REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Který olivový olej je vhodný na vaření a který je nejzdravější? Poznejte jeho druhy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Olivový olej dovoluje ostatním ingrediencím vyniknout a přináší do hotového jídla vlastní osobnost. Který z nich si ale vybrat? Dá se s extra virgin vařit nebo je jen do salátu? A co jsou to pokrutiny?


Extra panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej je lisovaný za studena a není upravován chemikáliemi ani jinými rafinačními procesy. Má vynikající nahořklou chuť s tóny čerstvého ovoce. Může se pohybovat od světle žluté až po jasně zelenou barvu v závislosti na tom, jaké druhy oliv se sklízejí.

Skutečně zazáří v pokrmech jako jsou dipy a salátové dresinky, které dají vyniknout jeho přirozené chuti, ale je vhodný téměř pro všechny způsoby vaření a pečení. Není doporučený pro fritování a neměli byste ho zahřívat do bodu, kdy se z něj začne kouřit. U běžného vaření však není se čeho bát — jeho kouřový bod je až okolo 180 °C.

 

 

Tento olej je také nejvíce prospěšný pro zdraví — často je označován za jednu z pěti nejzdravějších potravin vůbec. Kromě působivého obsahu antioxidantů je nabitý mononenasycenými mastnými kyselinami, které prospívají zdraví srdce a mohou dokonce pomáhat chránit před srdečními chorobami. Obsahuje také vitamin K, který hraje klíčovou roli ve zdraví kostí a srážení krve. Působí protizánětlivě a posiluje obranyschopnost imunitního systému.

 

Panenský olivový olej

Panenský olivový olej je podobný tomu extra panenskému, ale není chuťově tak perfektní. Používá se hlavně na výrobu dalších níže zmíněných olejů, kterým propůjčuje zbarvení a chuť. Má kouřový bod jako extra panenský olivový olej, takže se nehodí pro vaření při velmi vysokých teplotách, a pokud chcete mít ten nejlepší zážitek z vašeho jídla, tak není příliš vhodný ani do studené kuchyně, kde vždy chuťově zvítězí extra panenský.

 

Rafinované olivové oleje

Pokud se při procesu výroby používá vysoká teplota a tlak, tak jde o oleje druhotné kvality, které si nezachovávají všechny své zdraví prospěšné vlastnosti. Sem zapadá například rafinovaný olivový olej z pokrutin často na láhvi označený jako „pomace“ nebo „sansa“, který se vyrábí z olivových částí, které zbyly po primárním slisování oliv při výrobě výše zmíněných olejů. Tomuto zbytku se říká pokrutiny, a aby z něj výrobci dokázali ještě vylisovat další várku, tak musejí použít chemické látky a tepelné procesy, které jim v tom pomohou. Tento olej má méně aroma i chuti, stejně jako zdraví prospěšných látek. Jeho kouřový bod je však vyšší, takže se doporučuje ho používat na fritování a smažení.

 

Směsi

Pod názvy „Olivový olej“ a „Olivový olej z pokrutin“ se skrývají směsi panenského olivového oleje a rafinovaného olivového oleje nebo rafinovaného olivového oleje z pokrutin.

 

Nefiltrovaný či filtrovaný

I přes dnešní módu naturálně vypadajících produktů, nelze nefiltrovaný olivový olej doporučit, pokud ho nekupujete hned po sklizni od výrobce a neplánujete ho spotřebovat do jednoho až dvou měsíců. Filtrace má svůj důvod a jde o proces, který stojí kvalitní výrobce mnoho času a peněz, aby odstranili všechny nečistoty, zbytky dužiny, pecek a větviček, které mohou urychlovat proces žluknutí. Nefiltrované olivové oleje zároveň nejsou vhodné na vaření, protože se tyto částky mohou snadno připálit.

 

Zdroj: www.edelikatesy.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší recepty z čerstvých jahod na jednom místě!

Na území Čech se začaly jahody pěstovat poměrně pozdě, až v 19 století a to nejprve v okolí Neveklova na Benešovsku. O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Od té doby jahody v Česku zdomácněly. Čerstvé jahody, jako surovina, dnes patří neodmyslitelně do stovky skvělých receptů. My jsme pro vás vybrali pár těch TOP receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Jací velikáni gastronomie se narodili ve Španělsku? Podívejte se s námi na 3 nejvýznamnější kuchaře světové třídy

Španělsko se může pyšnit nejen bohatou kulinářskou tradicí, ale také řadou talentovaných kuchařů, kteří se stali ikonami světové gastronomie. Jejich kreativita, vášeň a inovace přinesly do gastronomického světa nové chutě a zážitky. Znáte tyto mistry ve svém oboru?

číst dále ...

Kuřecí burger třikrát jinak a vždy na jedničku!

Byly doby, kdy opekání buřtů bylo vrcholem letního grilování, ale naštěstí ty doby jsou dávno pryč. Češi se stali přeborníky v grilování různých druhů mas, uzenin, zeleniny, ovoce, sýrů a dokonce i sladkostí. Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny. Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy.

číst dále ...

Probuďte se do jara. Tradiční recepty z kvalitních sezónních surovin, které osvěží vaše smysly

Jaro je v plném proudu. Čas obnovy a nových začátků. Příroda je v rozpuku a na našich loukách se objevuje spousta bylinek a dalších surovin, které jsou skvělým pomocníkem i v gastronomii. Je tedy ideální čas na tradiční čerstvé recepty plné barev, chutí a pestrosti, které nejenom zahřejí, ale okoření každý jarní den. A jak to udělat, aby se vaše kulinární umění stalo fenoménem? Vařte či pečte z těch nejkvalitnějších surovin a výrobků, které poznáte podle log kvality na obalech, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

číst dále ...

4x netradiční recepty na grilování

Milovníci grilování zbystřete! Vůně grilu se totiž co nevidět začnou šířit ze všech koutů, a proto je nasnadě být připraveni. Chcete-li si rozšířit obzory a neházet letos na rošt klasiku, jako každý rok, mrkněte na naše vyrožněné recepty, obsahujících ty nejlepší marinády, jež z vás udělají mistry každé grilovací party.

číst dále ...

TIP – Snadný chleba na prázdniny

Koupit si čerstvý chléb z kvalitních přísad nemusí být během letních prázdnin na chalupě úplně hračka. Ale co kdybyste takový chléb mohli mít úplně kdykoli nehledě na den v týdnu a čas? Stačí si s sebou zabalit připravenou pečící směs bez konzervantů i éček od Pernerky. Pečící směs pro snadnou přípravu chleba Pernerka stačí pouze doplnit vodou, vytvořit těsto, nechat vykynout a následně upéct. Čerstvý chléb z kvalitní mouky si tak můžete upéct kdykoli.

číst dále ...

Kdo negriluje, není Čech: Jak si u grilu neuříznout ostudu

Nažhavený gril, naložené šťavnaté maso, nakrájená zelenina… A pak okamžik hrůzy, kdy jistíte, že jste maso nedopekli, zelenina je oproti tomu už černá a návštěva pozvaná na propečený burger bude zřejmě o chlebu. I grilování má svá pravidla, která je dobré znát, ještě než si uvážete kolem pasu stylovou zástěru. Naučte se grilovat jako profesionál!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy