REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak vybrat tu nejlepší bramboru?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Brambory tvoří základ našeho jídelníčku. Jsou neuvěřitelně univerzální a skrývají více, než je o nich všeobecně známo. Každý Čech zkonzumuje asi 65 kilogramů brambor ročně. Víte ale, jak jsou zdraví prospěšné, jak je skladovat nebo uvařit?


Na podzim se sklízí pozdní brambory, kterou jsou co do výživového hlediska stejně hodnotné, jako ty rané. Bez nadsázky můžeme tvrdit, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní látkou je energeticky bohatý škrob, přesto mají výrazně méně kalorií než například bílé pečivo, těstoviny nebo rýže. Důvodem je voda, kterou brambora obsahuje asi ze 70 – 80 %. Brambory jsou i zdrojem vlákniny, která přispívá k pocitu sytosti. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, bílkoviny a jsou téměř bez tuku. Nutriční hodnotu brambor vytváří zejména obsah vitamínů (zdroj vitamínu C, vysoký obsah vitamínu B6), minerálních látek (za zmínku stojí vysoký obsah draslíku, kterého je v jedné bramboře tolik, jako byste snědli 3 banány, dále hořčíku, železa i selenu) vlákniny a antioxidantů (zejména u barevných odrůd).

 

 

Brambory potřebují temno a nižší teplotu

Pozdní brambory jsou vhodné k uskladnění přes zimu a při správném skladování vydrží až do jara. Postupně však vysychají, ztrácí nutriční hodnoty a chuť. „Ideální je skladovat brambory v temnu a přiměřené vlhkosti při teplotě okolo 4 °C,“ radí Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu a doplňuje, že brambory uložené na světle mají tendenci zezelenat. V teple zase začínají tvořit klíčky, které je nutné odstranit. Zelené hlízy nejsou ke konzumaci ani po tepelné úpravě vůbec vhodné. Mohou tvořit alkaloid solanin, který je pro zdraví škodlivý. Takové brambory raději vyhoďte. Nevhodné skladování poznáte i podle chuti, brambory při nižší teplotě zesládnou. „Občas u brambor po okrájení narazíte na šedé, nebo tmavší skvrny v dužnině. Ty jsou sice ošklivé, ale zdravotně nezávadné. Příčinou je obvykle drobné mechanické poškození při transportu a skladování brambor,“ vysvětluje Králíček.

 

Varné typy

U konzumních brambor rozlišujeme tzv. varné typy, každá odrůda brambor je zařazena podle svých vlastností do konkrétního varného typu. I přes to, že existují pouze tři varné skupiny, lidé si je často pletou. Varný typ se určuje podle obsahu vody, škrobu a vlastností po uvaření. Pro přehlednost doplňujeme tabulku s rozčleněním.

 

 

 

Podle čeho vybírat brambory

  • Hlízy by měly být bez chorobných skvrn, povlaků, strupů a bez velkého mechanického poškození (tj. řezů, škrábanců, vrypů, otlaků).
  • Slupka by neměla být scvrklá a nazelenalá (zelené skvrny obsahují zvýšenou hladinu glykoalkaloidů). U menších mechanických nebo zaschlých poškození stačí vykrojit kaz.
  • Brambora nesmí mít plíseň či jakoukoliv hnilobu. V tomto případě již odkrojení poškozené části nestačí, bramboru raději celou vyhoďte.
  • Na závadu je i případná netypická vůně, nadměrné mechanické poškození či nepřirozená barva dužniny.

Další výhoda v konzumaci českých brambor s vysokým počtem vitamínů a prospěšných živin spočívá i v tom, že podporujete lokální české potraviny a farmáře. V ČR je k dispozici téměř 200 odrůd brambor s různou délkou vegetační doby, varným typem, barvou hlíz i dužniny, ze kterých můžete vybírat. Půdní a klimatické podmínky naší republiky jsou pro jejich pěstování velmi vhodné. Navíc doprava z druhého konce světa nezatíží domácí životní prostředí.

Více informace najdete na www.vseobramborach.cz.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Stylové streetfoodové recepty pro vás a vaše přátele

Na streetfoodové dobroty, které důvěrně znáte z trhů a festivalů, už nemusíte čekat! Šikovné a známé české food-blogerky Markéta v troubě a S vášní pro jídlo, pro vás připravily chutné a jednoduché recepty s McCain hranolky Crispers, které jsou jako vystřižené ze streetfoodového jídelního lístku. Recepty jsou připravené i v duchu dalších trendů: uvědomělého vaření a neplýtvání jídlem. Oba trendy vybízí připravovat jídlo ze surovin, které máme běžně doma a když nevyužijeme celé balení některé potraviny, můžeme si ji nechat na jindy. Pozvěte přátele, rodinu a vychutnejte si spolu streetfoodové pokrmy v pohodlí domova.

číst dále ...

10 tipů pro zdravější stravování v roce 2021: Jak odlehčit jídelníček po vánočním hodování

Jedním z nejčastějších předsevzetí do nového roku bývá redukce hmotnosti po vánočních svátcích. Mnoho lidí se tak uchýlí ke snížení příjmu kalorií na minimum, což ale nepředstavuje ideální řešení. Drastické omezení stravy většinou vede k nechvalně známému jojo efektu. Znovu nabrání ztracené váhy může navíc demotivovat natolik, že jediným výsledkem bývá návrat k původním stravovacím návykům. Existuje však několik základních pravidel, které pomohou nejen se shozením přebytečných kil, ale také k větší pestrosti jídelníčku.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Špaldová mouka v kuchyni

Věděli jste, že existuje něco jako pšenice špalda? Ano, opravdu existuje. A právě z ní se vyrábí špaldová mouka. K její výrobě se používají celá zrna včetně obalové části, díky tomu špaldová mouka obsahuje velké množství prospěšných látek. Naši prapraprapraprarodiče z ní vařili a pekli zcela běžně, nyní se do kuchyní opět vrací. Třikrát hurá.

číst dále ...

Zdravé pečení může být chutné, ale je třeba vědět, jak na něj

Nabídkou zdravých dortů se zaplnily tabule kaváren i restaurací. Přijít do podniku, který by nenabízel chutný zdravý dort, se dnes už jen tak nestane. Možná že jste zdravým dortům v oblíbené kavárně dali šanci a oblíbili si je, jen doma je ne a ne upéct. Profesionální cukrářka Olga Ceralová potvrzuje, že u zdravého pečení opravdu záleží, jestli víte, jak na něj.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy