REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Líha klubčitá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Líha klubčitá je výborný jedlý druh, můžeme často najít i kilogramové trsy této houby. Nožky jsou příliš pružné, ale klobouky jsou výborné.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lyophyllum fumosum

Jedlá ……………………. Líha klubčitá je velmi chutná houba. Nakládáme ji nakyselo, skvělé jsou z ní i houbové matjesy. Dále ji připravujeme ve směsích, jako a-lá čína, výborná je z ní i falešná dršťková. Její pružná dužnina z kulinářského hlediska činí tenhle druh v kuchyni velmi zajímavý, škoda že je praktickými houbaři příliš nevyhledávána a nedoceněna. U mě má líha v kuchyni jedničku.

Doba výskytu: červen až prosinec

Roste velmi hojně ve velkých trsech, v zahradách a sadech, parcích, ale i v dvorech a na místech ovlivněných lidskou činností, v lesích roste vzácně. Upřednostňuje půdy bohaté na živiny.

Klobouk až 100 mm, nejprve polokulovitý, později sklenutý s podvinutým okrajem, tmavě šedohnědý, lysý, hladký. Lupeny husté zoubkem sbíhavé, bělavé stářím šednoucí. Třeň až 100 mm vysoký, tlustý, plný, rýhovaný, válcovitý, srostlý, s ostatními třeni ve společnou hlízovitou bázi, barva je bílá, našedlá až nahnědlá. Dužnina je pružná, bílá až nahnědlá příjemné chuti, vůně je slabě moučná.

 

Atlas hub - houby lupenaté

 

Možná záměna:

Líha nahloučená (Lyophyllum decastes), roste rovněž v trsech, klobouky jsou však hnědé až okrově hnědé, třeně často zakřivené a zkroucené, lupeny stářím mají červenohnědý až žlutočervený nádech.

Atlas hub - Houby lupenaté

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy