REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čaj matcha uklidní mysl, zvyšuje soustředění, zlepší paměť i náladu – a můžete ho jíst i pít

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pití zeleného čaje má dlouholetou tradici v Asii, jeho popularita se ovšem pomalu šíří do celého světa. Zelený čaj je známý především jako varianta čaje černého, který se připravuje jako výluh z čajových listů. Nicméně zelené čajové lístky se dají konzumovat i celé, rozemleté na jemný prášek. A právě zelený práškový čaj je znám pod pojmem matcha. Pokud vás neláká čaj pít, můžete si ho vychutnat třeba v podobě pudingu, kaše nebo čokolády.


Čaj matcha je známý především díky své zářivě zelené barvě. Tu získává tím, že se čajová pole těsně před sklizní zastíní černou plachtou, která skoro nepropouští světlo a čajovník proto začne intenzivně produkovat chlorofyl, listy se začnou prodlužovat a zároveň ztenčovat. Výsledkem jsou čajové listy, které obsahují mnohonásobně více antioxidantů a živin než běžný zelený čaj. Jedna porce čaje matcha tak má stejné nutriční hodnoty jako 10 šálků běžného zeleného čaje.

Aby se zachovaly všechny živiny, krátce po sklizni se čajové lístky spaří a zachovají si tak i svou typicky zelenou barvu. Matcha v japonštině znamená „práškový čaj“ a jak tento název napovídá, je matcha specifický tím, že se čajové lístky jemně namelou mezi žulovými kameny. „Jeden žulový mlýn semele za hodinu pouze 30 až 40 gramů čaje a tato technika zaručí, že si čaj i po čas výroby zachová svou jedinečnou chuť, barvu a aroma,“ vysvětluje Petr Patočka, majitel společnosti Čajová květina, která je předním dodavatelem Matcha Tea do České republiky.

Doporučená denní dávka čaje matcha je čtyři gramy a nejen proto je Matcha Tea balen do individuálních 2g porcí. „Vlhkost a světlo negativně ovlivňují kvalitu čaje matcha, proto je balíme do jednotlivých sáčků. Navíc garantujeme neustálou čerstvost tím, že matchu dovážíme letecky přímo z Japonska každé dva měsíce,“ doplňuje Patočka.

Je obecně známo, že zelený čaj napomáhá procesu hubnutí. Matcha, díky tomu, že obsahuje mnohonásobně více antioxidantů, než běžný zelený čaj, podporuje schopnost těla spalovat tuky až 4x rychleji než za normálního stavu. Kromě toho také působí blahodárně na naši mysl, kterou uklidňuje, zvyšuje soustředění a zlepšuje paměť i náladu. Váháte-li, čím nahradit svou denní dávku kávy, vyzkoušejte Matcha Tea, který navíc uvolňuje energii postupně a jeho účinek je dlouhodobější.

Matcha Tea – základní návod na přípravu

Co budete potřebovat:

  • 2 g Matcha Tea
  • Horká voda (max. 65°C) nebo studená voda
  • Šejkr / jiná uzavíratelná nádoba
  1. Do šejkru / uzavíratelné nádoby nasypte porci Matcha Tea
  2. Přilijte 300 ml vody
  3. Poté pořádně protřepejte

Pro zjemnění chuti přidejte pár kapek limetky nebo lžičku medu.

 

Podrobnější informace o čaji matcha naleznete na webových stránkách www.matchatea.cz.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy