REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rosolovec červený

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste velmi vzácně ve skupinách na tlejícím dřevě smrků, obvykle ponořeném pod povrchem půdy ve smrčinách, na půdách bohatých na vápenec, většinou ve vyšších polohách …


Atlas hub - StokovýtrusnéLatinsky: Guepinia helvelloides

Jedlý ……………………… Rosolovec patří mezi málo druhů, které jsou poživatelné i za syrova. Je chutný jedlý vhodný do salátů. Pro jeho vzácnost by jsme ho však měli spíše chránit než konzumovat.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste velmi vzácně ve skupinách na tlejícím dřevě smrků, obvykle ponořeném pod povrchem půdy ve smrčinách, na půdách bohatých na vápenec, většinou ve vyšších polohách.

Atlas hub - VřeckovýtrusnéRosolovec červený je velmi nápadná houba s nálevkovitou až jazykovitou až 150 mm širokou plodnicí, která je v mládí lososově červená, ve stáří korálově červená až červenohnědá.

Rosolovec červený je hojný třeba na Slovensku v Tatrách, Karpatech, u nás je uveden jako téměř ohrožený druh v Červeném seznamu, je znám z polesí Džbán na Lounsku, z Táborska ,Šumavy a okolí Štetí. Nálezy by se měli ohlásit pobočkám České mykologické společnosti Praha nebo Brno, kontakty najdete na www.myko.cz.

Atlas hub - Stokovýtrusné Atlas hub - StokovýtrusnéMožná záměna:

Plodnice jsou velmi nápadné a záměna za jiný druh nehrozí.

 

Atla hub - stopkovýtrusé

 

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy