REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Dějiny kávy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Kde se vzala, tu se vzala chutná černá káva, bez které si dnes život většina lidí neumí ani představit. Málo kdo však ví, že jen díky své oblibě bylo pěstování kávovníku tak rozšířené do dalších částí světa a přitom pití tohoto černého povzbuzujícího moku možná vzniklo jen díky jednomu vnímavému pasáčkovi koz.


Historie gastronomieNení přesně známo, kdy člověk přišel na účinky kávy a uvařil z jejich bobulí první nápoj. O původu kávy však existují dva příběhy.

První pochází od arabského lékaře Rhazese, jenž se kolem roku 900 p.

n.

l. zmínil o kávě jako o léku. Druhý příběh vypráví a etiopském pastevci koz, který si všiml, že jeho kozy jsou po použití červených bobulí velmi aktivní. Vyzkoušel je a pocítil také novou energii. O účincích se zmínil mnichům z nedalekého kláštera, kteří začali bobule jíst během večerních modliteb. Zjistili, že se z bobulí dá připravit chutný nápoj, jenž dodává energii.

Pravalast kávy je z největší prvděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se ještě v současné době nacházejí divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud ho nejspíše ve 13. a 14. století válečníci přinesli do Jemenu, kde byl vysazen na pole a dále kultivován.

Pěstování kávy bylo až do konce 18. století výsadou převážně obyvatel Arabského poloostrova. Pro místní pěstitele se stala káva významným zdrojem příjmů. Největší zásluhu na rozšíření pěstování kávy i v jiných oblastech mají zejména Holanďané, kteří přivezli kávová semena z Jemenu tajně v 17. století. Rozhodli se pěstovat kávovník ve svých zámořských koloniích a krátce poté začali kultivovat první keře v Indii a Indonézii. Odtud se pěstování rozšířilo i na Jávu.

V roce 1720 byl kávovník přivezen Francouzi do Střední Ameriky, odtud se rozšířil do Brazílie a ostatních zemí.

Až v 19. století nastává rozkvět kávové kultury. Všude vznikají kavárny jako místa setkání literátů, novinářů a umělců.

Zdroj: reklamní leták Makro z 15.10. 2008

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy