Stálost barvy, zachování aroma i chuti koření se odvíjí od jeho správného skladování. Kořenářka Michaela Schneedorferová z rodinného nuselského kořenářství Království chuti prozradí, čemu se vyvarovat a co naopak koření svědčí. K reorganizaci můžeme využít velký jarní úklid.
Teplota a tma je základ
Koření je trošku choulostivé na teplotu a světlo, a proto bychom mu měli v domácích podmínkách vytvořit optimální skladovací prostředí. „Ideální teplota pro skladování je pokojová okolo 20 °C. Pokud chceme mít kořenky vystaveny v kuchyni v poličce, tak zvolme kořenky tmavého zabarvení, porcelánové, keramické nebo plechovky s malými průzory. Jsou navíc dobře udržovatelné,“ radí Michaela Scheedorferová. Kořenky bychom jedenkrát ročně měli umýt, důkladně vysušit a opětovně naplnit kořením.
Perfektní těsnění
Při výběru kořenek kromě výše zmíněných tipů věnujme pozornost uzávěru kořenky, neboť potřebujeme najít favorita, který zajistí perfektní utěsnění. „U skleněné dózy to zajistí korek či zabroušené hrdlo, u plechovek tvarované hrdlo a u ostatních silikonové těsnění. Nedoporučuji ponechávat koření v papírových či plastových sáčcích. Pro škůdce jako mol, potemník skladištní či červotoč spížní nepředstavují žádnou překážku,“ varuje Michaela Schneedorferová z Království chuti. Z papírových sáčků také častěji koření vysypeme, zvlášť když to nečekáme.
Nesypte koření z kořenek nad hrncem
Zabraňte navlhnutí koření, tzn. neskladujte kořenky ve skříňce nad sporákem, ve skříňce vedle myčky nebo trouby. Zde jsou výkyvy vlhkosti největší. „Další častou a opomíjenou situací je to, že při vaření hodně lidí sype koření do jídla přímo z kořenky nad hrncem. Opět vystavujeme koření zbytečné vlhkosti. Správný postup je ten, že odebereme odhadované množství koření a poté nad hrnec, ze kterého jde pára, kořeníme,“ říká Michaela Schneedorferová. Tímto způsobem i zabráníme, abychom usypali z kořenky více, než chceme.
Melme si sami
Celé koření vydrží při správném skladování i tři roky, zato namleté půl roku až rok a ztrácí své vlastnosti, proto je výhodnější ho kupovat celé a až těsně před použitím čerstvě namlít nebo podrtit v hmoždíři. „Využít na to můžeme nejrůznější nástroje. Fazoli tonka, která zastoupí vanilku, je nejlepší strouhat na ostré straně struhadla s vystouplými ostny, kde připravujeme zejména muškátový oříšek. Na trhu jsou i elektrické mlýnky nebo mlýnky na ruční pohon. Hmoždíř mají doma spíše fajnšmekři nebo je součástí vybavení chalup,“ uzavírá Michaela Schneedorferová z Království chuti. Mlýnek si také zaslouží občasnou údržbu dle návodu. Často však postačí z mlýnku vysypat koření, nasypat sůl a mlít, dokud veškerá sůl neprojde strojkem. Sůl na sebe naváže předešlé koření a mlýnek vyčistí.
Koronavirus (Covid-19) – především prevence! Dají se využít rady našich prababiček?
Kouřový bod hlavních typů olejů