REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lanýž letní

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Lanýž letní je zástupce cca 35 drhů lanýžů rostoucích v Evropě … V Česku je chráněný!


Atlas bub - VřeckatéLatinsky: Tuber aestivum

Jedlá ………………….  Je možné ho použít jako kořenovitou přísadu do polévek a omáček, zejména čerstvou. Usušením ztrácí část voňavých látek. Vzhledem k tomu, že u nás je chráněný, využíváme jen houby dovezené do České republiky z jiných částí Evropy.

Doba výskytu: červen až říjen

Lanýž letní má plodnice až 100 mm široké, kulovité, hlízovité, na povrchu tmavohnědý až černý s výraznými pyramidálními bradavkami, dužnina v mládí bílá, pak šedavá až nažloutlá nakonec hnědá až hnědočervená, bělavě žilnatě mramorová s výraznou vůní. Roste vzácně pod povrchem půdy nebo částečně vyčnívá nad její povrch pod duby, buky, habry, jasany, jalovci a borovicemi na lehkých i těžších půdách bohatých na vápenec v teplejších oblastech. Lanýž letní je v České republice chráněný viz: Chráněné houby České republiky V. Antonín Z. Bieberová (1995) a je zde uveden jako kriticky ohrožený druh.

Atlas hub - VřeckatéMožná záměna:

Kromě ostatních vzácných druhů lanýžů, lišících se především barvou a mikroskopickými znaky bývá praktickými houbaři zaměńován za pestřece, které však rostou na povrchu půdy a mají světle hnědou okrovku a tmavou dužninu, nebo za špinavě bělavě zbarvený bělolanýž obecný, jehož aroma je velmi ostré a při zasychání plodnic páchne myšinou.

Některé další druhy lanýžů:

Evropských lanýžů se vyskytuje kolem 35 druhů. Například Tuber brumale, Tuber gibbosum, Tuber himalayensis, Tuber magnatum, Tuber melanosporum, Tuber mesentricum, Tuber oregonense, Tuber sinensis, Tuber excavatum …

Zajímavost:

Jedno valašské přísloví praví: Lanýžů je jako šafranu …

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Dny českého piva

Každý rok poslední týden v září patří dnům českého piva. Vychutnejte si pivní speciály. Ochutnejte speciální menu. Nebo se seznamte se sládkem vašeho oblíbeného pivovaru. Dny českého piva slavíme celý týden a po celé zemi. Protože Václav prostě ví, co je pro národ dobré!

číst dále ...

Rakytník, ostružina, borůvka nebo arónie? Zdravím nabušené domácí shruby a limonády podle barmana Tomáše Kubíčka!

Naboostujte svou imunitu s úžasnými plody. Vyrobte si doma skvělé shruby a pijte pravidelně zdraví prospěšné limonády z darů přírody. Výroba shrubů je velmi jednoduchá, tak neváhejte a s chutí do toho. Recepty pro Vás připravil barman Tomáš Kubíček, který mimo své barmanské vášně přemýšlí i o zdravém způsobu života.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Experimentujte s moštem, dodá pokrmu šmrnc!

Pokud toužíte žít co nejvíce v souladu s přírodou, jednou z nejprostších cest je dopřávat si sezónní potraviny. A tou je v tuto chvíli bezpochyby jablečný mošt. Málokoho ovšem napadne použít ho do nějakého pokrmu. Přitom mu dodá jedinečnou chuť. Využití najde nejen nasladko, ale i naslano, třeba v kombinaci s masem. Mošty můžeme pořídit i v kvalitě bio, stejně tak jako další suroviny, které jsou součástí našich receptů. S výběrem mohou pomoci také značky kvality (např. „Biozebra“ nebo „Biolist“, Klasa, Regionální potravina). Možná vám dokonce šťáva z jablek v jídle zachutná natolik, že ji začnete přidávat naprosto kamkoliv.

číst dále ...

Vaše oblíbené zeleninové pokrmy v netradičním podání

Horké letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste ve svém jídelníčku využili maximum z toho, co nám příroda právě nabízí. V žádném jiném ročním období nemáme takový výběr čerstvé zeleniny. Přidáním masa navíc získáte plnohodnotný hlavní chod. Co takhle vyzkoušet nové a překvapivé varianty oblíbených receptů, jako je odlehčená verze Caesar salátu nebo kuskus připravený jako řecký salát?

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy