REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib Quéletův

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Přesto, že je tento hřib po dokonalé tepelné úpravě jedlý, je nutné ho chránit, proto ho nesbíráme!


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus queletii

Jedlý ………………… Po dokonalé tepelné úpravě je hřib Quéletův jedlý. Nedostatečně uvařené plodnice mohou vyvolat zažívací potíže. Je uveden v Červené seznamu proto ho nesbíráme, ale chráníme!

Doba výskytu: květen až říjen

Vzácný druh vyskytující se pouze v tepejších oblastech, rostoucí v teplých listnatých, zejména dubohabrových lesích, někdy i mimo les, například na hrázích rybníků. Nejčastěji roste pod duby.

Klobouk až 120 mm, nejprve polokulovitý, potom klenutý až poduškovitý, nejčastěji zbarvený v naoranžovělých až načervenalých odstínech, ale také světle okrový, rezavý nebo nahnědlý, povrch klobouku je v mládí sametový nebo jemně plstnatý, později olysalý po otlačení tmavnoucí, za vlhka nepatrně lepkavý.

Rourky se na řezu zbarvují do modra nebo modro zelena, póry jsou drobné a okrouhlé, pod uzavřeným kloboukem žluté nebo žlutooranžové, brzy po otevření klobouku se zbarvují do oranžova, červeno oranžova, jen v úzké zóně okolo okraje klobouku zůstávají žluté. Na otlačených místech se póry zbarvují do modra nebo až téměř do černa.

Třeň až 150 mm v mládí soudkovitý, potom protáhle kyjovitý nebo válcovitý, nahoře žlutý až zlatožlutý, uprostřed bledavě žlutavý a ve spodní části špinavě červený až karmínově červený. Povrch třeně je bez síťky, pokrytý jemnými plstnatými šupinkami, které jsou nenápadné, protože jsou bledé a podobně zbarvené jako povrch třeně. Na otlačených místech povrch třeně modrá až silně tmavne.

Dužnina je světle žlutá, pod rourkami a v horní části třeně až živě žlutá, ale ve spodní části třeně červenovínová, na řezu intenzivně modrající, místy až černající. Chuť je mírná vůně nenápadná.

V Červeném seznamu je uveden jako ohrožený druh, měl by se chránit a jeho nálezy evidovat a dokladovat na www.myko.cz

Možná záměna:

Nejvíce podobný je hřib koloděj (Boletus luridus), který má ovšem na třeni síťku, dále jsou podobné některé formy hřibu kováře, od něhož se liší světlejším třeněm v horní části a červenáním dužniny ve spodní části třeně.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: Martin Kříž

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

4 nejlepší třešňové Cake Pops recepty

Tak dobré a přitom tak rychle pryč. Třešně jsou jedna z těch typicky letních surovin, která je pryč dřív, než se rozkoukáte. Vrhněte se na ně tento rok pořádně a až se vám přejí čerstvé, zakomponujte je do dezertů! Hitem jsou teď dezerty, které si každý jednoduše vezme do ruky bez složitého krájení a oddělování.

číst dále ...

3 okamžiky, kdy se vyhnout cukru a vsadit na svačinku plnou bílkovin

Když nás trápí pocit hladu, zaženeme ho jídlem. Spousta potravin ho dokáže přirozeným způsobem potlačit, obzvlášť potom ty, které jsou bohaté na proteiny a navozují rychlý pocit sytosti. Jiné zase naopak ovlivňují chutě a je lepší se jim vyhnout obloukem. Jsou to ty s vysokým glykemickým indexem, které sice „zaplácnou“, ale zanedlouho se žaludek ozve znovu a o to silněji. Obzvlášť pozor si dejte na potraviny, v kterých byste nenápadně ukrytý cukr nečekali. Ozývá se hlad nevhod? Zažeňte ho unikátní proteinovou tyčinku bez přidaného cukru.

číst dále ...

Bageterie Boulevard uvádí nové menu podle známého izraelského šéfkuchaře, jako první ho ochutnal izraelský velvyslanec

Zákazníci Bageterie Boulevard možnost ochutnat nové sezónní Chef Menu, které pro ně sestavil přední izraelský šéfkuchař Charlie Fadida z Tel Avivu. V menu hrají prim chutě i suroviny typické pro izraelskou kuchyni. Kromě dvou různých baget a polévky se v rámci řady Balanced calories představí také vegetariánský burger a veganský wrap. Nové Chef Menu je dostupné na všech pobočkách Bageterie Boulevard. Jako první menu ochutnal velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron.

číst dále ...

Zpestřete si grilování prvním nutričně kompletním rostlinným burgerem od české Many

Česká firma Mana přišla s novinkou, kterou je první nutričně kompletní rostlinný burger na světě. I přes jeho rostlinný původ neztrácí tento burger nic na chuti ani textuře. Díky intenzivnímu vývoji se podařilo vytvořit burger, který chutná stejně dobře jako ty masové, má pevnou strukturu, a přitom je i skvěle šťavnatý. ManaBurger není jen pro vegany, ale i pro ty, kteří mají rádi chuť poctivého burgeru z hovězího masa, ale chtějí si místo něj občas dopřát zdravější a nutričně plnohodnotnou alternativu vyrobenou s výrazně nižším dopadem na planetu. Výroba tohoto burgeru je totiž výrazně šetrnější k životnímu prostředí než produkce hovězího masa. Energetická náročnost je o polovinu nižší a spotřeba vody dokonce o 99 %.

číst dále ...

Zelenina jako strašák dětských talířů

Zelenina – základní potravina, která by měla mít své místo v dospělém, ale i dětském jídelníčku. Jenže donutit děti zeleninu jíst, bývá občas problém. Můžete ji ale šikovně schovat do jídel, ve kterých nepůjde tolik poznat. Přinášíme vám tipy, jak udělat pokrmy ze zeleniny atraktivnější a taky chutnější.

číst dále ...

Netradiční recepty ze zeleniny

Ani vás už nebaví neustálé vymýšlení receptů? Rádi byste uvařili něco nového, chutného, barevného a zároveň plného vitamínů? Sáhněte do spíže po zelenině a zkuste tentokrát připravit netradiční pokrmy, které zachutnají nejen vám, ale celé rodině!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy