REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Houby stopkovýtrusné (rosolovkoidní houby)

Latinsky: Basidiomycota je druhově relativně početná skupina hub. Bylo popsáno přes 22 300 druhů což činí 37 % všech popsaných druhů hub. Jsou sesterskou skupinou k vřeckovýtrusným houbám. Jedná se o takzvané rosolovkoidní (Termellomycetidae) houby. Nejznámější představitel této skupiny hub je asi jidášové ucho. Přestože se mezi stopkovýtrusnými houbami objevuje také několik jednobuněčných druhů (některé kvasinky), naprostá většina tvoří článkované hyfy. Ty jsou pohlavně rozlišené. Charakteristickým znakem stopkovýtrusných hub je právě tvorba pohlavních orgánů, basidií.

Boltcovitka mozkovitá

Patří mezi nejznámější stopkovýtrusné houby. I když je jedlá, je to pro gastronomické využití zcela nepoužitelná houba, není totiž moc chutná.

Boltcovitka Ucho jidášovo

Jidášovo ucho, název této houby vznikl podle pověry, že na bezu černém se oběsil Jidáš co zradil Krista. Nejbohatší uplatnění  má v Číně, kde její plodnice pod názvem černá houba, dávají kuchaři do všech masitých pokrmů, ať  už je to maso sečchuansku, osm druhů kuřete, svíčková suang-si, kapr chuang-tao, ledvinky čchao, polévky, saláty … Předností černé houby je, že nezbarvuje pokrmy a dodává jídlu při žvýkání zvláštní konzistenci.

Černorosol borový

Je to nejdelá houba. Roste hlavně na borovicích, ale i dalších jehličnanech.

Černorosol bukový

Roste velice hojně od května do prosince na živých i mrtvých listnáčích, nejčastěji bucích.

Černorosol uťatý

Nepříliš hojně rostoucí houba. V lesích ji najdeme na podzim a v mírné zimě a to na kmenech odumřelých listnáčů, hlavně dubů a lip.

Krásnorůžek lepkavý

Přesto, že tato houba není jedovatá, je nejedlá. Špatně se tráví a je moc tuhá.

Rosolovec červený

Roste velmi vzácně ve skupinách na tlejícím dřevě smrků, obvykle ponořeném pod povrchem půdy ve smrčinách, na půdách bohatých na vápenec, většinou ve vyšších polohách …

Rosolovka listovitá

Roste od črvna do listopadu na mrtvém dřevě a pařezech listnáčů, především dubů a buků.

Rosolovka mozkovitá

Poměrně hojně rostoucí houba na odumřelých větvích dubů, habrů, vrb a líp.

Rosolovka průsvitná

Nejedlá houba, která parazituje na pevníku krvavém (Stereum sanguinolentum).

Zvoneček uhelný

Poměrně nehojně rostoucí houba. Je nejdlá, ale opravdu krásná.

Zvonkovka číškovitá

Hojně rostoucí houba a to od července do října. Je nejedlá.
Přejít na stranu:

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.