REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Dějiny výroby medoviny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Výroba a pití medoviny je stejně tak stará jako lidstvo samo.


Historie gastronomieVýroba nápojů ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách jako například ve starověkém Sumeru. Med byl prvním koncentrovaným sladidlem, které mohl člověk získat ještě před tím, než se začal věnovat zemědělství a proto mohl vyrábět medovinu už od pradávna.

Například starověkým Řekům a Římanům byla medovina sice známa, ale považovali ji spíše za podřadný, sprostý nápoj. Samotný med ovšem používali k doslazování trpkého vína.

Mnohem běžnější byla v té době ve zbytku Evropy, kde se vinná réva pěstovala daleko méně a obilí bylo třeba využívat spíše jako potravinu než jako slad na pivo. Archeologické nálezy dokládají s vysokou pravděpodobností medovinu v Evropě (konkrétně na území Německa) v 5. století př. n. l.

Medovina si svůj status rovnocenného nápoje vůči pivu a vínu udržela do 13. století. Především v 11. a 12. století patřily také české země k významným exportérům medoviny.

Úpadek výroby medoviny začal ve 14. století, kdy díky mírnému globálnímu oteplení se rozšířilo pěstování vína i do severnějších částí Evropy. Víno se tak stalo všeobecně oblíbeným nápojem a protože jeho výroba byla snažší a tedy levnější než výroba medoviny, začalo se vyvážet do celé Evropy právě na úkor medoviny. V té době se také ve větším začaly vyrábět nové druhy alkoholických nápojů, především destiláty, které přišly z muslimského světa do Evropy v průběhu 12. století. Zájem o medovinu tak stále více upadal, až se z ní stal poměrně nezvyklý, málo rozšířený nápoj.

Nejvíce se tradice výroby medoviny udržuje zřejmě v Polsku. V Čechách její výroba nikdy zcela nevymizela a dnes už lze opět na trhu sehnat poměrně širokou nabídku různých druhů medoviny, ale její zašlá sláva se již asi úplně nikdy neobnoví.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklamaNapište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy