REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

„Čaj je víc než jen nápoj“ Josef Maršálek, ambasador značky AHMAD TEA

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Josef Maršálek, vyhlášený mistr cukrář a pekař, se před rokem, u příležitosti oslav 30 let značky AHMAD TEA v České republice, stal jejím ambasadorem. Coby milovník lahodného nápoje, který je nedílnou součástí jeho každodenního života, se této role zhostil s profesionalitou a vášní sobě vlastní. Nejen, že připravil celou řadu receptů na skvělé dezerty, včetně narozeninového dortu s využitím čaje Earl Grey, ale dokonce se vypravil na cestu do srdce čajového průmyslu, a sice na Srí Lanku. Tento exotický ostrov v Indickém oceánu, dříve známý jako Cejlon, je nejen rájem pro milovníky přírody, ale také domovem jednoho z nejlepších čajů na světě.


Proč se rozhodl se svým týmem vyrazit právě na Srí Lanku? „Pro nás v Evropě je čaj exotickou komoditou, ale na Srí Lance je každodenní součástí života. Je to něco, co spojuje místní komunitu a je fantastické sledovat, jak hluboký je vztah k této kouzelné rostlině a jak moc je ve skutečnosti čaj propojený s lidmi, kteří jej pěstují,“ vysvětluje Josef Maršálek, který má zdejší plantáže zmapované z doby, kdy pracoval v Indii a měl to sem jen dvě hodiny cesty letadlem. „Cejlonský čaj má zvláštní kouzlo. Je jednou z nejlepších odrůd na světě, s chutí, která je jemná, osvěžující, ale zároveň dostatečně výrazná na to, aby zanechala dojem,“ dodává.

 

 

Na Srí Lance se pěstuje čaj v různých nadmořských výškách, což přispívá k rozmanitosti chutí a vůní, které tyto čaje nabízejí. Vysokohorské čaje, označované jako „high grown“, jsou pěstovány ve výškách nad 1 800 metrů, zejména v oblastech Nuwara Eliya, Dimbula a Uda Pussallawa. Tyto čaje mají svěží, lehkou chuť a jasnou, zlatavou barvu. Na druhé straně jsou čaje „low grown“, které se pěstují v nižších nadmořských výškách, jako je třeba oblast Sabaragamuwa nebo Ruhunu. Tyto čaje jsou sytější, mají tmavší barvu a plnější, robustní chuť.

Vztah Josefa Maršálka k čaji se začal formovat už v dětství. „Od čaje, který mi maminka chystala do láhve, jsem se propil ke kvalitním sypaným čajům,“ vzpomíná. Jeho láska k čaji
se prohloubila během pobytu v Anglii – zde pracoval v proslulém obchodním domě Harrods, který před více jak 180 lety vznikl jako malinkatý obchůdek s čajem a kávou. „S čajem si užívám chvíle klidu a pohody. Je to nápoj, který mě provází každým dnem. Ať už pracuji, odpočívám nebo si jen užívám dezert, čaj je vždy se mnou,“ vysvětluje. Navíc pokud patříte k milovníkům moučníků, měli byste také raději sáhnout po čaji než kávě, protože ta přes své výrazné aroma potlačí chuťový zážitek z dezertu.

 

Cesta ke kořenům…

Josef Maršálek, ačkoliv dnes známý jako mistr cukrář, nese v sobě kořeny farmáře. Vyrůstal na venkově a zemědělství mu zůstalo blízké. „Kontakt se zemí je pro člověka nesmírně důležitý,“ říká. „Je zosobněním klidu, relaxace a pochopení koloběhu života.“. Proto když stojí na čajové plantáži a dívá se na nekonečné řady čajových keřů, cítí se jako doma. „Narodil jsem se na malé vesnici, kde byli všichni okolo mě farmáři. Zemědělství je něco, co mi proudí v krvi. Kořenům neutečete a dříve či později zjistíte, že kontakt se zemí je pro člověka velmi důležitý. I z toho důvodu mne lákalo vidět lidem, kteří čaj pěstují, sklízí a zpracovávají, doslova pod ruce. Tito lidé často žijí a pracují v těžkých podmínkách, ale jejich vztah k čaji je hluboce zakořeněný v jejich každodenním životě. Bylo fascinující se setkávat se sběračkami čaje, ženami, které denně vybírají čajové lístky z keřů na plantážích, a smět zblízka nahlédnout do jejich životů.“.

Videa, která na své cestě po Srí Lance Josef Maršálek se týmem Ahmad Tea natáčel, mají zachytit nejen krásu čajových plantáží, ale i atmosféru a emoce, které tento proces provázejí. „Chtěl jsem ukázat, že čaj je víc než jen nápoj,“ uzavírá Maršálek. „Je to způsob života, kulturní odkaz a spojení mezi lidmi. A právě to jsem na Srí Lance našel. Jel jsem tam pro čaj, ale odvážel jsem si mnohem víc – přátelství, příběhy a vzpomínky, které budou navždy provoněné vůní čaje.“.

 

„Ahmad Tea – z lásky k tomu nejlepšímu čaji“

 

Pro více informací a zajímavé inspirace navštivte

https://www.ahmadtea.cz/

nebo se staňte fanoušky na

https://www.facebook.com/AhmadTeaCzechRepublic/

https://www.instagram.com/ahmadteacz/

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Sterilované houby ve vlastní šťávě krok za krokem

Houby letos rostou opravdu ve velkém. Pokud se vám nechce je sušit nebo zamrazovat, můžete je podusit a zavařit ve vlastní šťávě, což v minulosti byla oblíbená úprava našich babiček. Takto připravené houby zachovají své aroma a to jen za použití soli. Tímto způsobem připravené houby na zimu lze použít na mnoho způsobů.

číst dále ...

Bez poctivých vývarů se v kuchyni neobejdete. Proč se vyhnout bujónovým kostkám?

Bez vývaru těžko uvaříte, tvoří základ mnoha pokrmů a v restauracích by se bez něj neobešli. Co pozitivního nám mohou vývary přinést a na co si dát pozor? Přípravou poctivého vývaru a jeho nejen gurmánskými přínosy nás provede český šéfkuchař Filip Sajler.

číst dále ...

Kuřecí polévka na tři způsoby. Cestujte na talíři a zavítejte do tří různých koutů světa!

S příchodem podzimu a prvních chladných dnů je čas se zahřát nejen v teple domova, ale také na talíři. Co může být lepšího než polévka, která nás prohřeje a navodí příjemnou atmosféru? Dnes vás Drůbežářský závod Klatovy zve na kulinární cestu kolem světa prostřednictvím tří tradičních polévek, které vás zavedou do rozmanitých koutů zeměkoule.

číst dále ...

Šalvěj v kuchyni, koření i lék

Polokeřík šalvěj lékařská – Salvia officinalis se kdysi pěstoval na každé zahrádce. Dnes roste i ve volné přírodě, často zde zplaňuje. V současnosti se pěstuje a přidává do pokrmů, ovšem u nás jen vzácně. V tomto článku se podíváme na pár historických záznamů o tomto koření i léčivce.

číst dále ...

První sládková v historii nošovického pivovaru. Správně hořké pivo Radegast nově vaří Jana Tovaryšová

Sládkovská historie správně hořkého piva Radegast píše novou kapitolu. Poprvé v dějinách má nošovický pivovar svou sládkovou. Jana Tovaryšová se stala sedmou pokračovatelkou sládkovského řemesla v Radegastu od doby, kdy se v Nošovicích v roce 1970 uvařila první várka piva.

číst dále ...

Dýně využijete nejen na Halloween. Jak vybrat tu pravou?

Podzim, to je opadané listí, dlouhé večery, pošmurné počasí, a také všudypřítomné dýně. A je jedno, zda jste fanouškem halloweenských oslav, nebo vás tenhle svátek nechává chladnými. Dýně totiž můžete využít mnoha způsoby – od dekorací až po lahodné výtvory v kuchyni. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.