REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Gastronomická nej…

Jak byl velký největší meloun na světě? Kde vznikla první restaurace? Která potravina je nejběžnější v Africe? Tak taková nej se dozvíte právě zde!

Podkategorie: Alkoholické nápoje 31, Bary 6, Jídlo 3

Cognac (Koňak)

Cognac – (franc.) koňak – světoznámá francouzská pálenka, která má své jméno od městečka Cognac v departmentu Charente v jihozápadní Francii, střediska vinného kraje a výroby této světové pálenky. Z této oblasti přicházejí do světa ty z nejlepších. Z nejznámějších jsou to Martell (Martell – světoznámá značka francouzského koňaku založena v roce 1715. Na trhu v provedení Martell xxx, Dry Pale, Fine Champagne Medaillon, VSOP, Cordon Bleu a jiné ), Courvoisier (Courvoisier – značka populárního koňaku, zvlášť jeho typu VSOP Napoleon, přídomek The Brandy of Napoleon je součástí ochranné známky), Bisquit Duboché, Rémy Martin, Polignac, Salignac.

Curacao

Curacao Karibský nejoblíbenější likér slabě nažloutlý nebo modrý s typickou vůní a chutí po citrusových plodech. Je vyroben z vinného destilátu s přísadou trestí – hlavně citrónové, curacaové, pomerančové a některých silic. Je k dostání v mnoha chutích a barvách. Výborný likér curacao vyrábějí firmy Sapi, Lugano, Senglet, Muttenz, Spiriteux S. A. Curacao – je bezbarvý likér z plodů curacaa, odrůdy pomerančovníku. Likér má pomerančově-citrónové aróma a jemně nahořklou chuť.  

Likér Chartreuse

Nejznámější francouzský a španělský bylinný likér. Nejstarší zmínka o bylinném likéru chartreuska, známém po celém světě, je z roku 1605, kdy vznikl recept a začal se vyrábět v jihofrancouzském klášteře Grand Chartreuse. Je v něm uvedeno přes 130 různých bylin, z nichž se vaří stejně jako tehdy i dnes pravá francouzská chartreuska. V gastronomických publikacích se uvádí, že jen tři mniši přísného řádu chartreuských mnichů znají velké tajemství tohoto žlutě zeleného bylinného likéru. Původně se šartreska vyráběla jako „elixír dlouhého života” v lékárně „Velké kartouzy“, odkud se v soudcích na oslech dopravovala do Grenoblu. Její název je tedy odvozen od […]

Napoleon nejvzácnější a nejdražší koňak

Napoleon nejvzácnější a nejdražší koňak z území Grande Champagne. Sudy na zrání z dob Napoleona se nikdy zcela nevyprazdňují, odebere se jen určité množství a sudy se hned doplní z nové úrody. Typické láhve jsou stejně jako sklenky, opatřeny písmenem „N“. Pro vyniknutí aroma se sklenky před podáváním předehřívají.

Nejčastěji konzumovanou potravinou v tropech

Nejčastěji konzumovanou potravinou v tropech a v Asii, Americe a Africe jsou batáty – patáty – bot. název Impomoea batatas. Sladké brambory kořenové hlízy povijnice jedlé vřetenovitého tvaru. Obsahují cukr a škrob. V tropických oblastech nahrazují brambory. Tyto brambory se pečou většinou v troubě a podávají se ve slupce s čerstvým máslem. Lze je však připravovat i jako brambory obyčejné, pokud se připravují smažené, je nutno je co nejrychleji podávat, neboť brzy měknou. Pěstují se v Asii, Africe a Americe. Bývají bílé, červené a žluté. Připravují se jako brambory a mohou se vařit, smažit, můžeme z nich připravit i bramborovou […]

Nejdražší portské víno

Nejdražší portské víno je značka Borges z vinných sklepů v portugalském Portu, kde je uloženo portské víno, z nichž některé baterie jsou z roku 1875, cena je tak závratná, že je pro současníka nedostupná.

Nejkurióznější logo

Nejkurióznější logo má firma Bacardi. Je to roztažený netopýr. Množství netopýrů, zdržujících se v teple pod střechou inspirovalo majitele k přijetí znaku, kterým označuje svůj výrobek dodnes. Netopýr je také symbolem společenství a sounáležitosti – Concordia. Proto i rum Bacardi je prezentován jako nápoj spojující jeho konzumenty v družný celek a jako ideální součást barově připravených nápojů. V současné době se exportuje rum Bacardi do 175 zemí celého světa. Hlavní firma je na Bermudách. Poprvé vydestiloval rum Don Facundo Bacardi y maso na Kubě v roce 1862. Bacardi má dvanáct výroben rumu většinou v Karibské oblasti. Jedinou výjimkou je před […]

Nejkvalitnější a nejproslulejší ovocné pálenky

Nejkvalitnější a nejproslulejší ovocné pálenky jsou jablečný calvados – destilát z jablečných vín se vyrábí ve francouzské Normandii z vybraných moštových odrůd a vyváží se pod názvem Apple brandy. Má jemnou jablečnou chuť a je nepatrně nažloutlý. Německý Kirchgeist z třešní a Himbeergeist z malin, maďarská „ barack „ pálenka, meruňkovice a moravská a srbská slivovice. Menu 11/91.

Nejlepší jihoamerické indiánské pálenky

Nejlepší jihoamerické indiánské pálenky jsou Chica, vyráběná z kukuřice a třtinové melasy, dále na světovém trhu ojedinělé Pisco Brandy, pálené z aromatických muškátových hroznů, z kaktusové šťávy se vyrábí Pulque – mexický kvašený alkoholický nápoj z agáve. Bot. název Agave americana, dále Mescal a nejlepší z nich exportní Tequila a vynikající kávový likér Kahlus.

Nejlepší lék na opici

Každý národ má svůj zaručeně „nejlepší“ lék proti „opici” a kocovině. Němci tvrdí, že ideální předehrou před bujným večerem je množství zeleniny, káva a čaj, odpoledne pak tomatový džus. Večer si pak každý může dopřát své oblíbené jídlo, k němuž by ale neměl chybět dušený květák. Dobrou prevencí má být také několik výtažků z ořechů, který posiluje činnost jater. Nejlepším lékem na „těžké opilcovo ráno“ je pak slaneček s kouskem celozrnného chleba. Účinná je i ovesná polévka s citrónovou šťávou a šálkem černé kávy. Moc nechutná, ale zato pomůže.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy