REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čaj matcha uklidní mysl, zvyšuje soustředění, zlepší paměť i náladu – a můžete ho jíst i pít

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pití zeleného čaje má dlouholetou tradici v Asii, jeho popularita se ovšem pomalu šíří do celého světa. Zelený čaj je známý především jako varianta čaje černého, který se připravuje jako výluh z čajových listů. Nicméně zelené čajové lístky se dají konzumovat i celé, rozemleté na jemný prášek. A právě zelený práškový čaj je znám pod pojmem matcha. Pokud vás neláká čaj pít, můžete si ho vychutnat třeba v podobě pudingu, kaše nebo čokolády.


Čaj matcha je známý především díky své zářivě zelené barvě. Tu získává tím, že se čajová pole těsně před sklizní zastíní černou plachtou, která skoro nepropouští světlo a čajovník proto začne intenzivně produkovat chlorofyl, listy se začnou prodlužovat a zároveň ztenčovat. Výsledkem jsou čajové listy, které obsahují mnohonásobně více antioxidantů a živin než běžný zelený čaj. Jedna porce čaje matcha tak má stejné nutriční hodnoty jako 10 šálků běžného zeleného čaje.

Aby se zachovaly všechny živiny, krátce po sklizni se čajové lístky spaří a zachovají si tak i svou typicky zelenou barvu. Matcha v japonštině znamená „práškový čaj“ a jak tento název napovídá, je matcha specifický tím, že se čajové lístky jemně namelou mezi žulovými kameny. „Jeden žulový mlýn semele za hodinu pouze 30 až 40 gramů čaje a tato technika zaručí, že si čaj i po čas výroby zachová svou jedinečnou chuť, barvu a aroma,“ vysvětluje Petr Patočka, majitel společnosti Čajová květina, která je předním dodavatelem Matcha Tea do České republiky.

Doporučená denní dávka čaje matcha je čtyři gramy a nejen proto je Matcha Tea balen do individuálních 2g porcí. „Vlhkost a světlo negativně ovlivňují kvalitu čaje matcha, proto je balíme do jednotlivých sáčků. Navíc garantujeme neustálou čerstvost tím, že matchu dovážíme letecky přímo z Japonska každé dva měsíce,“ doplňuje Patočka.

Je obecně známo, že zelený čaj napomáhá procesu hubnutí. Matcha, díky tomu, že obsahuje mnohonásobně více antioxidantů, než běžný zelený čaj, podporuje schopnost těla spalovat tuky až 4x rychleji než za normálního stavu. Kromě toho také působí blahodárně na naši mysl, kterou uklidňuje, zvyšuje soustředění a zlepšuje paměť i náladu. Váháte-li, čím nahradit svou denní dávku kávy, vyzkoušejte Matcha Tea, který navíc uvolňuje energii postupně a jeho účinek je dlouhodobější.

Matcha Tea – základní návod na přípravu

Co budete potřebovat:

  • 2 g Matcha Tea
  • Horká voda (max. 65°C) nebo studená voda
  • Šejkr / jiná uzavíratelná nádoba
  1. Do šejkru / uzavíratelné nádoby nasypte porci Matcha Tea
  2. Přilijte 300 ml vody
  3. Poté pořádně protřepejte

Pro zjemnění chuti přidejte pár kapek limetky nebo lžičku medu.

 

Podrobnější informace o čaji matcha naleznete na webových stránkách www.matchatea.cz.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy