REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Longan (Lugan), Lamyai

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ovoce příbuzné a podobné liči. Pochází z Asie. Je to plod stálezeleného tropického stromu, který dosahuje výšky 6-7 metrů. Konzumuje se jen tak, čerstvý, v Číně ho nakládají do sirupů nebo toto ovoce suší …


Encyklopedie ovoce: Teplomilné (Exotické)Latinsky: Dimocarpus longan

Longan („dračí oko“) je tropický stálezelený strom, který může dosahovat výšky 6 až 7 m a je velmi citlivý na mráz. Pocházející z jižní Číny a Thajska, dnes roste v celé jihovýchodní Asii.

Plod je oranžový až šedohnědý, velikosti asi jako třešeň. Pod svrchní skořápkou se nachází bělavá dužnina s peckou velikosti fazole uprostřed.

Longan je ovoce sladké, jemné, chuťově podobné liči. Jeho dužnina je sklovitá, měkká a šťavnatá, dá se lehce vyloupnout i vypeckovat. Zralé plody jsou načervenalé až hnědé, skladují v chladničce a musí se spotřebovat do několika dnů.

Kuchyňské využití:

Konzumuje se jen tak, čerstvý, v Číně ho nakládají do sirupů nebo toto ovoce suší. Také se z něho vyrábí likér. V lidovém léčitelství se dužina longanu používá při problémech se žaludkem, na snížení horečky, odvar z longanu působí proti neurózám a prý dokonce funguje jako protijed při některých otravách.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy