REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Svatomartinské poblouznění pokračuje

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Podzim je v plném proudu, vinobraní už dávno skončila, burčák je vypitý, vína z loňského ročníku už máte ochutnaná a do nového ročníku je ještě daleko, navíc se blíží zima a tma. Takhle nějak smutný se může někomu zdát listopad. Ale nezoufejte, listopad si pro vás schoval jednu specialitu a tou jsou Svatomartinská vína, která jistě zaženou chmury a zpestří období mezi koncem jednoho a začátkem druhého vinařského ročníku. Slavnostně se otevírají vždy 11. 11. v 11 hodin a jsou doprovázena mnohými zajímavými akcemi. A pokud jste ještě Svatomartinská vína neochutnali, tak letos k tomu budete mít další příležitost.


Co to vlastně jsou ta Svatomartinská vína? Jedná se o mladá vína. Svěží, lehká a ovocitá, která sice zrála zatím jen pár týdnů, ale už stačila získat svůj osobitý charakter, a proto jsou příjemně pitelná. Tato mladá vína jsou vlastně takovou první možností, jak se seznámit s novým ročníkem a dávají nám náznak toho, co můžeme čekat a na co se těšit. Jsou to plnohodnotná kvalitní vína, která se mezi lidmi těší velké oblibě a skrze ně si mnoho spotřebitelů nachází cestu k moravským a českým vínům obecně.

 


 

Není to ovšem jenom tak udělat Svatomartinské víno, ne každé vyrobené víno se může automaticky stát Svatomartinským. Abychom měli jistotu, že Svatomartinská vína budou opravdu kvalitní, má jejich výroba svá pravidla a vinaři a jejich vína musí splňovat jistá kritéria. Značku „Svatomartinské“, v podobě loga svatého Martina na bílém koni, mohou v prvé řadě nést pouze určité odrůdy. Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský u bílých vín, Modrý Portugal a Svatovavřinecké u červených a růžových vín a Zweigeltrebe pouze u růžových vín. Možná jsou také cuvée, což jsou vína vyrobená z více těchto odrůd. Tyto odrůdy byly vybrány, protože v našich podmínkách dozrávají dříve, a nabízejí tak včas vysokou kvalitu hroznů. Kromě dodržení správné odrůdy vína procházejí ještě kontrolou odborné komise, která hlídá kvalitu a senzorické vlastnosti. Nakonec musí být láhve také správně označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry s logem “Svatomartinské”.

Svatomartinské víno a vůbec celý svátek svatého Martina je dnes spojen s mnoha akcemi a oslavami. Není to ale žádná novinka, oslavy spojené se Svatomartinským vínem sahají až na dvůr císaře Josefa II., kdy se na den svatého Martina připíjelo mladým vínem. Dnes je to hlavně dobrá příležitost se pobavit, něco zažít a ochutnat. Oslavy se konají v různých podobách po celém území Moravy a Čech, ve větších městech i malých vesnicích. Na různých místech můžete navštívit slavnostní otevírání Svatomartinských vín, různé městské slavnosti, slavnosti žehnání vína, jarmarky a trhy, posvícení, poutě a hlavně košty a ochutnávky mladých vín. K tomu se samozřejmě jí dobré jídlo, hlavně pečené i grilované maso, klobásy, paštiky, sýry a sladké třeba buchty, koláče nebo perníky.

 

 

Co ovšem obzvlášť nesmí při takové příležitosti chybět, je svatomartinská husa. Bez tohoto pokrmu si už mnozí z nás neumí Svatomartinské víno vůbec přestavit. Husička, ať už s červeným nebo bílým zelím a bramborovým nebo houskovým knedlíkem, je prostě k tomuto vínu jako stvořená. Těžší mastné jídlo, zapíjené svěžím lehkým vínem je úchvatná kombinace, která potěší chuťové buňky i náročného gurmána. Svatomartinské a vše s tím spojené se těší takové oblibě, že si dnes mnoho lidí dělá vlastní svatomartinské oslavy. Nakoupí si různé druhy vín, upečou husu a připraví další pochutiny a s přáteli sedí, povídají, jedí a u toho popíjejí vína a dobře se baví. A to je přesně tak, jak to má být a proč tato vína vznikla.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již potřinácté zajišťuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria. Ročně se vyrobí přes 2 miliony lahví, takže se nemusíte bát, že by na vás nezbylo. Pozor ale, prodávat se smějí až od 11. listopadu!

Více informací o Svatomartinských vínech a akcích, které se v souvislosti se Svatomartinskými konají, najdete na www.wineofczechrepublic.cz.

 

Události, které si nesmíte nechat ujít:

10. – 19. 11. 2017 – Svatomartinský Mikulov

11. 11. 2017 – Svatomartinské otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích

11. 11. 2017 – Slavnosti Svatomartinského a mladého vína 2017 ve Znojmě

11. 11. 2017 – Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce Praha 2

11. 11. 2017 – Valtické Svatomartinské slavnosti & Husí hody ve Valtickém Podzemí

11. 11. 2017 – Příjezd sv. Martina a slavnostní otevření Svatomartinského vína v Českém Krumlově

11. 11. 2017 – Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti

11. 11. 2017 – Svatomartinské slavnosti Hodonín

11. 11. 2017 – Svatomartinský košt v Brně

11. 11. 2017 – Svatý Martin v Šaldorfských sklepech

11. 11. 2017 – Slavnost svatomartinských vín v Karlštejně

11. – 12. 11. 2017 – Festival otevřených sklepů – Svatý Martin na Mikulovsku

Uložit

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

číst dále ...

5 receptů na nepečené cukroví, které by nemělo na vaši vánoční tabuli chybět

Nemáte čas na pečení cukroví? Nevadí, zkuste nepečené varianty vánočních cukrovinek. Nebudete muset sedět hodiny u trouby a hlídat, aby se nepřipálily, a zamilujete si je pro jejich jednoduché zpracování. Nepečené druhy jsou velmi oblíbené také161 u dětí, které vám s jejich přípravou určitě rády pomohou.

číst dále ...

Bagetu za odběr: Bageterie Boulevard hledá v kampani nové dárce krevní plazmy

Bageterie Boulevard ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích spouští kampaň na podporu dárců krve a krevní plazmy. Za každé darování nabízí firma dárcům voucher na jednu Rychlovku k doplnění energie po odběru. Cílem kampaně je nejen zvýšit počet dárců, ale také povědomí o důležitosti odběrů krve a jejích složek a v současné době i tzv. rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy obsahující protilátky od osob, které prodělaly infekci SARS-CoV-2 nebo onemocnění covid-19. Tato plazma se podává hospitalizovaným pacientům se středně závažným a těžším průběhem onemocnění covid-19 a díky obsaženým protilátkám zabraňuje množení viru v těle a pomáhá při léčbě.

číst dále ...

Ochutnejte pravé sicilské cannoli!

Cannoli je typický italský dezert ve tvaru trubiček, jehož kolébkou je Sicílie, proto bývají často označovány také jako cannoli siciliani. Tradičně se toto pečivo plní sýrem ricotta a připravovat jej lze na různé způsoby – kraje se zdobí drcenými pistáciemi či ořechy, čokoládou, koktejlovými třešněmi, kandovaným ovocem či strouhanou citrusovou kůrou.

číst dále ...

Mák, dýně a mrkev – 3 podzimní recepty na podporu imunitu

Zatímco pro někoho je podzim časem dlouhých procházek a večerů u krbu s knihou, pro ty se slabší imunitou nastává čas viróz a nekončící rýmy. Zde je několik receptů z lokálních surovin, které zpříjemní podzimní dny a zároveň prospějí zdraví i imunitnímu systému.

číst dále ...

Užijte si vánoční atmosféru společně a upečte si s dětmi perníkovou chaloupku

Nejkrásnější svátky v roce se pomalu blíží a vy si už jistě lámete hlavu tím, abyste vše stihli, měli včas napečeno a dopřáli svým blízkým to nejlepší. Zkuste ale trošku zvolnit a užít si svátky v poklidu s těmi, kteří jsou vám nejblíž. Zapalte si vonné svíčky, pusťte si koledy a upečte si s dětmi sen každé ratolesti – perníkovou chaloupku. Úspěch je předem zaručen, a navíc si užijete spoustu legrace.

číst dále ...

Vánoční cukroví jinak: Dejte sbohem pšeničné mouce a vyzkoušejte neobvyklé druhy

Perníčky, rumové kuličky i oblíbené linecké – zkuste při pečení cukroví místo klasické pšeničné mouky a z nich připravených ingrediencí zapojit jiné alternativy. Uvidíte, že vánoční tabuli obohatí nejen svou neobyčejnou chutí, ale také nutriční hodnotou a lehkostí. Ta se o Vánocích obzvláště hodí, protože na dietu obvykle není ani pomyšlení!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy