REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Amarant, zapomenuté zrno boha!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

PR - Rady a tipy - AmarantVětšině z nás málo známá pseudoobilnina, bude nově k dispozici téměř ve všech regálech. Amarantová semena označovaná jako „svaté zrno“, jsou plná zdraví prospěšných látek, které působí antioxidačně a mohou náš organismus ochránit například před rakovinou. Můžeme si na nich pochutnat při snídani, svačině či obědě.


Amarant je jednoletá mnohosemenná bylina s českým názvem laskavec. Řadíme ho k nepravým obilninám. Pochází ze střední Ameriky, kde byl znám již v době Aztéků, Inků a Mayů, kteří jej označovali jako „svaté zrno“. Amarantová semínka mají v kuchyni všestranného zastoupení, dají se použít samostatně jako cereálieCereálie jsou veškeré obilniny (obiloviny) a výrobky z nic, nebo semletá v podobě mouky, pražená nebo naklíčená.“ vysvětlit specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva.

 

PR - Menu Gold

 

Právem patří mezi super potraviny, je velmi chutný a vyznačuje se lahodnou oříškovou chutí. Na snídani lze připravit výbornou kaši z amarantových vložek či kombinace ovesných vloček a amarantu, na svačinu můžeme konzumovat amarantový chléb nebo křupky a na obědy či večeři lze použít Amarant jako přílohu, v kombinaci s jinou obilninou nebo pokrm z amarantové mouky.

Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold doporučuje amarant všem sportovcům, kteří se snaží živočišnou bílkovinu nahradit kvalitním zdrojem rostlinné bílkoviny.


Jaké jsou hlavní výhody amarantu?

 • Semena mají vyšší výživovou hodnotu než obilniny díky vyššímu obsahu bílkovin (až 2x), tuků, některých vitaminů (B2, niacin a vitamin E), minerálních látek (např. vápník), stopových prvků (železo)  a vlákninyVláknina jsou součásti rostlinných potravin, které naše tělo nedokáže rozložit. Část vlákniny řadíme mezi sacharidy, část je tvořena jinými chemickými sloučeninami. Vláknina má řadu prospěšných vlastností – pomáhá formování stolice a pravidelnému vyprazdňování, váže na sebe vodu a některé látky z potravy, například cholesterol. .

 • Bílkoviny amarantu mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin než obilniny, čímž se podobají živočišným bílkovinám, takže je amarant vhodný např. pro vegetariány.

 • Obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny, hlavně kyselinu olejovou a linolovou – prevence bolestí a poškození kloubů a kloubních chrupavek, zpomalují stárnutí mozku.

 • Obsahuje skvalen, což je látka s antioxidačními účinky, která podporuje imunitní systém, regenerační schopnosti organizmu a příznivě snižuje tvorbu cholesteroluCholesterol je látka tukové povahy, která je pro naše tělo na jedné straně nepostradatelná – tvoří se z něj například hormony a vitamin D apod. V nadměrném množství se může usazovat ve stěnách cév a ucpávat je. Vyskytuje se ve všech živočišných tkáních, ale nevyskytuje se v rostlinách. Část cholesterolu si tělo samo vytváří, část se do těla dostává konzumací živočišných potravin. Vysoký příjem cholesterolu v potravě zvyšuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév. v krvi.

 • Listy v čerstvém stavu obsahují poměrně významné množství vitaminu C, karotenoidů a rutinu.

 • Neobsahuje lepek, proto je vhodný i pro nemocné s céliakií a pro sportovce s lehkou intolerancí lepku.

 • Nízká pravděpodobnost vzniku alergie na bílkovinu amarantu, předchází dobrou stravitelnost.

 • Přítomnost niacinu – zmírňuje komplikace spojené s cukrovkou, zmírňuje stavy úzkosti a deprese.

 • Prevence proti rakovině prsu.

 

TIP!

PR - Menu GoldNOVINKA MENU GOLD AMARANT

Dostupnost: TESCO, MAKRO

Doporučená MOC: 42-45 Kč

Nutriční hodnoty ve 100 g výrobku:

Energetická hodnota: 1554 kj/3371 kcal

Tuky: 7 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 1 g

– Sacharidy: 66 g

Z toho cukry: 2 g

Bílkoviny: 14 g

Sůl: 0,04 g

www.lafood.cz

  Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


  reklama


  Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy