REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

7 podzimních výletů na nejkrásnější vinice Evropy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Putování za vínemPodzim je dobou sklizně a oslav vína. Milovníci tohoto nápoje z hroznů na tento čas nedočkavě čekají a vyrážejí za poznáním. Právě na podzim mohou spojit potěšení z pití dobrého vína s vychutnáváním jedinečných cestovatelských zážitků. Proto jsme pro vás připravili seznam sedmi nejzajímavějších vinařských oblastí, které stojí za návštěvu.


Putování za vínem1. Jižní Morava láká na cykloturistiku

Mikulovská vinařská oblast patří mezi jednu z nejstarších v Evropě. Vinná réva se zde pěstuje již od dob Keltů. Tuto nejjižněji položenou vinařskou podoblast proslavil Ryzlink vlašský včetně odrůd Pálavy a Aurelia, které zde byly vyšlechtěny.

Na jižní Moravě si nenechte ujít pohled na samotné vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů nebo sklepní uličky, ale i různé vinařské expozice, výstavy či veletrhy. Pokud jste vyznavači zdravého životního stylu, oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v krásné přírodě. Tímto územím totiž prochází několik vinařských naučných stezek.

Sluncem zalitá rovinatá krajina je rovněž ideální k turistickým výletům. Nezapomeňte navštívit zámek Mikulov, Lednice či Valtice. K podzimu patří také vinobraní, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří Pálavské a Znojemské či Valtické, které propuká začátkem října. Čtyřdenní cykloturistický pobyt v této lokalitě se dá pořídit již za 2 500 Kč na osobu.

2. Maďarsko umožní relax v termálech

Tokajská oblast ležící na severovýchodě Maďarska a jihovýchodě Slovenska je světoznámá díky kvalitnímu vínu. Maďarsko je známé především svou egerskou „býčí krví“ a tokajským vínem, které se stalo legendárním elixírem oceňovaným ruskými cary, britskými panovnicemi i rakouskými císařovnami. Kraj může zaujmout i prohlídkou barokní perly Maďarska – města Eger, ležícího v malebné krajině pod Bukovými horami, či návštěvou nedaleké Budapešti. Milovníci termálních lázní si v Maďarsku přijdou na své. Mohou využít řadu relaxačních programů v místních termálních lázních, které mají blahodárný vliv na zdraví člověka. „Pokud se chystáte na výlet do proslulé vinařské oblasti Tokaj, pak si jej ideálně naplánujte na začátek října. A nenechte si zde ujít slavnosti tokajského vína. Místní vinaři zde prezentují ta nejkvalitnější vína. Můžete zde příjemně degustovat a nasát jedinečnou atmosféru,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou českého trhu v prodeji online zájezdů. Čtyřdenní poznávací zájezd po Maďarsku se zastávkami v kraji tokajského vína je možné zakoupit za 5 000 Kč.

3. Na Slovensko za vínem i vážnou hudbou

Slovenská vinařská produkce je soustředěna v několika vinařských oblastech, z nichž nejrozsáhlejší je Malokarpatská. Vinohrady Malokarpatské oblasti, jejíž první vinice vysadili již Keltové, se rozprostírají na svazích Malých Karpat od Bratislavy až po Horní Orešany. V této významné vinařské oblasti se pěstují bílé moštové odrůdy Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Burgundské bílé. Co se týče modrých odrůd, je to zejména Frankovka a Svatovavřinecké. Sortiment doplňují Müller-Thurgau, Sylvánské zelené, Dívčí hrozny nebo Chardonnay. Návštěvu klenotu slovenského vinařství je možné spojit s prohlídkou jednoho z nejmladších hlavních měst na světě, Bratislavy, která leží nedaleko. Za návštěvu určitě stojí dominanta města, Bratislavský hrad, tyčící se nad starým městem, gotická katedrála známá jako Dóm svatého Martina, Primaciálny palác či historická budova Slovenského národního divadla. Milovníci vážné hudby jistě ocení v pořadí již 49. ročník Bratislavských hudebních slavností. Jde o nejvýznamnější festival vážné hudby na Slovensku, který se koná na přelomu září a října. Za 3 dny s polopenzí zaplatíte v hlavním městě již od 100 eur.

4. Do Burgundska na lodi

Nejslavnější vinařskou oblastí Francie je Burgundsko, které se rozkládá ve východní části země. V této oblasti kdysi býval oceán. Když vody ustoupily, daly tamějšímu regionu život a úrodnou zem a vtiskly jeho vínům hloubku a spletitost. Na půdním podloží jílů se v Burgundsku pěstuje pouze odrůda Pinot Noir nebo Chardonnay, ty dávají velmi suchá bílá vína s výraznými kyselinami. Burgundští vinaři jsou známí svým „joie de vivre” – smyslem pro radost a pohostinností, s jakou vítají všechny návštěvníky. Třetí víkend v lednu bývá tradičně důležitým termínem pro milovníky burgundských vín, kteří se sjíždějí k legendárním viničním horám, aby zde prožili tři dny degustačního a gastronomického maratonu nazvaného La Fête de la Saint Vincent Tournante, tedy festival svatého Vincenta. Kraj světoznámých vinic je možné poznat i z paluby lodě. Nenechte si ujít dobrodružnou plavbu na kanále v Burgundsku. Například desetidenní zájezd s polopenzí vyjde na 18 500 Kč na osobu.

5. V Toskánsku vinařem na vlastní kůži

Země vína neboli Enotria, právě tak dávní Etruskové nazývali Toskánsko. Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti, nacházející se mezi Florencií a Sienou. Přestože mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve světě. Italský region je domovem některých z nejrozpoznatelnějších a nejhutnějších vín, mezi které patří například Chianti Classico, Brunello, Carmignani a červené směsi známé jako super-toskánská vína. Milovníky kultury nadchne prohlídka nedaleké klenotnice italské renesance, Florencie. Nelze zapomenout ani na jedno z nejdokonalejších středověkých měst v Evropě, Sienu, která turisty uchvátí rozlehlým náměstím ve tvaru vějíře nebo úchvatnými cihlovými paláci, kamennými věžemi či kostely. Ti, kteří chtějí poznat život v Toskánsku na vlastní kůži, mohou v podzimním termínu strávit půlden na toskánských vinicích a aktivně se zapojit do vinobraní. Šestidenní zájezd do kraje vína Chianti je možné pořídit již za 10 000 Kč.

6. Do Španělska za Gaudím

Nejznámější vinařskou oblastí v Katalánsku je region Penedès. Naleznete ho na severovýchodě Španělska v provincii Barcelona, kde se řeka Ebro vlévá do Středozemního moře. V této oblasti převládá mírné klima Středozemního moře, které přináší teplá, vlhká léta a studené zimy. Všeobecně zde převažují odrůdy pro výrobu bílých vín Macabeo, Xarello a Parellada, mezi další patří Chardonnay, Ryzlink a Tramín. Pro červená vína se pěstují Garnacha, Merlot, Tempranillo, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon. Pokud turisty již omrzí degustování všech odrůd ve vinařstvích, mohou obdivovat nevšední architekturu v Barceloně. Město si totiž většina lidí spojuje se stavbami světoznámého architekta Antonia Gaudího. Milovníci vína se mohou těšit na první zářijový týden, kdy se koná vinobraní Valdepeñas, a na druhou polovinu měsíce, ve které dominuje vinobraní v oblasti La Rioja. Desetidenní zájezd s polopenzí je možné zakoupit za 10 000 Kč.

7. Rakouské víno přímo z kašen

Oblast Wachau je dokonce zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Přitahuje turisty svou živou historií kraje podél Dunaje, ale i vynikajícím bílým vínem, jehož hlavními představiteli jsou Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. V této působivé krajině se choulí jedna malebná vinařská vesnička za druhou. Najdete zde různé opevněné kostely, renesanční panská sídla, ale také repliku Willendorfské Venuše, sošky bohyně plodnosti, která zde byla nalezena. Poznejte krásy města Melk, ztělesnění klasické barokní architektury, ve kterém se nachází největší benediktinský klášter v Evropě. Vinařské městečko Retz zase nabízí možnost návštěvy nejstaršího vinného sklepa ve střední Evropě. „Město Retz leží hned u českých hranic, čeští turisté tak zde mohou pohodlně navštívit tradiční oslavy vína. Ty se konají koncem září. Slavnost probíhá na náměstí, které je označováno jako jedno z největších a nejhezčích náměstí v Rakousku. Účastníci oslav si zde dokonce mohou nabírat víno přímo z kašny,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia, kde si turisté mohou vybrat z široké palety poznávacích zájezdů nejen po evropských vinicích. Víkendový pobyt ve vinařské oblasti Wachau vyjde na 2 700 Kč pro jednu osobu.

Poznámka redakce:

O společnosti Invia.cz, a.

s.

Společnost Invia.cz je největší internetová cestovní agentura v České republice a autorizovaný prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku katalogových i last minute zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené. Díky svým kvalitním službám má cestovní agentura Invia.cz již 850 000 spokojených klientů. Od června 2012 navíc Invia.cz poskytuje unikátní pojištění Faktor 100, které chrání klienty při krachu cestovní kanceláře. Nabízí tak možnost nejbezpečnějšího nákupu dovolené na českém trhu.

Společnost Invia.cz mohou klienti nalézt na internetu. Webové stránky www.invia.cz byly v roce 2012 vyhodnoceny jako absolutní vítěz soutěže WebTop100 v kategorii Obchod a služby a zároveň 1. místem v kategorii Cestovní ruch. Cestovní agentura je zároveň pro zákazníky dostupná ve více než

80 kamenných klientských centrech ve městech po celém území České republiky. Invia.cz již má své zastoupení na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Kvalitní servis zákazníkům zaručuje společnost Invia.cz prostřednictvím špičkových technologií, znalosti cestovního ruchu a moderního call centra v Brně s vysoce kvalifikovanými prodejci.

Praha, 24. září 2013

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Zatočte s chřipkou a vsaďte na bio

Přichází podzim a s ním také nechvalně známé chřipkové období. Při nemocech i nachlazeních se snažíme tělu dodat co nejvíce vitamínů, abychom mu boj s viry ulehčili. Ty nejčastěji hledáme v citrusech, ale někdy zapomínáme, že řadu vitamínů obsahuje i u nás pěstované ovoce a zelenina. Jsou jimi plodiny, které jsou základem mnoha receptů, jako například cibule a česnek, ale i ty méně často používané druhy jako je řepa, paprika nebo třeba rakytník.

číst dále ...

3 jednoduché kávové drinky, jež oslní i v domácích podmínkách

Vytvořte si chvilku pro sebe a umíchejte si jeden z nenáročných kávových nápojů, jež vás přenese zpátky do letních dnů anebo zahřeje v průběhu těch zimních.

číst dále ...

Polévky vévodí podzimnímu menu, připravte si je z těch nejlepších surovin

Přišel podzim a s tím, jak stromy shazují listí, my oblékáme čím dál více vrstev. S měnícím se počasím se většinou proměňují i naše chutě. Spíš než osvěžující salát nás lákají vydatnější pokrmy a především něco, co nás pořádně zahřeje. Po návratu z krásné odpolední procházky, při které se ale podzimní sychravé počasí projevilo ve své plné síle, není nic příjemnějšího než talíř plný horké polévky. Surovin na ni je v tomto období dostatek, stačí jen vybrat ty nejlepší a jednoduše z nich vykouzlit ty nejlahodnější podzimní pochoutky.

číst dále ...

Vaříte rádi, ale bojujete s časem? Máme řešení. Božskou kuchařku

Máte občas pocit, že váš den by potřeboval nafouknout, abyste stihli uvařit dobrý oběd, večeři a upéct něco sladkého? V tom případě pro Vás máme řešení! Jedinečnou Božskou kuchařku, první svého druhu, pro zaměstnané rodiče, ale i pro svobodné a bezdětné. Zkrátka pro všechny, kteří marně hledají volné chvíle na vaření anebo jim po pozdním návratu domů už chybí energie.

číst dále ...

Ovoce v podzimních měsících? Stačí sáhnout do sáčku

Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe. Věděli jste, že při tradičním sušení se rozpadají vitamíny A a C? Při lyofilizaci naopak zůstávají tyto látky, nezbytné k udržení tělesného zdraví, zachovány. Vsaďte s nástupem sychravých dní na sáček mrazem sušeného ovoce, ze kterého můžete mlsat jen tak nebo z něj přisypávat do snídaňových misek.

číst dále ...

Vychutnejte si podzim na vlně dýňových zákusků

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy