REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ryzec žlutohnědý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlý druh houby, roste od června do listopadu pod listnáči, především na výživných půdách, pod jehličnany ho najdeme jen vzácně.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lactarius fulvissimus

Nejedlý …………. Ryzec žlutohnědý je nejedlý druh houby, bez kuchyňského využití.

Doba výskytu: červen až listopad

Roste hojně pod listnáči, především na výživných půdách, pod duby, buky, lípami, topoly a lískami, pod jehličnany ho najdeme jen vzácně.

Klobouk až 80 mm, v mládí polokulovitý s podvinutým okrajem, pak ploše rozložený, na středu mírně vmáčklý, oranžově hnědým, oranžově žlutý potom žlutavě hnědý až oranžově žlutý, na okraji světlejší.

Lupeny jsou široce připojené, často malým zoubkem sbíhavé na třeň, v mládí krémově žluté, pak oranžově okrové, v dospělosti se žlutohnědými skvrnami. Mléko je bílé, při zasychání žlutavé, nahořklé chuti.

Atlas hub - Houby lupenatéTřeň až 70 mm, válcovitý až kyjovitý pevný, dutý, hladký, okrově oranžový, oranžově hnědý. Dužnina je křehká, žlutohnědá, má nahořklou chuť a má ploštičnou vůni podobně jako ryzec dubový.

Možná záměna:

Ryzec oranžový, česky též ryzec přejemný (Lactarius aurantiacus), nemá hořké mléko ani dužninu a roste v horských smrčinách.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy