REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Krok za krokem k nejlepší novoroční čočce

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Symbolizuje hojnost peněz do následujícího roku, a to především díky svému tvaru, který připomíná penízky. Ať už pranostikám věříte, nebo ne, zkuste si jako novoroční oběd připravit alespoň jednou za život českou klasiku – čočku na kyselo. K čočce můžete přidat sázená vejce nebo oblíbené uzeniny.


První oběd na Nový rok by měl být opravdu povedený. Proto je třeba dbát i na výběr surovin, ze kterých budete menu připravovat. Kvalitní potraviny najdete na biofarmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství, které dbá na zachování půdní úrodnosti, biodiverzitu i animal welfare – tedy pohodu zvířat. Při pěstování se nepoužívají pesticidy, průmyslová hnojiva a ke zvířatům je přistupováno s patřičnou péčí a respektem. Koupí biopotravin prospějete nejen sobě, ale i přírodě a vykročíte tak do nového roku tím správným směrem.

 

 

Biofarmy i supermarkety

Není třeba pátrat, bioprodukty seženete na farmě i v klasickém supermarketu. Měli byste však dbát na to, aby nesly to správné označení. Poznáte je jednoduše podle loga biolistu nebo biozebry. Na farmářských trzích by se pak měl prodejce prokázat certifikátem vydaným jednou ze čtyř kontrolních organizací. Jedná se organizace KEZ, ABCert, Bureau Veritas a Biokont. Co nemá certifikát nebo logo, není bio. Kvalitní potraviny seženete také na bio farmách.

 

Krok za krokem k delikátní čočce

Čočku nedávejte do vroucí vody, ale studené. Než začne voda vřít, částečně změkne a stane se více propustnou. Doporučujeme vařit déle na mírném plameni po pokličkou, aby se voda vypařila pomalu. Čočku s tímto postupem navíc uvaříte i bez předchozího namáčení do vody. Také je lepší pracovat s převařenou, měkkou vodou. Čočku maličko posolte i před vařením, ale jen opravdu jemně. Posléze až úplně na závěr po uvaření.

 

S vodou to nepřehánějte

Voda by měla jen opravdu mírně přesahovat hranici čočky. Při větším množství by mohla vyklouznout ze slupky. Při přípravě čočky na kyselo si část vody ponechte, budete ji ještě potřebovat. Ideální poměr v případě čočky na kyselo je hrnek čočky na tři hrnky vody. Během vaření vodu nedolévejte a ani čočku nemíchejte.

 

Bez jíšky to nepůjde

Čočka na kyselo se bez jíšky neobejde, nejlepší volbou je jíška ze sádla. Případně můžete nahradit cibulovou. Výsledná barva by měla být zlatá. Ocet pak přidejte až na závěr. Kdybyste ho přidali při vaření, čočka by nezměkla. Doporučujeme použít jemnější vinný ocet.

 

Vyzkoušejte i jiné druhy čočky

Můžete v zásadě použít kteroukoliv variantu čočky. Pro přípravu čočky na kyselo není však vhodná červená nebo žlutá, v průběhu vaření by se vám rozpadla. Naopak chuťově zajímavá může být francouzská čočka, která navíc zůstane po uvaření kompaktní.

Náš tip: Do čočky můžete na závěr přidat sušená rajčata, která podpoří její kyselou příchuť.

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace. Více v článku zde: O značce „Klasa“, „Regionální potravina“, „BIO Produkt ekologického zemědělství“, „Ekologická produkce“ a „Chráněné označení“.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Celer jako výtečná surovina tentokrát v hlavní roli

Možná i vy patříte mezi ty, kteří považují celer za nudnou zeleninu, která je vhodná maximálně do vývaru či do oblíbené svíčkové. Nenechte se však mýlit a dejte mu šanci. Pověřte celer hlavní úlohou ve své kuchyni a zkuste z něj vykouzlit originální dobroty. Uvidíte, že tento zdánlivě nenápadný kousek umí pořádně překvapit!

číst dále ...

Nejznámější totalitní drinky, aneb co se pilo za dob socialismu

Za dob komunistů byl hodně omezený výběr alkoholických nápojů a lidé si museli vystačit s tím, co bylo. Vzniklo několik klasických receptur na míchané nápoje, velké, na žízeň, těm se říkalo long drinky, menší, ty byly určené hlavně na rychlou opičku. Někdy to byly opravdu šílené kombinace. Co se tedy pilo na diskotékách či zábavách za totáče? Říká vám něco pojem Beton nebo Polejvák? A co Bavorák, tedy myšleno nápoj, ne Němec z Bavorska! :) Sepsali jsme seznam těch největších totalitních hitů na alkoholické míchačky. Po kliknutí na jejich název či fotografii se pak objeví podrobné recepty příslušných drinků.

číst dále ...

Vlašské ořechy. Víte, jak s nimi nakládat?

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

číst dále ...

Dýňová sezóna na obzoru: Připravte si originální recepty na ohni

Léto už se pomalu blíží ke konci, ale počasí ještě stále přeje grilování, a proto je nejvyšší čas si tuto oblíbenou sezónu ještě trošku užít. Zkuste si kulinářské tvoření na ohni zpestřit a vsaďte na dýně. Jejich sezóna začíná koncem srpna a trvá až do prvních mrazíků. Máte tak spoustu času vyzkoušet neotřelé recepty.

číst dále ...

Lilek – ideální surovina pro bezmasé pokrmy

Rádi byste vytvořili plnohodnotnou hostinu bez masa a dochází vám inspirace? Co takhle vyzkoušet zajímavé recepty z lilku neboli baklažánu? Tato fialová plodina, která technicky není zeleninou, ale ovocem, se totiž dá upravovat podobně jako maso. Je však důležité jej správně upravit a dochutit, aby nebyl příliš vodnatý či olejnatý. Pokud se budete řídit našimi recepty, uvidíte, že vykouzlíte gurmánské hody, které si vychutná celá rodina.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy