REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Destice chřápáčová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste jako jedna z prvních jarních hub a to především v oblastech, kde je vlhko a teplo.


Atlas hub - Houby vřeckatéLatinsky: Discina perlata

Jedlá ………. Destice chřapáčová je ceněná časnou dobou růstu, nejlépe se hodí do směsí, její chuť i vůně je nenápadná.

Doba výskytu: duben až květen

Najdeme ji ve smrkových nebo smíšených lesích na starých pařezech a kmenech pokrytých mechem, kolem tlejících pařezů i na kořenech jehličnanů.

Plodnice jsou tence masité, v mládí téměř pravidelné okrouhlé mističky s krátkým třenem (5-10 mm) ponořeným do substrátu. Brzy se však ploše rozkládají do průměru až 100 mm. Jsou pravidelně žilnaté a laločnatě zprohýbané.

Barva na vrchní straně vrásčitých hrbolů je šedohnědá až tabákově hnědá, na spodní straně je plodnice téměř hladká nebo jemně a hustě pýřitá, bělavá, žlutavě bělavá nebo narůžovělá. Na této straně jsou patrná žebra vybíhající z krátkého třeně do ztracena k okraji miskovitých plodnic.

Dužnina je tence masitá, křehká, bledě až šedavě hnědá. Chuť i vůně jsou nenápadné. Výtrusy jsou velké, vřetenovité, s bradavkami na pólech a s třemi tukovými kapénkami. Výtrusný prach je bílý.

Možná záměna:

Jedlá terčovnice síťnatá (Disciotis venosa), je světlejší, okrová, povrch žilnatě síťovaný, neroste na dřevě ale na půdě v listnatých lesích, dužnina po nalomení má chlorový zápach. Nejedlá kořenitka nadmutá (Rhizina undulata), ta roste od června na starých spáleništích a je připojena k substrátu kořínkovitými svazky. Možné ji zaměnit i za některé druhy řasnatek (Peziza), například za řasnatku hnědou (Peziza badia), která však také vyrůstá od června, destici okrouhlou (Discina parma), ta je menší, plodnice má žlutohnědé až hnědočervené, roste na vlhčích místech a liší se i výtrusy

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy