REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

BistRAWveg: Lze vydržet bez jídla a třeba tak nastartovat podnikání? Stanislav Petříček je toho důkazem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Velkou část svého života byl Stanislav Petříček vysoce postaveným manažerem s racionálním uvažováním. Sám o sobě říká, že nebyl zvyklý naslouchat druhým, ale ani sám sobě. S postupem věku si však začal klást otázky, hledal svou cestu a přehodnocoval svůj dosavadní životní styl, až vznikl i český koncept zaměřený na raw stravování.


Inspirací byla Petříčkovi na začátku cesty zejména kniha Henriho Monforta o pránické výživě, tedy přijímání vesmírné energie namísto fyzického jídla. Se ženou Petrou, nadšenkyní do zdravé stravy, se rozhodli tomuto směru co nejvíce přiblížit. Po neuvěřitelném 33denním půstu, který Stanislav Petříček absolvoval, spolu nakonec zakotvili u raw, neboli syrové stravy. V restauracích bistRAWveg na pražském Chodově a Černém mostě a v Liberci ukazují svým zákazníkům, že i zdravá a nevařená jídla mohou být nápaditá a velmi chutná.

 

 

A co si vlastně pod pojmem raw strava představit?

Jde o nevařenou stravu rostlinného původu, zpracovanou maximálně do teploty 42 stupňů. Suroviny si tím uchovají všechny své enzymy a živiny, které se většinou vařením ničí. Tělo tímto jídlem získává všechny benefity vstupujících surovin. „Většinu běžné vařené stravy považuji spíše za takovou mrtvou hmotu. Když už žena vaří vegansky třeba pro děti, tak jídlo vždy konzumujeme do dvou hodin od uvaření, dokud zůstává zásaditým,“ vysvětluje Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg. Raw stravu je možné si představit jako veganskou stravu, tedy bez živočišných produktů, ale navíc bez tepelné úpravy.

 

Více než měsíc bez jídla

Přechod na raw stravu většinou probíhá postupně přes vegetariánství a veganství, Stanislav Petříček však svou životní změnu započal jinak, a to 33denním půstem, kdy nepřijímal vůbec žádnou potravu. „Rozhodl jsem se pro velkou očistu organismu, detox v podobě půstu. To byla jedna z posledních a opticky bezesporu nejviditelnějších, změn. Nejedl jsem 33 dní. Detox nebyl příjemný, kdo to zažil, ví, o čem mluvím, ale vnitřně jsem se stal úplně jiným člověkem. Přibyla mi energie a také radost ze života. Zhubnul jsem skoro 30 kg. Ke svým starým stravovacím návykům jsem se už nevrátil. Po půstu jsem velmi rychle přešel z všežravce masojeda na vegetariána, vegana až na vitariána. Dnes je můj jídelníček v základu raw,“ popisuje Petříček svou cestu, kdy jedním dechem dodává, že ji nikomu nepřipravenému silně nedoporučuje.

 

První „syrová“ franchisa

Raw strava, nazývaná také jako vitariánství, jej tak nadchla, že se svou ženou Petrou začali fotky doma připravovaných jídel sdílet na sociálních sítích, kde jimi okouzlili spoustu dalších lidí, kteří je začali žádat o založení restaurace. „Tento nápad se nám velmi líbil, ale mít vlastní restauraci je velmi časově náročná záležitost, proto jsme do toho nakonec šli cestou franchisového konceptu, tedy řetězce, který jsme byli schopni ukočírovat i s našimi dalšími aktivitami. V té době u nás nic podobného nebylo, spíše jen jednotlivé restaurace nebo polo-hnutí,“ vysvětluje Petříček a dodává, že jsou stále velmi racionální lidé a podnikatelé, žijí ve městě, v materiálním prostředí a mají nastavené své životní standardy.

 

Jeden zelený den týdně

Podobně smýšlejícím lidem svou stravu také doporučují. „Jsme tady pro každého, kdo chce žít zdravěji. Nemá smysl někomu něco vnucovat. Určitě nechceme předělávat masožravce na vitariány, ale doporučujeme si dopřát syrovou stravu alespoň občas. Ideální je pro začátek jeden zelený den týdně. Raw strava obecně je jednou z cest, a i když je tou nejlepší cestou pro nás, uvědomujeme si, že to tak nemusí mít každý,“ dodává s pokorou zakladatel bistRAWveg.

Životní styl by na lehkou váhu neměli brát manažeři a další vysoce postavení lidé, jejichž práce je psychicky náročná a často také sedavá. Raw strava je podle Petříčka lehčí a lépe stravitelná, takže po syrovém obědě není člověk unavený, ale spíše plný energie a nabuzený k práci. „Velkou výhodou syrové stravy je také to, že vám nevystydne,“ říká s úsměvem Stanislav Petříček.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

25 nejlepších receptů na pečené vánoční cukroví

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na pečené vánoční cukroví. Snad náš výběr vás bude inspirovat a pomůže vám s rozhodnutím, které vánoční cukroví letos upečete.

číst dále ...

Znáte červené kiwi?

Kiwi je stálicí mezi exotickým ovocem. Během zimních měsíců je na českých stolech velmi oblíbené a zná ho úplně každý. Tedy pokud jde o zelené kiwi. Znáte ale kiwi červené? Svým oválným tvarem a hnědou slupkou je velmi podobné svému zelenému protějšku, ale jeho slupka nemá chloupky. Po rozkrojení se liší barvou, která je spíše žlutá a přechází až do červena. Rozdíl je také v chuti, která je jemnější a méně výrazná. Červené kiwi je však, stejně jako to zelené, plné vitamínů a dalších tělu prospěšných látek.

číst dále ...

Příběh značky McCain, hranolkové legendy

Znáte legendární hranolky, které se připravují pečením v troubě bez oleje? Přesně tak, jde o značku McCain, která doslova přepsala postup přípravy hranolků v českých domácnostech. Víte však o tom, že společnost McCain vznikla v Kanadě jako rodinná firma, a ještě i dnes čerpá ze svých „rodinných kořenů“? Společnost podporuje generace farmářů na celém světě a společně aplikují principy udržitelného a regenerativního zemědělství. „Doufáme, že sdílením našich záměrů se světem inspirujeme ostatní, aby se zapojili,“ říká Max Koeune, prezident a generální ředitel McCain Foods Limited.

číst dále ...

Léčivá hlíva ústřičná a opomíjené líhy

Hlíva ústřičná – Pleurotus ostreatus patří k typickým podzimním druhům a její růst je, při mírné zimě, i v zimních měsících. Jakmile ovšem klesnou mrazy -4 °C, její růst se zastaví. Při stoupnutí teploty nad 0 její růst opět pokračuje. Jeden z mála druhů, které jsou po rozmrznutí jedlé a nerozkládají se v nich toxické látky. K těmto druhům hub patří také například penízovka sametonohá či jidášovo ucho.

číst dále ...

Vánoční pečení v plném proudu. Vyzkoušejte netradiční druhy mouky a myslete na kvalitu!

Jelikož se tolik očekávané období vánočních svátků nezadržitelně blíží, většina domácností už oprašuje recepty a pomalu se chystá na přípravu cukroví. Linecké, perníčky, vanilkové rohlíčky nebo třeba pracny. Každý máme svůj oblíbený druh, na který jednoduše nedáme dopustit. Pokud byste však rádi každoroční vánoční klasice letos dodali nový rozměr, zapomeňte na pšeničnou mouku a vyměňte ji za zajímavější alternativy. Zároveň myslete na to, že kvalita je na prvním místě!

číst dále ...

Dárci přispívají na projekt Zachraň oběd koupí Obědovky, voucheru na převoz nevydaných obědů z jídelen lidem v nouzi

Díky aktivitě organizace Zachraň jídlo se od poloviny března 2022 podařilo zachránit přes 12 000 obědů, které zbývají ve firemních jídelnách, a darovat je lidem v nouzi. Nyní organizace spouští na platformě Darujme měsíční sbírku, která projektu Zachraň oběd umožní fungovat i v budoucnu. Zakoupením voucheru dárce zajistí převoz nevydaných obědů z firemních kantýn do charitativních organizací v Praze. Pomůže tak například samoživitelkám a eliminuje plýtvání jídlem.

číst dále ...

Odstartujte vánoční pečení perníkem aneb jak na netradiční perníkový dezert

Perník či perníčky jsou tradiční pochoutkou většiny pouťových a hodových slavností, ale i neodmyslitelnou předvánoční sladkostí, kterou si rok co rok bez výčitek většina z nás dopřává. Co si jej letos upéct v netradičním provedení a více si pohrát s jeho chutí? Stačí malá změna a uvidíte sami, že i s obyčejným perníkem můžete leckoho překvapit.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy