REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Koření v kondici. Přestaňme dělat tyto chyby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Stálost barvy, zachování aroma i chuti koření se odvíjí od jeho správného skladování. Kořenářka Michaela Schneedorferová z rodinného nuselského kořenářství Království chuti prozradí, čemu se vyvarovat a co naopak koření svědčí. K reorganizaci můžeme využít velký jarní úklid.


Teplota a tma je základ

Koření je trošku choulostivé na teplotu a světlo, a proto bychom mu měli v domácích podmínkách vytvořit optimální skladovací prostředí. „Ideální teplota pro skladování je pokojová okolo 20 °C. Pokud chceme mít kořenky vystaveny v kuchyni v poličce, tak zvolme kořenky tmavého zabarvení, porcelánové, keramické nebo plechovky s malými průzory. Jsou navíc dobře udržovatelné,“ radí Michaela Scheedorferová. Kořenky bychom jedenkrát ročně měli umýt, důkladně vysušit a opětovně naplnit kořením.

Perfektní těsnění

Při výběru kořenek kromě výše zmíněných tipů věnujme pozornost uzávěru kořenky, neboť potřebujeme najít favorita, který zajistí perfektní utěsnění. „U skleněné dózy to zajistí korek či zabroušené hrdlo, u plechovek tvarované hrdlo a u ostatních silikonové těsnění. Nedoporučuji ponechávat koření v papírových či plastových sáčcích. Pro škůdce jako mol, potemník skladištní či červotoč spížní nepředstavují žádnou překážku,“ varuje Michaela Schneedorferová z Království chuti. Z papírových sáčků také častěji koření vysypeme, zvlášť když to nečekáme.

 

Nesypte koření z kořenek nad hrncem

Zabraňte navlhnutí koření, tzn. neskladujte kořenky ve skříňce nad sporákem, ve skříňce vedle myčky nebo trouby. Zde jsou výkyvy vlhkosti největší. „Další častou a opomíjenou situací je to, že při vaření hodně lidí sype koření do jídla přímo z kořenky nad hrncem. Opět vystavujeme koření zbytečné vlhkosti. Správný postup je ten, že odebereme odhadované množství koření a poté nad hrnec, ze kterého jde pára, kořeníme,“ říká Michaela Schneedorferová. Tímto způsobem i zabráníme, abychom usypali z kořenky více, než chceme.

 

Melme si sami

Celé koření vydrží při správném skladování i tři roky, zato namleté půl roku až rok a ztrácí své vlastnosti, proto je výhodnější ho kupovat celé a až těsně před použitím čerstvě namlít nebo podrtit v hmoždíři. „Využít na to můžeme nejrůznější nástroje. Fazoli tonka, která zastoupí vanilku, je nejlepší strouhat na ostré straně struhadla s vystouplými ostny, kde připravujeme zejména muškátový oříšek. Na trhu jsou i elektrické mlýnky nebo mlýnky na ruční pohon. Hmoždíř mají doma spíše fajnšmekři nebo je součástí vybavení chalup,“ uzavírá Michaela Schneedorferová z Království chuti. Mlýnek si také zaslouží občasnou údržbu dle návodu. Často však postačí z mlýnku vysypat koření, nasypat sůl a mlít, dokud veškerá sůl neprojde strojkem. Sůl na sebe naváže předešlé koření a mlýnek vyčistí.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

26 nejlepších receptů z houbařské kuchařky – TOP recepty na zpracování a přípravu hub

Ty nejlepší houbařské recepty z naší databáze webu ReceptyOnLine.cz pro inspiraci na jednom místě. Vybrali jsme pro vás klasické, ale i méně známé recepty na zpracování a úpravu hub. Vyzkoušené, oblíbené recepty na naložení a zavaření hub, ale také recepty na jejich tepelné zpracování. Prostě TOP recepty na houby 26x jinak!

číst dále ...

Vaření s dětmi: Proč je důležité zapojovat děti už od útlého věku a co všechno je díky tomu naučíme?

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

číst dále ...

Tradiční, ale přesto moderní. Těchto pět odrůd vína patří mezi naši nesmrtelnou klasiku, která ale pořád překvapuje

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

číst dále ...

Zázračná červená řepa

Červená řepa získává v současné české kuchyni stále větší oblibu. Někomu ji však v mládí neznechutili. Za socialismu, ve školní jídelně, bývala často jako jediná příloha ke školním obědům. Nejvíce je oblíbená v Polsku, na Ukrajině, ale také Rusku a Bělorusku a pobaltských státech. Bez červené řepy klasický boršč prostě neuděláte. Oblibu si získala i jako známý prostředek k posílení imunitního systému a bohatá zásobárna přírodních látek, bránících, kromě jiného, vzniku rakoviny. Zatím se to však bezpečně nepodařilo prokázat, jak tvrdí lidová léčitelství v mnoha státech bývalého východního bloku.

číst dále ...

Žlutá řepa

Při vyslovení slova řepa nás hned napadne červená řepa, řepa cukrovka, nebo krmná řepa. V posledních letech se však objevuje v řetězcích a na farmářských trzích, na zahrádkách u drobných pěstitelů žlutá řepa, někdy nazývaná také zlatá řepa. Není tak běžná jako její příbuzná červená řepa, má ale řadu předností. Je jemnější a sladší, při vaření pak nepouští červenou šťávu, nezbarví vám nádobí, ruce ani oblečení, kuchyň a ani vaše děti.

číst dále ...

Olivy: Španělský klenot i zdravá delikatesa

Olivy jsou jedním z nejcharakterističtějších pokrmů středomořské kuchyně a postupem času si našly své místo i v českých domácnostech. Tyto malé kulaté plody jsou nejen lahodným doplňkem spousty jídel, ale také mají mnoho zdravotních benefitů.

číst dále ...

Chcete si upéct domácí chléb? Nebojte se kombinovat mouky, poradíme jak

Znáte ten pocit, když dostanete chuť na čerstvý křupavý chléb, ale není, kam si pro něj zrovna doběhnout? Právě v tu chvíli přichází na řadu chlebové směsi, které jsou vyladěné do posledního zrnka mouky a můžete je snadno vytáhnout ze skříně. A pokud zrovna žádnou chlebovou směs doma nemáte, můžete si mouky na domácí chléb samozřejmě nakombinovat i sami podle své chuti a požadavků.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy