REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hnojník inkoustový

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pouze málo druhů hnojníků je větších než několik centimetrů. Rostou na zahrádkách, v parcích při okraji cest …


Atlas hubLatinsky: Coprinus atramentarius

Jedlý (nejedlý) ………………. i když jde o jedlý druh, pro možné zažívací potíže v kombinaci s alkoholem je někdy považován spíše za nejedlý až jedovatý druh

Doba výskytu: léto až podzim

Rostou na zahrádkách, v parcích při okraji cest a v lesích podél lesních cest na zbytcích rozloženého dřeva, také na místech bohatých na humus, kde rozkládají organický materiál. Najdeme je tedy například i na pohnojeném poli.

Klobouk hnojníku inkoustového má průměr 3,5 – 10 cm a je 3 – 7 cm vysoký. Tvar klobouku je v mládí válcovitě vejčitý, později široce zvoncovitý.

Atlas hubPovrch je rýhovaný, ve stáří na okraji potrhaný a rozplývající se. Barvy šedavé až šedofialové. Lupeny jsou úzce připojené, v mládí barvy šedobílé s bělavě vločkatým ostřím , ve stáří černé. Třeň je 4 – 17 cm vysoký, 0,8 – 1,5 cm tlustý, válcovitý, dole někdy až vřetenovitý, jemně vláknitý, dole s pochvovitým prstenem, barvy bílé. Dužnina je bílá. Vůně žádná, chuť jemná. Výtrusný prach je černý.

Hnojník inkoustový je jedlá houba, nesmí se však po konzumaci pít alkohol. Tento hnojník totiž obsahuje koprin, který zabraňuje rozkladu alkoholu v těle, takže pak nastává otrava acetaldehydem.

Hnojník inkoustový je dobře rozpoznatelný druh, který se od hnojníku obecného liší stříbrný až šedým lysým kloboukem vejčitého tvaru a menším vzrůstem.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy