REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Krokodýlí maso

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Maso z krokodýla je velmi oblíbené například v Singapuru. V tamějších restauracích ho najdete připravené na mnoho způsobů. Uvařené v polévce, opečené nebo grilované jako steak, či třeba podušené v pikantní omáčce. V čínském restaurantu pro gurmány v luxusním hotelu Regent je například velkým trhákem krokodýlí eintopf se zeleninou … A v českých restauracích? Tak i tam ho dnes můžete najít!


Dělení a úprava masa - Krokodýlí masoNa světě existuje 23 druhů krokodýlů, sedm z nich je ohrožených. V přírodě patří například krokodýl nilský mezi chráněné druhy. Ohrožen však není, je to druh, který je hojně rozšířený. A to i díky farmám.

Od těch dob, co se začali chovat krokodýli v zajetí, přestávají být loveni ve volné přírodě, tím je tedy paradoxně farmy chrání. Před 30 lety většina kůží, kterých se zpracuje za rok na dva a půl milionu, pocházela z volně žijících zvířat, v dnešní době jsou to jen čtyři procenta, ostatní jsou kůže právě z faremních chovů. V krokodýlích farmách se chovají krokodýli téměř všech druhů a to především pro kůži a maso.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je Česká republika svým podnebím a polohou absolutně nevhodná pro chov krokodýlů, opak je pravdou. Čeští chovatelé mají poměrně dobré výsledky a v rámci Evropy poměrně dobré postavení. Krokodýlí farmy neslouží pouze k chovu krokodýlů na kůži a maso, tyto farmy jsou také přístupné veřejnosti a lidé se na nich mohou dozvědět spoustu informací o životě těchto nádherných zvířat.

Mezi největší a nejznámější farmy u nás patří krokodýlí farma ve Velkém Karlově na Znojemsku. Tato farma má v současné době v chovu velké množství krokodýlů nilských a je také přístupná veřejnosti, takže plní i funkci vzdělávací a v neposladní řadě začíná být i místním turistickým lákadlem.

Mezi základní potraviny, kterými se zde krokodýli krmí, jsou kuřata a ryby. Vřele doporučujeme se jet podívat, když je farmáři krmí, je to úchvatná podívaná!

Dělení a úprava masa - Krokodýlí masoKuchyňské využití masa z krokodýla:

Na maso pro kuchyňské zpracování lze z krokodýla použít jen první třetinu ocasu.

Chutí krokodýlí maso připomíná maso králičí. Jiní znalci ho zase přirovnávají spíše k masu, které chutná něco mezi drůbeží a treskou nebo sépií. Zkuste si dát do pusy kousek kuřecího, kousek tresky a sépie, asi tak nějak krokodýl chutná. Opravdu vnímáte spíš čich rybiny a chuť kuřecího nebo králičího masa. A tuhost? Ta je závislá na stáří kusu.

Maso krokodýla většinou grilujeme, dusíme, či pečeme. Chováme se k němu podobně, jako k masu hovězímu, tedy zbytečné vysušování mu škodí! Nejlépe je maso krokodýla zprudka opéci a pak ihned podávat. Také vařené není špatné, například polévkám dodá osobitou chuť.

Zdroj: krokodyli.cz a lidovky.cz, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vhodné potraviny využívané při dietě

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare – pochutnáte si a po celé 3 měsíce můžete soutěžit o skvělé výhry!

Zapečené brambory nebo špagety s tuňákem? Milujete italskou kuchyni nebo jste zastánci tradiční klasiky? Rádi objevujete nové recepty a zkoušíte netradiční kombinace, ale zároveň hledíte na zdravou stravu a štíhlou linii? Pak neváhejte a vyzkoušejte zbrusu nové recepty od Rio Mare. Nejen, že si pochutnáte a prospějete svému zdraví, ale ještě můžete vyhrát parádní ceny! Sledujte www.riomaresoutez.cz a dozvíte se víc!

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Ochutnejte unikátní vajíčka z pastevního chovu

Statek Dvořák je rodinnou firmou, která v roce 1993 obnovila rodinnou tradici hospodaření přerušenou komunistickým režimem. Vedle rostlinné výroby se věnují chovu slepic a produkci vajec. Ve firmě si doslova „ujíždějí na trávě,“ protože slepice se s mobilním kurníkem každý týden posouvají po louce a tráví svůj čas ve volném výběhu plném nové a čerstvé potravy. Vajíčka jsou balena do krabiček, na jejichž výrobu se využívá právě tráva z louky. Způsob chovu slepic je u Dvořáků opravdu unikátní a projevuje se i na kvalitě vajec.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy