REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kališník obecný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vyskytuje se především v hustě zarostlých lokalitách, jako jsou zarostlé stráně a houští s dostatkem humusu na písčitých půdách v listnatých lesích, keřnatých stráních, místy i na okraji jehličnatých lesů …


Atlas hub - VřeckatéLatinsky: Helvella acetabulum

Jedlá ………… Kališník obecný se hodí se do masových a zeleninových směsí.

Doba výskytu: duben – květen

Vyskytuje se především v hustě zarostlých lokalitách, jako jsou zarostlé stráně a houští s dostatkem humusu na písčitých půdách v listnatých lesích, keřnatých stráních, místy i na okraji jehličnatých lesů.

Upřednostňuje duby. Vyskytuje se v mírném pásmu severní polokoule, nejčastěji ve vlhkých lužních lesích.

Atlas hub - VřeckatéNení tak křehký jako řasnatky i když se jim podobá, má ale rýhovaný a velice krátký třeň. má 2-8 cm v průměru, v mládí je baňkovitá a později miskovitá. Vnitřní strana je hladká, barvy okrově žlutohnědé až tmavohnědé. Vnější strana je rýhovaná až vroubkovaná, žebra se táhnou ze třeně až do poloviny klobouku, pýřitá, barvy žlutavé až olivově hnědé, u vrcholu bělavé.

Atlas hub - VřeckatéPlodnice má 2-8 cm v průměru, v mládí je baňkovitá a později miskovitá. Vnitřní strana je hladká, barvy okrově žlutohnědé až tmavohnědé.

Vnější strana je rýhovaná až vroubkovaná, žebra se táhnou ze třeně až do poloviny klobouku, pýřitá, barvy žlutavé až olivově hnědé, u vrcholu bělavé.

Třeň je 1-4 cm vysoký, 1-3 cm tlustý, dutý, komůrkatý, výrazně žebernatý, zrnitý, někdy i hladký. Barvy bělavé až světle okrové.

Autor fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy