REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Koření v kondici. Přestaňme dělat tyto chyby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Stálost barvy, zachování aroma i chuti koření se odvíjí od jeho správného skladování. Kořenářka Michaela Schneedorferová z rodinného nuselského kořenářství Království chuti prozradí, čemu se vyvarovat a co naopak koření svědčí. K reorganizaci můžeme využít velký jarní úklid.


Teplota a tma je základ

Koření je trošku choulostivé na teplotu a světlo, a proto bychom mu měli v domácích podmínkách vytvořit optimální skladovací prostředí. „Ideální teplota pro skladování je pokojová okolo 20 °C. Pokud chceme mít kořenky vystaveny v kuchyni v poličce, tak zvolme kořenky tmavého zabarvení, porcelánové, keramické nebo plechovky s malými průzory. Jsou navíc dobře udržovatelné,“ radí Michaela Scheedorferová. Kořenky bychom jedenkrát ročně měli umýt, důkladně vysušit a opětovně naplnit kořením.

Perfektní těsnění

Při výběru kořenek kromě výše zmíněných tipů věnujme pozornost uzávěru kořenky, neboť potřebujeme najít favorita, který zajistí perfektní utěsnění. „U skleněné dózy to zajistí korek či zabroušené hrdlo, u plechovek tvarované hrdlo a u ostatních silikonové těsnění. Nedoporučuji ponechávat koření v papírových či plastových sáčcích. Pro škůdce jako mol, potemník skladištní či červotoč spížní nepředstavují žádnou překážku,“ varuje Michaela Schneedorferová z Království chuti. Z papírových sáčků také častěji koření vysypeme, zvlášť když to nečekáme.

 

Nesypte koření z kořenek nad hrncem

Zabraňte navlhnutí koření, tzn. neskladujte kořenky ve skříňce nad sporákem, ve skříňce vedle myčky nebo trouby. Zde jsou výkyvy vlhkosti největší. „Další častou a opomíjenou situací je to, že při vaření hodně lidí sype koření do jídla přímo z kořenky nad hrncem. Opět vystavujeme koření zbytečné vlhkosti. Správný postup je ten, že odebereme odhadované množství koření a poté nad hrnec, ze kterého jde pára, kořeníme,“ říká Michaela Schneedorferová. Tímto způsobem i zabráníme, abychom usypali z kořenky více, než chceme.

 

Melme si sami

Celé koření vydrží při správném skladování i tři roky, zato namleté půl roku až rok a ztrácí své vlastnosti, proto je výhodnější ho kupovat celé a až těsně před použitím čerstvě namlít nebo podrtit v hmoždíři. „Využít na to můžeme nejrůznější nástroje. Fazoli tonka, která zastoupí vanilku, je nejlepší strouhat na ostré straně struhadla s vystouplými ostny, kde připravujeme zejména muškátový oříšek. Na trhu jsou i elektrické mlýnky nebo mlýnky na ruční pohon. Hmoždíř mají doma spíše fajnšmekři nebo je součástí vybavení chalup,“ uzavírá Michaela Schneedorferová z Království chuti. Mlýnek si také zaslouží občasnou údržbu dle návodu. Často však postačí z mlýnku vysypat koření, nasypat sůl a mlít, dokud veškerá sůl neprojde strojkem. Sůl na sebe naváže předešlé koření a mlýnek vyčistí.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Inspirace na zpracování a uchování zeleninové úrody

Období zpracování úrody je tady, nemusíte se ale omezovat pouze na zpracování ovoce a výrobu džemů. Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už máte plody z vlastní zahrádky, nebo si je koupíte na trhu, je to chytrý způsob, jak si zajistit zdroj zeleniny v zimních měsících. Jak na to vám poradí lektorka zdravého vaření Ing. Kamila Metzová.

číst dále ...

Houbaři mají žně

Letošní sezóna hub, díky srážkám a teplým nocím je o měsíc posunutá. Bližším nahlédnutí do našich lesů tak zjistíte, že houbaři z většiny území ČR nosí plné koše. Nejlépe jsou na tom houbaři v okolí Brna a Zlína, kde byly opravdu nadprůměrné srážky. Úlovky ale nosí houbaři i z Jižních Čech, místy rostou také v Severních Čechách, Středních Čechách a v Západních Čechách, slabší je zatím například růst hub v Pardubickém kraji.

číst dále ...

Červený poklad aneb jahody hlavní hvězdou našich kuchyní

Jahody jsou bezesporu jedním z nejvíce očekávaných letních plodů. Jejich sladká chuť a šťavnatá textura si nás podmanily. Když přijde sezóna jahod, stává se tento červený poklad hlavní hvězdou našich kuchyní. Voňavé a šťavnaté jahody jako ze zahrádky si můžete nakoupit v PENNY nebo vyrazit s dětma na samosběr. Výlety na jahodové farmy nejsou jen možností, jak si přinést domů čerstvé a chutné plody, ale také příležitostí strávit čas s rodinou a přáteli. Samosběr umožňuje vychutnat si čerstvé jahody přímo z keříků a zároveň podporovat místní farmáře. Děti milují běhat mezi řádky jahod a hledat ty nejčervenější a nejzralejší plody. Pro dospělé je to zase skvělý způsob, jak se na chvíli odpojit od každodenního shonu a užít si chvíle na čerstvém vzduchu.

číst dále ...

Skvělá italská pizza v domácích podmínkách? Jde to – klíčem je mouka, vysoká teplota v troubě a ingredience bez kompromisů

Když se řekne pizza, mnohým z nás se pravděpodobně vybaví vůně čerstvě upečeného křupavého těsta, lahodná rajčatová omáčka a bohatá vrstva rozpuštěného sýra. Tento kulinářský skvost, který se zrodil v Itálii, si získal srdce gurmánů po celém světě. A co když vám řekneme, že tajemství dokonalé domácí pizzy není jen v Itálii, ale i ve vašich rukou a ve správné volbě ingrediencí?

číst dále ...

Kroketový minifestival osloví vegetariány i masožravce

Kulaté, šišaté nebo oválné – takové mohou být krokety. Mohou se lišit tvarem, ale i náplní. To, že krokety nemusí být jen přílohou k masu, ale plnohodnotné jídlo, vám dokáží v restauraci Brambory na Pankráci, kam můžete vyrazit ochutnat krokety plněné syrečky, trhaným hovězím masem, buvolí mozzarellou nebo cheddarem. Když se řeknou krokety, mnohým se jistě vybaví bramborové kuličky s křupavou kůrčičkou na povrchu, které jsou oblíbené jako příloha k masu s omáčkou. Ostatně takhle je miloval už sám Král Slunce, Ludvík XIV. Původem tedy krokety pochází z Francie, ale postupně si získaly popularitu po celém světě.

číst dále ...

Ozvláštněte si letní grilování s recepty na oblíbený burger nebo hot dog – trochu jinak!

Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny.  Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy. Pohostit nejbližší a připravit jim společně strávený čas plný pohody s gurmánským zážitkem navíc je snad snem každého kuchaře. V teplém počasí potěší lehké pokrmy a jednoduché chutě. 

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.