REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kde se vzal, tu se vzal rohlík. Jak vznikl český fenomén?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Milují jej batolata i dospělí, nechybí na žádné oslavě ani výletě, naopak v cizině se s ním téměř nesetkáte – řeč je o tradičním českém rohlíku. Patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější pečivo už desítky let a z pomyslného trůnu ho jen tak něco nesesadí. Kde vznikl a kolik se ho ročně prodá? V regálech najdete nespočet jeho variant, od vícezrnných přes ty se semínky, pivní, až po špaldové, přes to všechno je stále nejpopulárnější klasický bílý rohlík, který byl dříve dokonce považovaný za symbol luxusu a pekl se jenom pro bohatší vrstvu. Naopak na celozrnném pečivu si pochutnávali chudší obyvatelé.


Máme poděkovat Turkům?

Podle legendy začal první rohlíky vyrábět vídeňský pekař August Zang po vítězství nad Osmanskou říší v roce 1683, kdy byl odražený útok Turků na Vídeň. Právě tehdy vznikl jejich tvar – zahnutý půlměsíc představující symbol turecké říše. Ve skutečnosti se první zmínky začaly objevovat mnohem dříve, a to už v 10. století, kdy se rohlíky údajně pekly v klášterech jako velikonoční pečivo. Věděli jste, že dnes toto kultovní pečivo najdete pouze v Čechách a na Slovensku?

 

 

Rohlík v zahraničí neposnídáte

Na první pohled obyčejný rohlík, při bližším zkoumání kus pečiva, na které si v cizině nechte zajít chuť, téměř nikde ho totiž nenajdete. Jde o specialitu, jež seženete jenom u nás nebo na Slovensku. Pro cizince ze všech koutů světa, kteří se vyjadřovali v různých anketách, je totiž rohlík suchou hmotou bez chuti a s radostí ho přenechají nám Čechům. V zahraničí je totiž poměrně neobvyklé pečivo mazat nebo dokonce obkládat, ve většině zemí se sladké i slané pečivo prodává už rovnou ochucené nebo plněné. K přípravě svačin se případně využívá obyčejný bílý nebo toustový chleba.

 

Z pekáren odjedou miliony rohlíků denně

I přesto, že rohlík valnou většinu světa nezaujal, u nás z něj připravujeme snídaně, jednohubky na oslavu, svačinu na výlety, dáme si ho k večeři nebo jako přílohu k polévce, případně do něj vložíme párek a vychutnáme si tzv. pikador. I to nasvědčuje tomu, že rohlík je nejprodávanějším pečivem, přesné číslo sice neznáme, ale lze tušit, že začíná nad 4 miliardami ročně. Jeho prodeje strmě rostou zejména v období Velikonoc a Vánoc, kdy se tuzemské stoly prohýbají pod množstvím jednohubek.

 

Náš tip:

Lahodný křupavý Císařský rohlík od tradiční rodinné pekárny KOMPEK je výsledkem poctivé pekařské práce, prvotřídních surovin a dostatečné doby kynutí, díky čemuž se stává vláčným a nadýchaným. Císařský rohlík je ideálním parťákem ke grilovanému masu či zelenině. Vychutnat si ho ale můžete jenom tak, s máslem, nebo s domácí pomazánkou či dipem.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Slovenská značka Toison představuje svůj nealko gin

Nealkoholické giny se stávají stále populárnějšími nejen ve světě, ale také v České republice. Tento fenomén je součástí širšího globálního trendu zaměřeného na zdravější životní styl a uvědomělé pití. Ať už jsou vaše důvody pro omezení alkoholu jakékoliv, s novým ginem Toison s 0,0 % alkoholu si váš oblíbený G&T můžete vychutnat i v inovativní nealko variantě.

číst dále ...

Zázračná vláknina: Přírodní pomocník v boji proti vysokému cholesterolu

Trápí vás vysoký cholesterol a chcete nejprve zkusit změnu životosprávy, než vám lékař předepíše prášky? Pojďme si říct, jakou roli má na snížení hladiny krevního cholesterolu vláknina. „Jde o skupinu polysacharidů, které mají pozitivní vliv na zdraví, nepodléhají trávení v tenkém střevě, díky čemuž mají nízkou energetickou hodnotu a jsou částečně nebo plně fermentovány bakteriemi tlustého střeva, a tím podporují rozvoj naší střevní mikroflóry,“ říká nutriční specialistka Veronika Pourová.

číst dále ...

Vejce jíst nebo nejíst?

Tuto, skoro hamletovskou, otázku řeší při pohledu na vajíčko mnozí vyznavači zdravé výživy. Hlavní příčinou problému vajec je jejich velký obsah cholesterolu. Před zvýšenou hladinou cholesterolu varují jak lékaři, tak výživový poradci. Pokud máme zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, hrozí nám infarkt. Jestli si ještě pochutnáváte na uzeninách, tučném bůčku, tak vejce jsou jen dalším krokem, vyškrtnout je z jídelníčku. Spíše bychom ale měli jídelníček ozdravit celkově. Pokud nám zdravotní rizika nehrozí, můžeme vejce bez obav konzumovat v přiměřeném množství, na počet kusů denně se názory rozcházejí, musíme totiž započítat i vejce obsažená v těstovinách, moučnících atd.

číst dále ...

Oves jako klíč pro zdraví a vitalitu: Objevte jeho opomíjené kouzlo

Milovaný všemi fitness trenéry i výživovými poradci, to je oves. Je hned několik důvodů, proč byste ho měli do svého jídelníčku pravidelně zařadit také vy: má vysoký obsah vlákniny, a tak na dlouho a kvalitně zasytí. Oves se pomalu stává součástí čím dál více produktů včetně jogurtů a zakysaných nápojů, a tak zařadit jej do jídelníčku nemusí už být takový problém.

číst dále ...

Letní hody: Nedělní obědy plné sezónních surovin

Šéfkuchař Tom Kerridge přináší divákům nový pohled na tradiční nedělní oběd se svými osmi vynikajícími obědovými menu, která povyšují tento pojem na zcela novou úroveň. S jeho pečlivě a s láskou připravenými pochoutkami si přijdou na své všichni členové rodiny i přátelé. Je známý svojí vášní pro vaření a detailním přístupem k přípravě jídel. Používá ty nejlepší sezónní suroviny, aby vytvořil jedinečné kulinářské zážitky. Zveme vás ke sledování osmidílného kulinářského seriálu „Tom Kerridge: další nedělní obědy“, který bude mít premiéru 23. července v 19:05 na televizní stanici TV Paprika.

číst dále ...

Radegast odehraje na Colours of Ostrava kvalitní pivní servis se speciální limitkou piva Rezist

Pivovar Radegast, tradiční partner festivalu Colours of Ostrava, letos opět naservíruje bohatou nabídku pivních zážitků. Návštěvníci si na festivalu vychutnají nejen oblíbená piva Radegast Rázná 10, Radegast Ryze Hořká 12 a Radegast Ratar, ale také limitovanou várku Radegast Rezist, uvařeného ze speciálně vyšlechtěných odrůd chmele odolných vůči suchu. O prvotřídní pivní servis se postará tým zkušených výčepních a sládků v Radegast Pubu i na dalších 35 výčepních místech po celém areálu. Pivovar Radegast v rámci festivalu postaví unikátní vodní zónu, kde si návštěvníci budou moci zábavnou formou vyzkoušet, jak zadržovat vodu v krajině.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.