REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hvězdovka Pouzarova

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Velmi brzy z jara rostoucí houba, nejedlá. Je uvedena v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh, nálezy by se měli hlásit mykologickým pracovištím Praha nebo Brno, konatkty najdete na www.myko.cz.


Atlas hub - BřichatkovitéLatinsky: Geastrum pouzarii

Nejedlá ………………… Hvězdovka Pouzarova je nejedlá jako všechny druhy hvězdovek.

Doba výskytu: únor až červenec

Roste brzo zjara velice vzácně jednotlivě nebo v malých skupinkách na extrémně teplých a suchých svazích a skalách bazických vyvřelin.

V Čechách byla popsána teprve v roce 1954, kdy byla nalezena v Českém středohoří, na Řípu u Roudnice nad Labem, v dolním Povltaví mezi Prahou a Kralupy a Prahy. Dlouho byla považována za český endemit, protože byla známa jen ze severních a středních Čech, nově se ji podařilo doložit ze Švýcarska a Španělska.

Uzavřené plodnice v mládí až 20 mm, cípovitě rozložená až 50 mm, rozpuká se na 7-10 cípů, které jsou polohygroskopické. Vnější okrovka až 15 mm.

Hvězdovka Pouzarova je uvedena v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh, nálezy by se měli hlásit mykologickým pracovištím Praha nebo Brno, kontakty najdete na www.myko.cz.

Možná záměna:

Velmi podobná je hvězdovka drsná, která roste na výsluných skalnatých stepích, hvězdovka Pouzarova má polohygroskopické cípy, menší plodnice, na povrchu snadno slučitelnou vrstvu podhoubí, která po sloupnutí odhaluje radiálně rýhovaný povrch pod nímž leží vláknité vrstvy.

Autor fotografie: Martin Kříž, autor textu: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy