REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rozmarýn

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… rozmarýn se používá jako koření v italské kuchyni, ve španělské i ve francouzské. U nás poměrně málo. Je to vynikající koření, které se přidává do různých těstíček, jimiž se obalují salámy a ryby …


Bylinky, koření a kořenící směsiBotanický název: Rozmarýn lékařský
Lidově: Rozmarýna, rozmarýnka, mořská řasa, merdov

Je to bylina, která se jako koření používá od pradávna. Pochází ze Středomoří.

Využívají se jeho snítky. Rozmarýn bývá pěstován jako okrasná i jako léčivá bylina. Rozmarýnu si pěstovala děvčata na vdávání jako svatební snítky.

Rozmarýn se používá jako koření v italské kuchyni, ve španělské i ve francouzské. U nás poměrně málo. Je to vynikající koření, které se přidává do různých těstíček, jimiž se obalují salámy a ryby. Čerstvý se přidává do ragú, do salátů, zeleninových pokrmů, do telecích, jehněčích a kuřecích mas a do rizota.

Usušené rozdrcené lístky mají příjemnou vůni a chuť, obsahují silici, třísloviny a fytoncidy. V malých dávkách povzbuzuje rozmarýn tvorbu žaludečních šťáv, působí žlučopudně a zamezuje růstu bakterií. Působí i proti revmatismu a je velkým přítelem zažívacího ústrojí, neboť urychluje produkování vyšších dávek žluči při trávení tuků. Odvar lze použít jako antibakteriální kloktadlo či ústní vodu.

Recepty s rozmarýnem:

Králík na rozmarýnu Vepřová pečeně s rozmarýnem Rozmarýnová pasta

Marináda na jehněčí maso Rillettes

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy