REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Tekuté zlato: Blahodárné účinky medu, o kterých jste nevěděli

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Med, tradiční sladidlo, které používáme již tisíce let, zmínky o něm bychom našli už v antické řecké mytologii. Ne nadarmo se mu také přezdívá tekuté zlato; pro naše tělo má významné zdravotní benefity, díky nimž je pro nás naprosto nedocenitelný.


Nejzdravější sladidlo díky jedinečnému složení

I přesto, že v medu převažují jednoduché cukry, především glukóza a fruktóza, je mnohem zdravější než klasický, rafinovaný cukr. Na rozdíl od něj totiž obsahuje další bílkoviny, aminokyseliny, antioxidanty a stopové prvky, mezi které patří například draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo a sodík, a také vitaminy, především A, B1, C, D, K a E. Dalším zásadním rozdílem je i to, že zatímco rafinovaný cukr zatěžuje játra tím, že se v nich ukládá, jednoduché cukry v medu se vstřebávají přímo přes stěnu trávicího traktu, tudíž se do jater vůbec nedostanou. Oproti cukru je med také méně kalorický; díky tomu, že se z jedné čtvrtiny skládá z vody, na 100 g připadne kolem 288 kalorií, v případě stejného množství cukru je to kalorií 394.

 

 

Pomůže se záněty, ale i s kašlem nebo imunitou

Výčet zdravotních benefitů medu jako by ani nebral konce. Je prokázáno, že má silné antibakteriální účinky. Jeho konzumace dokáže zabránit bakteriím, které ke svému šíření potřebují vodu, zbytky odumřelých buněk a teplo, aby se rozmnožovaly, protože různé druhy cukru v medu obsažené potřebnou vodu berou, bakterie se tedy nemohou dál šířit. Pomoct dokáže také při onemocnění horních cest dýchacích, tedy při kašli nebo bolesti v krku. Díky obsahu antioxidantů se u něj předpokládají i účinky proti rakovině a srdečním onemocněním, protože právě antioxidanty proti těmto chorobám bojují. Dále podporuje tvorbu hemoglobinu, pomáhá s potížemi s trávením, zácpou, artritidou a posiluje imunitu.

 

Najdete pro něj více využití, než jen slazení čaje

Jedna z nejlepších věcí na medu je rozmanitost, s jeho konzumací se nemusíte omezovat jen na slazení čaje. Skvělým příkladem je tradiční nápoj vyráběný z medu, oblíbená medovina. A že při tepelném zpracování medovina ztratí to nejlepší, co z medu má? Například ta od České včely, rodinné firmy, která své včely chová na vlastní včelí farmě v nedotčené přírodě Křivoklátska, je vyráběna unikátní metodou za studena, díky níž si medovina zachovává všechny zdraví prospěšné látky. Kromě toho, že vás zahřeje při chladném zimním večeru, tedy víte, že do sebe zároveň dostáváte i látky tělu potřebné. Mimo to má med své využití i jinde než v kuchyni. Na hojení ran pomáhá líp, než kterýkoliv lék z lékárny. Dokáže zmírňovat otok, ničit odumřelé buňky v ráně a stimulovat tvorbu nových tkání. Stačí jen nanést na ránu, zavázat obvazem, a tento zábal pak měnit jednou denně. Vlastnosti medu ocení i kosmetičtí nadšenci, množství produktů na pleť se vyrábí právě z propolisu, který skvěle funguje proti kožním onemocněním, plísním, ale také třeba aftům.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Tekuté zlato: Blahodárné účinky medu, o kterých jste nevěděli

Med, tradiční sladidlo, které používáme již tisíce let, zmínky o něm bychom našli už v antické řecké mytologii. Ne nadarmo se mu také přezdívá tekuté zlato; pro naše tělo má významné zdravotní benefity, díky nimž je pro nás naprosto nedocenitelný.

číst dále ...

Blíží se druhý Mezinárodní den povědomí o plýtvání jídlem, připomene ho i papež

Na středu 29. září připadá druhý Mezinárodní den povědomí o plýtvání jídlem. Poprvé ho vyhlásila OSN na rok 2020, chce tak upozornit především na environmentální dopady plýtvání jídlem. Letos se do oslav zapojí papež František nebo světoznámý šéfkuchař Massimo Bottura. V Česku téma plýtvání jídlem rozvíjí iniciativa Zachraň jídlo, která se aktuálně snaží zjednodušit darování hotových jídel charitám. Z každé velké závodní jídelny by se tak denně mohlo zachránit až 25 kg obědů, které se teď vyhazují.

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

29. září je Mezinárodním dnem povědomí o plýtvání jídlem. Albert letos už daroval 2 200 000 porcí potřebným

Problematika plýtvání potravin patří mezi celosvětová témata. Její důležitost akcentuje i Valné shromáždění OSN, které v roce 2019 stanovilo 29. září Mezinárodním dnem povědomí o plýtvání jídlem. Albert snižuje potravinové přebytky dlouhodobě a letos už potřebným daroval 2 200 000 porcí jídla. V souladu se závazkem učiněným veřejně na začátku tohoto roku daruje letos potravinovým bankám nejméně 3,2 miliony porcí jídla, což je zdvojnásobení loňského daru. S rozvozem pomůže 7 nových dodávek, které daruje potravinové bance ke třem již darovaným autům.

číst dále ...

Výtečná příloha s ještě širším využitím. Dopřejte si zelí, jak ho neznáte!

Zelí patří mezi nepostradatelné ingredience české kuchyně. Kromě toho, že bývá součástí tradičních pokrmů, jako je vepřové s knedlíkem, pečená kachna nebo oblíbená zelňačka, je doslova vitamínovou bombou. A proto by ve vašich podzimních receptech rozhodně nemělo chybět. Vyzkoušejte jeho přednosti v neotřelých receptech. Doporučujeme například zeleninové závitky se zelím, v kombinaci s pečeným kuřetem nebo si můžete připravit výtečnou polévku z červeného zelí. Uvidíte, že si určitě pochutnáte!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy