REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mezinárodní den veganství se ve světě slaví už 26 let, letos se oficiálně připojí i české cereálie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Den, který patří rostlinnému stravování každoročně připadá na 1. listopadu. Poprvé se tento svátek slavil roku 1994, v den 50. výročí založení britské organizace Vegan Society. Ta vznikla na popud jistého Donalda Watsona, který společně s pár dalšími lidmi vystoupil z organizace Vegetarian Society, jež se odmítla zabývat problematikou mléčného průmyslu a jeho vlivu na zvířata a životní prostředí. V České republice se tomuto životnímu stylu věnuje Česká veganská společnost, která si klade za cíl snížit do roku 2040 živočišnou spotřebu o 50 %.


Masožrouti vs. generace Z

Veganství je spojováno se zdravým životním stylem a vychází z etického soucitu se zvířaty. Věděli jste, že až 10 % mladých lidí ve věku 18-34 let preferuje bezmasou stravu? S tímto trendem se podstatně méně ztotožňují lidé starší 55 let, kteří nejsou moc ochotni na veganskou stravu přecházet. Změny ve stravování se odehrávají spíše u mladších lidí, což dokazuje, že jejich generace není lhostejná k environmentálním změnám. Nejmladší generaci Z nejvíce záleží na ohleduplném chování k hospodářským zvířatům.

 

 

Snídaně a svačinky i pro vegany

Letos se k oslavám Mezinárodního dne veganství připojí i česká cereální společnost Emco, která nedávno získala na vybrané produkty mezinárodní známku V-label, jež spotřebitelům usnadňuje orientaci mezi veganskými a vegetariánskými výrobky či službami. „Všechny naše produkty jako jsou mysli, ovesné kaše, ovesné vločky, sušenky nebo tyčinky jsou ze své podstaty rostlinné, takže nám přišlo přirozené o této skutečnosti zákazníky informovat prostřednictvím značky V-label,“ vysvětluje generální ředitel, Martin Jahoda.

Do kategorie produktů, které nosí na přední nebo zadní části obalu označení V-Label patří všechny produkty z kategorie Super mysli a vybrané produkty z kategorií Super kaše, ořechové tyčinky s proteinem a ovocné tyčinky. Horkou novinkou společnosti jsou Super dortíky, které zatím logo V-label nemají, ale jsou veganské, přirozeně bezlepkové a bez přidaného cukru. Představují tak zdravější, ale velice chutnou alternativu k běžným zákuskům. Rodinná firma navíc do České republiky dováží vegansky orientované značky, např. rostlinná mléka Joya nebo sýry Violife.

 

Oves je také rostlina

Ovesné vločky jsou nejdůležitější ingrediencí, s kterou Emco pracuje. „Vločky mohou působit jako velmi banální, ale některé jdou do sypaného mysli a další zase do křupavého. Jiné se nasekávají do kaší, aby byly nasákavé. A potom jsou také vločky, které putují do Maroka pro místní trh,“ říká Martin Jahoda. Společně s ovsem jsou nejčastějšími rostlinnými surovinami ořechy, ovoce a super potraviny například v podobě chia semínek.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

číst dále ...

Bagetu za odběr: Bageterie Boulevard hledá v kampani nové dárce krevní plazmy

Bageterie Boulevard ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích spouští kampaň na podporu dárců krve a krevní plazmy. Za každé darování nabízí firma dárcům voucher na jednu Rychlovku k doplnění energie po odběru. Cílem kampaně je nejen zvýšit počet dárců, ale také povědomí o důležitosti odběrů krve a jejích složek a v současné době i tzv. rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy obsahující protilátky od osob, které prodělaly infekci SARS-CoV-2 nebo onemocnění covid-19. Tato plazma se podává hospitalizovaným pacientům se středně závažným a těžším průběhem onemocnění covid-19 a díky obsaženým protilátkám zabraňuje množení viru v těle a pomáhá při léčbě.

číst dále ...

Ochutnejte pravé sicilské cannoli!

Cannoli je typický italský dezert ve tvaru trubiček, jehož kolébkou je Sicílie, proto bývají často označovány také jako cannoli siciliani. Tradičně se toto pečivo plní sýrem ricotta a připravovat jej lze na různé způsoby – kraje se zdobí drcenými pistáciemi či ořechy, čokoládou, koktejlovými třešněmi, kandovaným ovocem či strouhanou citrusovou kůrou.

číst dále ...

Odpočiňte si od masa a vsaďte na vegetariánské recepty

Dýně, lilky i cukety. Okuste tyto pestré královny zeleniny v neobvyklých receptech, ve kterých dokonale nahradí maso. Hodí se jak pro vegetariány, tak i pro ty z vás, kteří si chtějí dát od masa po letním grilování pauzu. Pootevřete kuchyňská dvířka zelenině a nechte se inspirovat neokoukanými recepty.

číst dále ...

Užijte si vánoční atmosféru společně a upečte si s dětmi perníkovou chaloupku

Nejkrásnější svátky v roce se pomalu blíží a vy si už jistě lámete hlavu tím, abyste vše stihli, měli včas napečeno a dopřáli svým blízkým to nejlepší. Zkuste ale trošku zvolnit a užít si svátky v poklidu s těmi, kteří jsou vám nejblíž. Zapalte si vonné svíčky, pusťte si koledy a upečte si s dětmi sen každé ratolesti – perníkovou chaloupku. Úspěch je předem zaručen, a navíc si užijete spoustu legrace.

číst dále ...

Vánoční cukroví jinak: Dejte sbohem pšeničné mouce a vyzkoušejte neobvyklé druhy

Perníčky, rumové kuličky i oblíbené linecké – zkuste při pečení cukroví místo klasické pšeničné mouky a z nich připravených ingrediencí zapojit jiné alternativy. Uvidíte, že vánoční tabuli obohatí nejen svou neobyčejnou chutí, ale také nutriční hodnotou a lehkostí. Ta se o Vánocích obzvláště hodí, protože na dietu obvykle není ani pomyšlení!

číst dále ...

Objevte pozitivní účinky medu na váš organismus

Během zimních měsíců a chřipkových období sahá mnoho lidí po zdravých potravinách, jako jsou ovoce a zelenina, ze kterých tělo čerpá prospěšné vitamíny a minerály. Potravinou, na kterou se v souvislosti s posilováním imunity často zapomíná, je včelí med. Příznivé účinky medu jsou však známé již po staletí.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy