REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jaro za dveřmi aneb Jak být fit i v době koronaviru

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

S ústupem zimy a s blížícím se jarem přichází vlna shazování teplých vrstev oblečení a oprašování jarních i letních kousků ze šatníků. Zkrátka, není pochyb o tom, že je jaro téměř tady i se vším, co nabízí. A jako každý rok, mnohým z nás vyvstává otázka, co s kilogramy navíc, které jsme tu a tam nabrali během vánočního období i během práce na home office? Léto přijde brzy a bylo by skvělé letos konečně dodržet ono předsevzetí a být fit. Jak toho ale docílit, navíc za doby, kdy je celý svět sužovaný pandemií?


Jak být fit za doby koronaviru

Jak být fit během pandemie? Hubnutí je posledních několik let tématem číslo jedna, nehledě na koronavir. „Řada lidí chce hubnout kvůli špičkové postavě, ale stejně tak existují lidé, kteří hubnout musí z důvodu zdravotních komplikací,“ poukazuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS. Hubnutí jako takové není radno podcenit. Je důležité si nastavit správný režim, a to v podobě jídla i v podobě pohybu.

„Bohužel velmi často lidé pokoušející se hubnout opakují stále stejné chyby,“ podotýká David Buchta a dále varovně pokračuje: „Hubnutí není o tom nenajíst se! U hubnutí je velmi důležitá strava. Jídlo byste měli konzumovat v průběhu celého dne. Nemělo by se stát, že se ráno téměř nenasnídáte a večer se pořádně nacpete. Tělo potřebuje pravidelnou dávku energie. Pokud ji nemá, vytvoří si tukovou vrstvu.“

A jak by měl vypadat ideální den v souvislosti se stravováním? „V průběhu dne byste měli zkonzumovat 5 porcí jídla. Poslední jídlo byste si měli dát 2 – 3 hodinky před spaním,“ radí propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS, David Buchta.

 

 

Pravidelný denní režim jako pomocník na psychickou pohodu

Během práce a studia doma je nutné si stanovit denní režim, který spoustu činností usnadní. Díky režimu si stanovíte prostor pro každou činnost, které se chcete věnovat. Denní rituály nám totiž dávají pocit jistoty, duševního klidu, stability. Pomáhají nám zkrátka po psychické stránce. „Denní rituály s malými obměnami můžeme zachovat – ranní čaj si sice nedáme s kolegy fyzicky, ale můžeme uspořádat konferenční hovor přímo z naší kuchyně. Hodiny jógy snadno nahradíme videem z internetu a podobně. Pokud právě teď nechodíte do práce, je vhodné vymyslet si nějaký vlastní harmonogram, který vám bude dávat pocit kontroly, organizace, a udrží vás v psychické pohodě mnohem lépe, než 14 hodin u televize na gauči,“ míní Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy.

 

Koronavir a zvýšená konzumace laskomin i slaných pochoutek

Během pandemie se mnoho Čechů zásobilo trvanlivými potravinami, ty však nejsou pro naše tělo a zdraví nejprospěšnější. Ze sušenek, čokolád i džusů letí kilogramy vzhůru jak lusknutím prstu.

Ale neházejme všechny trvanlivé potraviny do jednoho pytle. „U nás doma najdete suroviny jako je rýže natural, jáhly, pohanka, čirok, quinoa, několik druhů luštěnin jako je čočka, fazole azuki, cizrna, hrách nebo mungo. Na pečení používáme pohankovou, čirokovou anebo např. cizrnovou mouku. Mléko si děláme domácí rozmixováním mandlí nebo lískových oříšků či z jiných ořechů nebo semínek. Dbáme na to, aby jídlo na našem talíři bylo pestré a výživově plnohodnotné, tzn. že na něm máme obilninu, luštěnu i zeleninu, a to jak vařenou/dušenou/pečenou, tak kvašenou (domácí pickles). A většinou ho doplňujeme i různými klíčky nebo microgreens (hrášek, slunečnice, řeřicha, ředkvička, zelí a další),“ popisuje zdravě vyvážený jídelníček Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery.

 

Energii čerpejte i ze semínek

Co se týče stravy, nikdo by neměl zapomínat na semínka, která jsou tělu velice prospěšná. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek. Konopné semínko, které u nás můžete legálně sehnat, pochází z konopí s obsahem THC pod 0,3 %, takže se jej rozhodně nemusíte obávat. Ba naopak, jeho účinky jsou totiž velmi příznivé. Mimo jiné je zdrojem bílkovin, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin. „Dodává tělu spoustu důležitých minerálů a vitaminů. Je to v podstatě komplexní zdroj všech potřebných látek pro zdravé fungování lidského organismu,“ doporučuje Jiří Stabla, odborník na konopí, zakladatel značky Fitcann.

 

Konzumace ovoce a zeleniny aneb Pročištění těla

Díky zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny budete mít více energie. Na pročištění těla se skvěle hodí celer, cuketa, řeřicha, artyčok, celozrnné obiloviny, chřest, pórek, celozrnné obiloviny, cibule, štěrbák nebo úplně obyčejné jablko či hruška. Antioxidační účinky pak mají například olivový a řepkový olej, granátové jablko, brokolice, kiwi, mandarinka, pomeranč, citron, mrkev či rajče. „Osobně doporučuji denně vypít nápoj z jablečného nefiltrovaného octu a vynechat veškeré živočišné produkty (maso, vejce, mléko, jogurty, sýry) a vyzkoušet stravu přírodní, která sice nemusí chutnat, ale na to si brzy zvyknete a budete ji milovat, protože ucítíte, že se s vaším tělem něco pozitivního děje. Vyzkoušejte kořenovou zeleninu, a také artyčoky a chřest,“ radí Jiří Stabla, zakladatel značky Fitcann.

 

Od správné životosprávy ke zdravému sezení

V rámci péče sami o sebe bychom neměli zapomínat nejen na správnou životosprávu, doplňování vitamínů, pravidelný denní režim, ale také na zdravé sezení, které je ze zdravotního hlediska pro všechny téměř nutností. Nabízí se soft seating, neboli měkké sezení, které se stalo trendem v českých kancelářích. „Soft seating je trend, který do českých kanceláří pronikl teprve před pár lety. Je to pohodlné, pěkně to vypadá a lidé mají větší chuť trávit v práci svůj čas. To, na co se však občas zapomíná je ergonomie. Stejně jako kancelářské židle, měla by i křesílka, sedačky, pohovky a ostatní prvky soft seatingu splňovat požadavky na zdravé sezení,“ připomíná Michal Hotmar z firmy RIM CZ, která se ergonomickým sezením zabývá už téměř 30 let.

 

Pitný režim je samozřejmostí!

Během dne bychom měli vypít minimálně 2 l tekutin. V nejideálnějším případě v podobě čisté vody. Ochutit si ji můžete kapkou citrónu, ve kterém se skrývá vitamín C. Na pravidelný pitný režim bychom neměli zapomínat ani během home office či studia z domova. „U pitného režimu si dávejte pozor na alkohol. Ten obsahuje hodně kalorií a procesu hubnutí vůbec neprospívá,“ zakončuje s úsměvem propagátor zdravého životního, David Buchta, https://www.primulus.cz/.

 

Doporučení závěrem

Nebezpečný vir se spoustě lidem podepsal na jejich psychickém ale i fyzickém stavu. Školáci, studenti i zaměstnanci tráví více času doma. Mnozí z nich během pandemie přišli o jeden jediný pohyb, který do té doby měli, cestu do práce a z práce, popřípadě do školy a z ní. Zvýšený čas doma bezesporu po mnoho času sváděl ke konzumaci nezdravých jídel v podobě různých laskomin, brambůrek, sladkého pití i alkoholu. A když uvážíme, že je kvůli koronaviru pohyb venku výrazně omezený, fitness centra a různé sportovní kluby uzavřené, není třeba být z nabraných kilogramů překvapený. I během koronaviru se lze udržet fit, a to díky dodržování:

  • Pravidelného pitného režimu
  • Zdravé stravy
  • Zvýšeného množství ovoce a zeleniny
  • Správného a vhodného sezení
  • Pohybu
  • Nastaveného pravidelného denního režimu.
Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy