REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Křehutka sametová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

I když některé zdroje ji uvádějí jako jedlou, jiné zase jako nejedlou, některé dokonce jako mírně jedovatou, raději ji nesbíráme.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lacrymaria lacrymabunda syn. Psathyrella velutina

Nejedlá ………………… Některé zdroje Křehutku sametovou uvádějí jako jedlou, horší kvality, jiné jako nejedlou nebo slabě jedovatou, raději ji nesbíráme, v době jejího růstu roste více kvalitnějších druhů.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste jednotlivě nebo v malých trsech spíš mimo les na okrajích cest, v zahradách, parcích, na ruderalizovaných místech, má ráda vlhčí stanoviště.

Klobouk až 100 mm, zvoncovitý, později až plochý s nízkým hrbolem na okraji se špinavě bělavými zbytky vela, na středu plstnatý, jinde vláknitě šupinatý, rezavě hnědý až zlatohnědý. Lupeny jsou široce připojeny, krémové, šedohnědé, později až černé s bělavě vločkatým ostřím. V mládí vylučují kapičky tekutiny. Třeň až 100 mm, špinavě žlutavý, rezavě hnědě vláknitě šupinatý až tygrovaný, s pomíjivou prstencovou zónou. Dužnina je nažloutlá, v dolní části třeně nahnědlá, páchne slabě zemí a chuť má svíravou.

 

Atlas hub - houby lupenaté

 

Možná záměna:

Podobná je křehutka hlava medúzina (Psathyrella caput-medusae), která však roste vzácně na pařezech jehličnanů, je nejedlá.

 

Atlas hub - Houby lupenaté

 

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklamaNapište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy