REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.


Zatímco ovocná vína se nevyrábějí z tradičních hroznů, ale z jiných typů ovoce, u květinových vín zůstávají hlavní výrobní surovinou hrozny, které doplňuje koncentrovaný macerát z dané květiny. Květinová vína můžete vnímat jako relativní novinku na trhu, jelikož nenajdete mnoho jejich výrobců a možná jste je ještě nikdy neochutnali. Nenechte se ale mýlit.

 

 

Neurozené a neznámé

Ve své podstatě květinová vína pili již starověcí Egypťané, Řekové nebo Římané. Květiny začaly starověké národy přidávat do vína z hroznů, aby zvýraznily a ozvláštnily jeho chuť. Důvod, proč květinová vína nemají stejně silně zakořeněnou tradici, jako vína z hroznů, osvětluje jedna z legend. Podle ní květinová vína vyráběly zejména ženy z vlastních zahrad a sadů. Nejčastěji se jednalo o pampelišky, růže, bez a nejrůznější kombinace dalších květů. Oproti tomu hrozny na tradiční víno se pěstovaly na panských usedlostech, a byly tak považovány za ušlechtilé. Vína z hroznů získala větší punc kvality a květinová upozadila.

 

Kdy jindy než na jaře

Jakmile otevřete láhev květinového vína, okamžitě ucítíte omamnou vůni a při prvním ochutnání možná úžasem oněmíte. V ústech se vám rozplyne chuť květiny, která je velmi věrná její známé vůni.

„Je to zkrátka takové tekuté květinářství pro milovníky vín. Nádherně voní, jsou velmi aromatická a lehká. Chuť i vůně jsou takové, co slibuje etiketa, takže i se zavřenýma očima jen po čichu byste poznali, co pijete,“ je přesvědčený Petr Čerňanský z Rybízáku.

Pokud už nějaký čas nad nákupem květinového vína váháte, jaro ve vzduchu vás jistě postrčí správným směrem.

 

TIP – Květinová vína Levandulák a Růžovka od Rybízáku

Procházku levandulovými poli a romantické přivonění k rozkvetlým květům růží můžete teď ochutnat ve stálém sortimentu značky Rybízák. V lahvích pod názvy Levandulák a Růžovka objevíte nezaměnitelnou chuť dvou oblíbených květin.

Květinová vína se skvěle hodí pro období jara. Levandulák s 11 % alkoholu má polosladkou chuť, kterou oceníte na jaře hezky vychlazenou a v létě na ledu.

Růžovka připomíná vína růžová a osloví zejména milovníky aromatické chuti. S 11 % alkoholu se hodí pro ty, kteří alkoholu zase tolik neholdují a přiťuknou si spíše příležitostně. Jaro před námi je právě tím okamžikem, který si skleničku zaslouží.

Cena: 199 Kč, více zde: www.rybizak.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Ořechové krémy jako součást zdravého jídelníčku: Jak poznat ten kvalitní?

Když se řekne oříškový krém, spousta z nás si s ním spojuje mlsání, a proto se mylně domníváme, že bychom se mu měli spíše vyhýbat. Přitom pokud si vyberete kvalitní ořechové máslo a dáte si pozor na množství, přinese vám i řadu benefitů.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Svátky jara jinak aneb chutné velikonoční recepty nejen pro vegany

Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřisáhlé masožravce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy