REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jaro v kuchyni

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jeden z důležitých prvků moderní a zdravé kuchyně je využívání sezónních produktů při vaření. Často se v dnešní uspěchané a fast foody nabyté době zdá, že ztrácíme smysl pro rytmus ročních období, pro gastronomické návyky s nimi spjaté, pro odlišnosti typické pro každou roční dobu. Na jaře se přece netěšíme na Mikuláše a v prosinci na ředkvičky. Kouzlo kuchyně je právě v tom, že se těšíme na ingredience, které nemáme každý den.


Téma měsíce - Jaro v kuchyniJe-li doba zvěřiny, měla by se v našich domácnostech objevit na stole zvěřina, na jaře je to jehně a raná zelenina. Rajská jablíčka chutnají nejlépe ze své zahrádky, tedy v srpnu a září, kdy jsou naplněna vůní léta, zkrátka v této době mají chuť pravých rajčat stejně jako jahody a mladé kedlubny v květnu, třešně v červnu a hrušky na podzim.

A proto na kalendář musíme brát při skladbě jídelníčku zřetel a to i přesto, že dnešní supermarkety nám spousty sezónního zboží dodávají na pulty mnohem dříve, než vyroste u nás na poli či v zahrádkách. Ne vždy však zahraniční produkce umí nahradit tu naši domácí!

Již na kauze „Český česnek“ si můžeme ukázat, že naše klasické tradiční plodiny sklizené u nás, v našich podmínkách, mají často nezaměnitelnou chuť a aroma, právě díky typickému podnebí jedinečnému pouze v našich krajích, kde vyrostly. Stejně jsou na tom v únoru či březnu v supermarketech prodávané jahody, které sice nádherně vypadají, ale chuť mají pramizernou a takto bychom mohli pokračovat stále dál … prostě naše česká produkce je v podstatě jedinečná a tedy pro nás nenahraditelná!

V jarních měsících – březnu, dubnu a květnu, kdy nebývá bohatá nabídka ovoce a zeleniny z našich zahrádek a polí, nemusí být náš jídelníček fádní a šedivý. Můžeme si z jarní procházky donést čerstvé mladé kopřivy, pampelišky, chudobky, šťovík i jiné bylinky. Ve spíži dobré hospodyňky najdou dosud pevný a voňavý česnek, čerstvá vejce od odpočatých slepiček, a na policích ve spíži jistě leží nějaká ta dobrá zavařenina ovoce z minulého roku. Doplníme-li pak tyto suroviny nákupem o snadno dostupné jarní produkty zeleniny – ředkvičky a kedlubny, případně i běžnými citrusovými plody, tedy citróny, pak již jen zbývá vybrat do jídelníčku vhodné maso.

Naši předkové v jarních měsících hojně pojídali drobné ptactvo. Staré kuchařské knihy jsou plné předpisů na přípravu pokrmů z různých zpěvných ptáčků. Podobné výstřelky již odvál čas a při dnešní bohaté nabídce lehce stravitelné drůbeže už není zapotřebí hubit čím dál tím vzácněji žijící ptactvo. Kromě drůbeže se díky tomu, že se u nás rozšířil chov ovcí, dostávají stále častěji na pulty obchodů kousky skopového a jehněčího masa, či nové, exotické maso dovážené ze zahraničí. Nejnověji musím uvést maso žraločí či třeba krokodýlí.

Jarně už od polévky

Doba výživných, hustých zimních polévek pro zahřátí je už za námi, ale nemusíme proto v období jara zavrhnout všechny hřející a chuť povzbuzující vývary. Nyní na jaře, kdy často bojujeme z jarní únavou, jsou polévky nejenom lehkou a sytící stravou, ale i důležitým přísunem tak potřebných vitamínů. Polévky s jarními bylinkami, naťovými cibulkami, mladým pórkem, květákem, ale třeba pro mnohé neznámým šťovíkem, jsou lahůdkou, kterou bychom si neměli nechat ujít. Z kuchařek našich babiček jistě musíme zmínit polévky z mladých kopřiv, které v minulosti nesměly chybět na jarním jídelníčku našich předků a dnes jsou často bohužel velmi opomíjené.

Vejce v jarním jídelníčku

Do jarního jídelníčku patří bezesporu vejce. Jsou symbolem jara, symbolem nového zemědělského roku a neustále obnovy života. Vejce jsou však zároveň i nesmírně cennou potravinou pro výživu, vždyť obsah vejce stačí vyživit ptačí zrodek. Vejce tedy obsahují téměř všechny látky potřebné k výživě a vzrůstu. Obsahují cenné bílkoviny v bílku i žloutku, proto vejce mohou dobře nahradit maso. Žloutek chová i mnoho tuku a v něm též vitamín A, navíc obsahuje vzácný vitamín D, který potřebují hlavně děti na ochranu před křivicí. Vejce obsahující dále mimo vápník potřebný k výstavbě kostí i železo, nezbytné k tvorbě červených krvinek. Jediné, co vejcím chybí, je tak důležitý vitamín C; proto je podáváme podle možností vždy s některou čerstvou zeleninou.

Maso v jarním jídelníčku

Z masa servírovaného tradičně na českých stolech musíme kromě drůbeže jmenovat maso jehněčí, kůzlečí a skopové. Ačkoli ho pravidelně uvádějí stovky českých kuchařek, Čechům dosud k srdci moc nepřirostlo, přestože se v jiných cizích zemích toto maso velmi cení a vyhledává. Jehněčí a kůzlečí maso se podobá spíše masu telecímu. Jehněčí maso je maso z kusů ovcí ne starších než půl roku. Pro celkem nevýraznou chuť vyžaduje pikantnější úpravu. Více o jehněčím, kůzlečím a skopovém mase se dozvíte v naší škole vaření zde: Maso kozí, jehněčí a skopové

Jarní saláty, nepostradatelná součást jarního jídelníčku

Hned v úvodu jsme si řekli, že jaro nám přináší růst některých mladých rostlinek, které můžeme s úspěchem podávat ve formě salátů na jarním stole. Po zimě, kdy jsme museli vzít zavděk skleníkovou zeleninou, která přicestovala přes půl kontinentu, se můžeme těšit na saláty z čerstvé zeleniny z českých záhonků a luk. Listy pampelišek, kopřiv, sedmikrásek můžeme kombinovat s výhonky chřestu, listy špenátu, rukoly, polníčku … právě čerstvé zelené suroviny pak dodají jarním salátům spolu s dobrou salátovou zálivkou nezaměnitelnou, osvěžující chuť a velký příděl vitamínů.

Pomazánky na jarním jídelníčku

Právě některé pomazánky patří k tradičním českým pokrmům již po celá desetiletí a mají své nezastupitelné místo v české kuchyni. Jarní pomazánky připravení z čerstvých jarních produktů umí neuvěřitelně obohatit náš stůl o chutě a vůně, v jiném období se nevyskytující. Kdo by neznal tvarohové, mrkvové, sýrové či třeba vajíčkové pomazánky promíchané s čerstvými bylinkami, které se tak často objevují na jednohubkách či chlebíčkách třeba v období Velikonoc. Ovšem dobrá snídaně s čerstvým pečivem hustě potřeným chutnou pomazánkou vám jistě také pomůže dobře nastartovat nově začínající den, bez ohledu na to, zda jsou Velikonoce, či jiné svátky. Hodí se jako svačiny pro školáky, na výlet do přírody, na lehčí večeři … Navíc lze při jejich přípravě využít i různé zbytky, které získají zcela novou chuť. Zanedbatelný není ani ten fakt, že nevyžadují většinou příliš dlouhý čas na přípravu a k jejich přípravě není potřeba nějaká velká kuchařská zručnost.

Zdroj: Kuchyň plná nápadů – Sešity domácího hospodaření, rok vydání: 1988, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

Jarní recepty:

Jarní kuřátka s houbovou kašíChlebová jarní polévkaGuláš z májovek a sírovce,

Jarní muffiny, Jarní polévka s bylinkovými nočky, Nadívaný jarní vepřový bůček

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy