REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Šťavnatka modřínová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Dobrá jedlá houba, málo vydatná, proto ji využíváme především do směsí.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Hygrophorus lucorum syn. Limacium lucorum

Jedlá …………………….. Šťavnatka modřínová je dobrá jedlá houba, jen je málo vydatná, k přípravě pokrmů musí být větší množství plodniček, protože však roste pozdě na podzim, je v kuchyni vítána. Hodí se do polévek i míchanic a lze ji kombinovat s jinými podzimními druhy jako je štavnatkou pomrazkou, penízovkou sametonohou …

Doba výskytu: říjen až prosinec

Roste pozdě na podzim jednotlivě nebo ve skupinách, v jehličnatých lesích i smíšených, vždy však pod modříny s kterými tvoří mykorrhizu. Dává přednost především půdám bohatým na vápenec.

Klobouk je široký až 50 mm, zpočátku zvoncovitý s mírně vyniklým středem, později rozložený a mírně vmáčklý, živě citrónově žlutý, slizský, tenkomasý. Lupeny jsou nízké, bělavé, při okraji žluté nebo celé citronově žluté, tlusté, řídké na třeň sbíhavé. Třeň je dlouhý až 80 mm, štíhlý, sliznatě vločnatý, citrónově žlutý, ale bledší než klobouk. Dužnina je bílá nebo bělavá, k okraji klobouku nažloutlá, s nenápadnou vůní a chutí.

Možná záměna:

Na modříny je vázáná také šťavnatka nádherná (Hygrophorus speciosus), má ovšem klobouk s hrbolkem, oranžově vláknitý, uprostřed oranžově červený.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vybíráme gril na zahradu – jaký to bude?

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

číst dále ...

Tajemství zrádných dresinků

Léto má většina z nás z pohledu jídelníčku spojené s grilováním a lehkými saláty. Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

číst dále ...

Thomas Henry vyhrál prestižní ocenění

Thomas Henry se řadí mezi oblíbené, a hlavně kvalitní toniky a limonády. Díky tomu se skvěle hodí jako doplněk k alkoholickým nápojům a společně tak vytvářejí výjimečné drinky. Nyní byl Thomas Henry oceněn jako vítěz v druhém ročníku soutěže Tonic & Mixer Masters.

číst dále ...

Nebojte se experimentovat a propadněte kouzlu studených polévek!

Léto v plném proudu, venkovní teploty stoupají a s nimi i chuť na nejrůznější osvěžující dobroty. Dejte sbohem předsudkům a nechte se inspirovat trendem posledních let, kterým jsou studené polévky. Můžete si je dopřát v podobě lehkého, ale výživného obědu nebo jednoduché večeře. Vyzkoušejte třeba naše tipy, uvidíte, že si vás tahle pochoutka rychle získá!

číst dále ...

Povinná výbava do letních dnů! Vsaďte na domácí ledové osvěžení

Nedáte během léta dopustit na nejrůznější zmrzliny nebo nanuky, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň dokonale zchladí a osvěží? I když nám obchody nabízejí nepřeberné množství různých druhů i příchutí, domácí přípravě se zkrátka nic nevyrovná. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.

číst dále ...

Mangold – ideální zelenina do dietního jídelníčku

Mangold je listová zelenina chutí i vzhledem podobná špenátu. V obchodech se neobjevuje úplně běžně a je to škoda. Je totiž velmi lahodný a plný zdraví. Navíc má intenzivnější chuť než špenát a jeho barevné řapíky se dají využít podobně jako oblíbený chřest. Je nízkokalorický. Pokud hubnete, neměl by ve vašem jídelníčku chybět.

číst dále ...

JACOBS. Dobrá káva potěší vždy… i táty

Proč slavit Den otců? Aby to tátům nebylo líto! Slaví se třetí neděli v červnu a letos vychází na devatenáctého. Pokud už nejste ve věku, kdy budete malovat přáníčko, nebo dárek vyrábět ručně, můžete mu přinést třeba kvalitní kávu, nejlépe vhodnou na espresso, protože to prý pánové pijí nejvíce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy