REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ryzec zprohýbaný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste od srpna až října nehojně pod břízami a borovicemi, vzácně i pod topoly.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lactarius flexuosus

Nejedlý …………. Ryzec zprohýbaný je nejedlý druh houby pro svoji palčivost.

Doba výskytu: srpen až říjen

Roste nehojně pod břízami a borovicemi, vzácně i pod topoly. Velmi variabilní druh barvou pokožky klobouku.

Klobouk až 100 mm, v mládí sklenutý, s mírně vmáčklým středem a podvinutým okrajem, pak výrazněji vmáčklý s přímým, často nepravidelným okrajem, hladký, ve stáří na středu šupinkatě rozpraskaný, slizský, na okraji pásovaný, šedý až kouřově šedý, šedavě růžový, myšově šedý až kouřově šedý až žlutohnědý.

Lupeny jsou připojené až krátce sbíhavé, dosti široké, tlusté, u třeně vidlené, světle krémové až narůžověle kožově hnědé, mléko je bílé, ihned palčivé.

Atlas hub - Houby lupenaté Atlas hub - Houby lupenatéTřeň až 60 mm, válcovitý, na bázi ztenčený, hladký, suchý, bělavý, krémový až našedlý s okrovými skvrnami na bázi.

Dužnina je pevná, tlustá, bílá až krémová, má ihned palčivou chuť a nakysle ovocnou vůni.

Možná záměna:

Ryzec růžový (Lactarius roseozonatus), je růžově šedý až červenohnědý, s výraznými kruhatými pásy.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

Co můžete očekávat od moderních pečicích trub

Klasickou pečicí troubu není třeba dlouze představovat. Jedná se o jeden ze základních kuchyňských spotřebičů, který má doma téměř každý. Umožňuje nám nejen přípravu běžných pokrmů, ale pomůže nám také s vytvořením příjemné domácí atmosféry. Však si to jen představte, vůně nedělní svíčkové, štrúdlu nebo třeba vánočního cukroví. Kdo by to nemiloval.

číst dále ...

Soutěž Svačina roku Rio Mare má rekordní účast a mediálního partnera

Soutěž Svačina roku Rio Mare vstupuje do 7. ročníku s rekordní účastí škol i studentů. I letos mladí kuchaři soutěží o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Novinkou soutěže je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Soutěž pořádá výhradní distributor značky Rio Mare na českém trhu společnost Bolton Czechia. Mediálním partnerem soutěže jsou regionální noviny Deník.

číst dále ...

U Galerie Vaňkovka se uskuteční Food Truck Festival. Gastronomický zážitek připraví 21 dodávek a 12metrový vagón

Na další várku dobrot se mohou od 11. do 13. října těšit návštěvníci Food Truck Festivalu, který se odehraje v prostorách vedle Galerie Vaňkovka. Na pultech občerstvovacích dodávek nebudou chybět například populární burgery s vyladěnými recepturami, roast beefy, kachní paličky, mexické tacos, ale i méně tradiční jídla jako kanadské hranolky poutine či čínské knedlíčky Dim Sum. Část výtěžku z prodeje občerstvení poputuje na konto Nadace Emil podporující mladé hendikepované sportovce.

číst dále ...

Péct, milovat, žít – autobiografická kniha cukráře Josefa Maršálka

A máme tu tip na autobiografickou knihu cukráře Josefa Maršálka s názvem Péct, milovat, žít. Tato tři slova Josefa dokonale vystihují! Kniha vypráví o jeho cestě za cukrařinou. Je plná jeho rodiny, přátel, barevných fotografií a najdete tam i oblíbené recepty.

číst dále ...

Zdravá hravá snídaně pro malé i velké

Snídaně je základ dne. Říkají to babičky, maminky i odborníci. První ranní pokrm nás nastartuje, dodá nám energii a často určí i náladu, která nás bude provázet po zbytek dne. Nezapomínejte proto snídat a dopřejte si na to dostatek času. A to naučte i své děti.

číst dále ...

Proč nejíme luštěniny?

Všichni víme, že jsou luštěniny zdravé, plné vlákniny a bílkovin a v neposlední řadě také vitamínů a minerálů. Přitom jsou chutné a u mnoha národů obhajují dokonce první příčky mezi konzumovanými potravinami. Co tedy způsobuje naši nechuť ke konzumaci této jinde oblíbené součásti jídelníčku?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy