Už starší gerontologové (věda o stárnutí) předpokládali, že lidé by mohli žít kolem 125 až 150 let.
Optimisty jsou i někteří současní vědci, kteří v anketě o možnosti prodloužení lidského věku uvedli, že někdy kolem roku 2010 by mohl být nalezen lék na zpomalení stárnutí. A to bude znamenat, že za dalších dvacet let by se mohl prodloužit průměrný lidský věk na hranici 130 let (Dneska je to asi 75 let).
Zdá se, že to opravdu nejsou jen přehnané optimistické názory. Stáří samo není žádná choroba. Při pokusech podávali vědci pokusným zvířatům speciální antioxidanty, které zachycují tzv. volné radikály – molekuly s abnormálním počtem elektronů, které pravděpodobně působí jako katalyzátory stárnutí. A vskutku se život u takto naprogramovaných zvířatech prodloužil a to o 20 až 30 procent, výjimečně až o 50 procent, oproti průměru.
Při průzkumu mezi ruskými a americkými vědci, kteří zkoumali dlouhověké občany na Kavkaze a v Abcházii, došli k závěru, že důležité je nejen jejich stravování a návyky, ale i staré zvyky a to, že stále žijí na jednom místě, nikam necestují, dělali fyzickou práci a stále se živili týmiž potravinami. Ale hlavně žili bez stresů a neuróz.
Autor: Jroslav Vašák