REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lanýž letní

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Lanýž letní je zástupce cca 35 drhů lanýžů rostoucích v Evropě … V Česku je chráněný!


Atlas bub - VřeckatéLatinsky: Tuber aestivum

Jedlá ………………….  Je možné ho použít jako kořenovitou přísadu do polévek a omáček, zejména čerstvou. Usušením ztrácí část voňavých látek. Vzhledem k tomu, že u nás je chráněný, využíváme jen houby dovezené do České republiky z jiných částí Evropy.

Doba výskytu: červen až říjen

Lanýž letní má plodnice až 100 mm široké, kulovité, hlízovité, na povrchu tmavohnědý až černý s výraznými pyramidálními bradavkami, dužnina v mládí bílá, pak šedavá až nažloutlá nakonec hnědá až hnědočervená, bělavě žilnatě mramorová s výraznou vůní. Roste vzácně pod povrchem půdy nebo částečně vyčnívá nad její povrch pod duby, buky, habry, jasany, jalovci a borovicemi na lehkých i těžších půdách bohatých na vápenec v teplejších oblastech. Lanýž letní je v České republice chráněný viz: Chráněné houby České republiky V. Antonín Z. Bieberová (1995) a je zde uveden jako kriticky ohrožený druh.

Atlas hub - VřeckatéMožná záměna:

Kromě ostatních vzácných druhů lanýžů, lišících se především barvou a mikroskopickými znaky bývá praktickými houbaři zaměńován za pestřece, které však rostou na povrchu půdy a mají světle hnědou okrovku a tmavou dužninu, nebo za špinavě bělavě zbarvený bělolanýž obecný, jehož aroma je velmi ostré a při zasychání plodnic páchne myšinou.

Některé další druhy lanýžů:

Evropských lanýžů se vyskytuje kolem 35 druhů. Například Tuber brumale, Tuber gibbosum, Tuber himalayensis, Tuber magnatum, Tuber melanosporum, Tuber mesentricum, Tuber oregonense, Tuber sinensis, Tuber excavatum …

Zajímavost:

Jedno valašské přísloví praví: Lanýžů je jako šafranu …

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy