REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.


Zájem o med v obchodech je enormní

Zájem o med v obchodech bude letos rekordní, důvodem je loňská úroda, která byla přibližně o polovinu nižší než v přechozích letech. V současné době důvěra lidí v med nabízený v obchodních sítích stoupá, za minulý rok stoupla průměrná spotřeba medu na běžného spotřebitele asi o 3%. Průměrný Čech zkonzumuje průměrně 1 kg medu ročně. Přestože v minulosti byla jeho pověst zasažena dodavateli, kteří nedodržovali české ani evropské standardy, v současnosti je jeho kvalita v obchodech již delší dobu v pořádku, jak přibližuje Milan Špaček, majitel firmy Medokomerc. „Pomocí nasbíraných vzorky medu spolu a statistických údajů dokáží dnes odborníci vystopovat testovaný med až do místa původu. Jako jediná firma v České republice necháváme naše medy tímto způsobem pravidelně testovat v Německých laboratořích v Brémách. Jde o nejlepší kontrolní metodu, která nyní v Evropě u medu existuje,“ a dodává, že mezi zákazníky je největší zájem o med luční, který je pro ně cenově nejdostupnější a chuťově velmi oblíbený.

 

 

Druhý nejprodávanější je med lesní, který má velmi výraznou chuť a v tekutém stavu vydrží mnohem déle než medy květové. Mezi další hojně prodávané medy patří také med pastovaný, který díky své krémové konzistenci a výrazné chuti převyšuje oblíbeností ostatní květové medy. Na prodej medu má do velké míry vliv také situace způsobená pandemií COVID 19, kvůli které byly restaurace a hotely částečně či úplně nuceny zavřít své provozovny. V důsledku toho rapidně klesl prodej nízkých gramáží medu pro gastro podniky, dodávaných zejména v baleních po 15-20 g porcích.

Cena medu by se i přes jeho nižší úrodu zvyšovat neměla

I přes značný nedostatek českého medu jsou ceny téměř na stejných hodnotách jako v uplynulých letech. Je to důsledek dlouhodobých smluv, kterými se řídí dodavatelé i obchodní řetězce. Ty zaručují, že nedojde ke skokovému zdražení. Dlouhodobě stabilní cena českého medu souvisí i se snahou obchodních řetězců nehýbat s ní směrem nahoru. Případné zvýšení se proto bude pohybovat v řádu korun. „Letošní nepříznivé počasí negativně ovlivnilo úrodu lesního medu, jehož snůška nebyla dostačující ani minulý rok, takže jsme si nebyli schopni vytvořit zásoby jako v minulosti. Med v obchodech ještě je, ale počítáme, že do konce ledna prodej tohoto medu skončí,“ dodává Milan Špaček.

 

 

Hodnota českého medu je silně ovlivněna světovou cenou medů, která v posledních letech nezaznamenala výrazný růst. 60 % českého medu je prodáváno včelaři, zbylých 40 % prostřednictvím obchodních řetězců. U včelařů se cena pohybuje v průměru od 150 Kč do 170 Kč za 1 kg, v obchodech se cena českého medu pohybuje od 105 Kč do 150 Kč za 1 kg v závislosti na sezónních a slevových akcích. Podle Milana Špačka z Medokomercu by kvalitní smíšené medy z Argentiny, Španělska, Bulharska, Mexika nebo Ukrajiny měly letos částečně nahradit nižší produkci českého medu.

 

 

Zdroj: Situační a výhledová zpráva – Včely

Zdroj: Zpráva o stavu zemědělství v ČR v roce 2019 (Ministerstvo zemědělství)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Připravte si velikonoční menu podle tradic a objevte nové recepty

Vajíčka na různé způsoby, nádivka, mazanec i beránek – oblíbených velikonočních pokrmů existuje celá řada. Zkuste letos dodržet tradici a připravit si originální velikonoční menu podle zvyklostí. Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo Bílá sobota, přichystejte na každý den jinou specialitu. A nezapomeňte, že delikátní pokrmy nestojí jen na receptu, ale především na kvalitních surovinách.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zdraví klíčí v semínkách… Stačí je „odemknout“!

Posilují imunitu, pomáhají při některých civilizačních chorobách, jsou skvělým pomocníkem při různých dietách… Semínka či ořechy patří do oblíbené rodiny superpotravin, které jsou pro naše tělo prospěšné v mnoha směrech. Věděli jste ovšem, že díky vodě nabobtná nejen jejich objem, ale zároveň také několikanásobně zvýšíte obsah živin? Aktivujte prospěšné látky a objevte klíč ke svému zdraví!

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy