REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

S vinobraním mají co dělat také ekologičtí vinaři, zkuste bio víno!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nacházející podzim neznamená čas sklizně pouze na polích či sadech, ale také na vinicích. Plné ruce práce mají i ti vinaři, kteří o vinnou révu pečují podle zásad ekologického zemědělství. Po vinobraní ze zralých kuliček hroznů následně vyrábějí bio víno. V čem spočívají jeho benefity a proč byste i při výběru lahve měli myslet především na kvalitu?


Většina z nás si někdy ráda dopřeje sklenku dobrého vína. Zajímali jste se někdy o to, co doopravdy pijete a odkud hrozny pocházejí? Jistotu poskytuje označení zkratkou BIO, takové víno poznáte podle certifikovaného loga biozebry a biolistu na lahvi. V ekologickém zemědělství je pro pěstování révy klíčové dodržování stanovených pravidel. Od první bobulky až po výsledný nápoj berou vinaři maximální ohled na životní prostředí. Bio víno tak bude zaručeně chutnat nejen vám, ale i přírodě.

 

 

Jak poznáte ekologickou vinici?

Způsob pěstování hroznů je pro bio víno zásadní. Vinice je životním prostorem pro celé společenství živočichů. „Každé druhé meziřadí je zelené a po většinu vegetačního období zde kvete nějaká bylina. Spolu s příkmenným pásem jde o téměř sedmdesát procent plody. K tomu je potřeba přičíst listovou plochu vinice, která dosahuje až jeden a půl metru. To vše nabízí bio vinice k životu bez jedů,“ poukázal jeden z českých bio vinařů Petr Marcinčák. V zelených pásech žijí důležití zástupci hmyzu, jako třeba včely, motýli, kobylky a mnoho dalších. Na vinici najdete také dravé roztoče, slunéčka či škvory, kteří si poradí s přemnoženými škůdci. Nenechavé ptactvo odhání strašáci.

Růst révy vinaři podporuji jedině přirozenou cestou, například kompostem nebo zbytky mechanicky likvidovaného plevelu. Co se týče postřiků, povolené jsou pouze přírodní sloučeniny mědi a síry, které potlačují plíseň a padlí. Ekologičtí vinaři také často k ošetřování vinic využívají výluhy z nejrůznějších bylin.

Hrozny se dále zpracovávají bez využití kvasinek, které vyrostly za použití technologie GMO (geneticky modifikované organizmy), enzymů či dalších čiřících a stabilizačních látek. Vzniká tak naprosto přírodní produkt. „Ekologicky je možné pěstovat všechny odrůdy révy, stejně jako jiné plodiny. Naše produkce je toho jasným důkazem. V roce 2008 jsem jako první vinař s celou výměrou více než 115 hektarů vinic vstoupil do ekologie. Tehdy někteří kolegové tvrdili, že je to šílenství a nedá se to zvládnout, ale mýlili se,“ podělil se o svou zkušenost Marcinčák. V režimu ekologického zemědělství je v ČR více než 960 ha vinic.

 

Bio víno v obchodech

Při nákupu se orientujte podle nápisu „víno vyrobené z ekologicky vypěstovaných hroznů“, který stojí na lahvi. U loga biozebry by měl být uveden také kód jedné ze čtyř kontrolních organizací (KEZ o.p.s., ABCert, Bureau Veritas, Biokont), které bio původ a proces výroby prověřují. Kód může vypadat například takto: CZ-BIO-001. Na etiketě může či nemusí být znak biolistu, tedy loga Evropské unie pro biopotraviny.

Nejen s bio vínem, ale také dalšími produkty ekologického zemědělství se můžete seznámit v září, kdy probíhá akce Měsíc biopotravin. V regionech se konají nejrůznější akce s pestrým programem pro dospělé i děti. Více informací naleznete na www.mesicbiopotravin.cz.

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

 

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů z České republiky.

 

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU nebo mimo EU, případně společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Jídlo u ledu: Jak správně mrazit a co do mrazničky nepatří

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes nechybí v žádné domácnosti mraznička, která nám umí vytrhnout trn z paty, když dojdou čerstvé potraviny, zvládne pojmout nával masa ze zabijačky nebo obří várku ovoce ze zahrádky. I mražení potravin ale má svá pravidla. Čím se řídit, aby vám jídlo v mrazničce vydrželo a hlavně chutnalo?

číst dále ...

Trhané vepřové i hovězí maso krok za krokem

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i vepřových, vždy ale volte kvalitu. Jen ta dodá vaší gurmánské specialitě tu pravou chuť.

číst dále ...

BRANDNOOZ BOX KVĚTINOVÁ NADÍLKA 2021 – balíček plný novinek

Přišlo jaro a s ním i další Brandnooz box pro rok 2021, který přinesl inspiraci nových chutí a zajímavých produktů k otestování. Nyní se s námi ponořte do nového boxu a pojďme zhodnotit produkty.

číst dále ...

Recepty s regionální potravinou – Rychle, chutně a lokálně – zkuste naše červnové recepty

Co nám přinese červen? Že by ještě aprílové počasí jako v květnu? Těžko soudit. Ale rozhodně si zase můžete začít chystat zástěry a připravit se na pořádnou dávku receptů z lokálních surovin a výrobků. Farmáři ocenění Regionální potravinou si totiž zaslouží, abychom jejich jedinečné produkty znali a zamilovali si je. Vyrábějí je totiž s láskou a touhou poskytnout nám originální chuťový zážitek. Protentokrát jsme je zakomponovali do pečených rajčat, trhacího bochníku se sýrem a česnekem, kuřecích špízů na medu a pivě a maltašek plněných griliášem. Jde o originální, ale přitom lehké pohoštění pro přátele u grilu a piva.

číst dále ...

Celozrnná mouka jako důležitý zdroj vlákniny

Počet lidí, kteří se zajímají o své zdraví, správnou životosprávu a s tím související zdravou výživu se v posledních letech stále zvyšuje. Při výběru potravin proto hledíme nejen na to, jak potravina vypadá a chutná, ale stále častěji nás také zajímá, jaké výživové nebo zdravotní benefity nabízí. Jednou z látek, kterých máme v našich podmínkách výrazně méně než by bylo vhodné, je vláknina. K jejímu doplnění přitom stačí jednoduchý trik – vyměňte bílou mouku za celozrnnou.

číst dále ...

V Česku výrazně vzrostl počet flexitariánů. Lidí, kteří konzumují maso jen příležitostně je už jedna čtvrtina

Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Dle dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy