Semena připomínají semena celeru, chutnají však podobně jako tymián.
Latinsky: Carum ajowan
Jiný název: Biskupská tráva
Semena ajowanu se používají v indické kuchyni k ochucení kari pokrmů, čatní a placek pappadum. Rostlina je příbuzná kmínu. Pěstuje se tedy v Indii, Pakystánu, Egyptě …
Semena ajowanu se podobají kmínu s vůní podobnou tymiánu. Tato vůně je silnější, když se semena rozemelou nebo tepelně upraví na másle nebo oleji. Jakmile však semena projdou tepelnou úpravou, ztrací nahořklou a poněkud pálivou chuť. Často se žvýkají pro léčebné účely, pro vysoký obsah léčivého thymolu. Thymol, obsahová látka tymiánu je používán do zubních past, ústních vod a sirupů proti kašli. Používá se pro své antiseptické vlastnosti a je také přidáván do cigaret za účelem zlepšení jejich chuti.
Použití v kuchyni:
Ajowan se používá hlavně v asijské, indické, arabské a etiopské kuchyni jako koření na ryby a brambory, ale nejčastěji do luštěnin. Semena jsou pečená na másle, aby zvýraznila vůně a chuť tymiánu, ale také na ochucení másla nebo tuku. Luštěniny se pak dávají do takto upraveného másla a podávané se horké. Celými semeny se někdy posypává chleba. Syrová semena jsou zřídka používaná protože jejich chuť je velmi silná. Je součástí etiopské nebo egyptské směsi koření Berbera.