REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

5 tipů pro bezpečné grilování na plynové láhvi

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Léto se sice blíží ke konci, ale grilovací sezóna zdaleka nekončí. Velké oblibě se v posledních letech těší zejména plynové grily, které spojují výhody grilů na uhlí i na elektřinu. Jejich používání i údržba je velmi snadná. Palivem je propan-butan neboli LPG, který je dodáván v tlakových láhvích. Při správné údržbě a manipulaci jsou propan-butanové láhve naprosto bezpečné. Na je třeba dát pozor a čeho se vyvarovat při využívání plynových láhví?


Tip č. 1: Platná tlaková zkouška i neporušená plomba

První, čeho si na LPG láhvi můžete všimnout, je plomba, popř. fólie, kterou je zapečetěn ventil láhve. Poznáte tak, že láhev před vámi nikdo nepoužíval, ale hlavně to, že byla láhev řádně naplněna kvalitním dodavatelem a prošla kontrolou před expedicí. Každá propan-butanová láhev by pak měla mít platnou tlakovou zkoušku. Datum poslední revize je vyraženo na límci lahve, ale pro lepší orientaci se také značí nástřikem přímo na jejím vrcholu. Datum poslední zkoušky by nemělo být starší než 15 let, což je značeno nápisem „P15Y“. Pokud tento údaj na těle láhve nenajdete, poslední zkouška láhve by neměla proběhnout před více než 10 lety.

 

 

Tip č. 2: Vyhýbejte se fyzicky poškozeným láhvím

Láhve napadené korozí, s poškozeným límcem, případně promáčklé nebo dokonce děravé v žádném případě nepřebírejte. Zákon ukládá plnírnám plynu povinnost prázdnou láhev nejprve zkontrolovat a před jejím naplněním případně provést potřebnou údržbu. „U některých malých plníren jsme zaznamenali, že údržbu plynových láhví ve snaze minimalizovat náklady zanedbávají. Údržbu tak buď vůbec neprovádějí, nebo zkorodované láhve jen nabarví, aniž by byla rez řádně odstraněna,“ upozorňuje Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, jež pod značkou Bezpečné láhve garantuje jednotný standard kvality a bezpečnosti plynových láhví.

 

Tip č. 3: Pozor na správné uskladnění

Propan-butan je těžší než vzduch a při případném úniku se tedy hromadí v nejnižším místě. LPG láhve proto neskladujte v nevětraných prostorách nebo prostorách pod úrovní terénu. Pokud by totiž došlo k úniku propan-butanu, nahromaděný plyn by mohl například vlivem statické elektřiny způsobit vážnou nehodu. Láhve neskladujte ani v místnostech určených ke spaní a nevystavujte je tepelným vlivům, např. v blízkosti topných těles. Rozhodně byste plynovou láhev neměli ponechat na přímém slunci, popřípadě v rozpáleném autě na parkovišti. „U tlakové nádoby na plyn se počítá s maximální teplotou 40 stupňů, ale na přímém slunci může teplota uvnitř vozu přesáhnout i 60 °C. To může představovat problém hlavně u láhví, které byly neodborně přeplněny,“ vysvětluje Ivan Indráček. PB láhve by pak měly být při uskladnění i během použití vždy ve stojaté poloze.

 

Tip č. 4: Neplňte láhev ručně na čerpací stanici

V Česku dochází poměrně běžně k plnění plynových láhví na čerpacích stanicích LPG pro automobily. Zákon takovou praktiku zakazuje a nehrozí vám jen pokuta. Nesprávně naplněná láhev může být v lepším případě nedoplněná, takže platíte za větší množství plynu, než ve skutečnosti dostanete. Pokud je ale přeplněná, může být nebezpečná. „Každá plynová láhev musí mít tzv. odpařovací prostor odpovídající dvaceti procentům objemu. Touto bezpečnostní rezervou je eliminován tlak vznikající při tepelné roztažnosti propan-butanu. V případě přeplnění je tento prostor menší a s rostoucí okolní teplotou je tedy láhev více natlakovaná,“ varuje Ivan Indráček.

 

Tip č. 5: Kontrolujte těsnost spojů, postačí mýdlová voda

Při připojování plynové láhve dbejte pokynů na produktovém štítku připevněném k láhvi. Nezapomeňte ale též na pokyny výrobce grilu, k němuž láhev připojujete. Plynové hadice je třeba jednou za 5 let vyměnit. Jednou za 10 let se pak mění regulátor tlaku plynu, který se připojuje na kohout tlakové lahve. Rozhodně ale nepodceňujte průběžnou kontrolu těsnosti všech spojů, především připojovacího šroubení. K tomu slouží detektor nebo pěnotvorný roztok. Vystačíte si ale rovněž s obyčejnou mýdlovou vodou.

 

Poznámka redakce:

Česká asociace LPG je spolkem (podle NOZ), sdružujícím distributory a prodejce LPG, kteří působí na trhu v České republice. Jeho hlavními úkoly jsou přispívat ke kultivaci tržního prostředí v oboru, spoluvytvářet kvalitní legislativu, obhajovat a posilovat dobré jméno LPG jako alternativního paliva s plně rozvinutou infrastrukturou a velmi nízkou úrovní emisí. ČALPG aktivně působí v rámci Hospodářské komory ČR a evropské asociace AEGPL. Je vydavatelem a správcem technických předpisů (TPG) pro oblast LPG.

Zdroj: www.bezpecnelahve.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy