REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Velikonoce v Evropě: koledníci nepohrdnou štamprlí ani hledáním ztraceného piva

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

PR - Rady a tipy profesionálůAť už pro vás Velikonoce představují jenom vytoužený prodloužený víkend, anebo je slavíte tradičně a chodíte na koledu, určitě si je neumíte představit bez dobrého jídla a pití. A rozhodně v tom nejste sami, podobně to mají lidé po celé Evropě. Pojďme proto zjistit, čím si připíjí koledníci za českými hranicemi.


Velikonoce v duchu vína

Španělé a Francouzi zůstávají i o velikonočních svátcích věrni vínu. Na rozdíl od Francouzů, kteří si svůj národní poklad vychutnávají v kruhu rodinném a zapíjejí jím většinou jehněčí maso a pokrmy z vajec, vyráží Španělé slavit do ulic. Tamní rodiny přímo v ulicích sledují procesí připomínající středověkou inkvizici. Doprava bývá proto v mnoha španělských městech téměř zastavena a lidé slaví s přáteli přímo v ulicích.

 

PR - Rady a tipy profesionálů

 

Honba za zlatým pokladem

Němci pivo milují a vzdát se ho nechtějí ani o Velikonocích, kdy na tento zlatavý mok pořádají doslova hony. U našich sousedů se totiž zabydluje nový zvyk. Podle staré tradice tam dětem schovává vajíčka velikonoční zajíček, ten podle všeho ale v posledních letech nezapomíná ani na dospělé! O Velikonocích jim schovává láhve se zlatavým mokem a dospělí Němci pak pátrají po svém rezavém pokladu.

 

Připravte sklenku něčeho ostřejšího

K českým Velikonocům patří neodmyslitelně dobré jídlo a pití stejně tak jako kraslice a pletení pomlázek. Snad každá rodina si střeží vlastní recept na dokonalého a nadýchaného piškotového beránka a bez nádivky s uzeným masem a bylinkami jako by tyhle svátky ani nemohly proběhnout. V každé české domácnosti také tradičně čeká dospělé koledníky sklenička něčeho ostřejšího. V našich luzích a hájích ale není tradice uvítacího nápoje pevně ustálena, a proto své blízké stylově překvapte a nabídněte jim například vynikající skotskou whisky J&B Rare. Alespoň na pár okamžiků je tak přenesete do země kiltů, kde se skotská whisky pije nejen při svátečních příležitostech. Můžete se ale rozhodně vsadit, že téměř každý Skot oslaví Velikonoce se sklenkou své oblíbené whisky v ruce.

 

Tradice punče a cideru v Británii

Svátky zde začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Malování kraslic není ve Velké Británii příliš rozšířené. Většinou čokoládová vajíčka dětem po domě a zahradě poschovává velikonoční zajíc. Samotné hledání vajíček si pak dospělí ve většině anglických hrabstvích krátí popíjením tradičního punče nebo stále oblíbenějšího cideru – zkvašeného jablečného nápoje, jenž chutná jako jablečný džus a je opojný asi jako pivo.

 

Rozlejte nejlepší pálenku

Slováci slaví Velikonoce velmi podobně jako my v Čechách, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje takzvané odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce. Není se proto čemu divit, že je hlavně pro Slovensko typická štamprle něčeho silnějšího. Oblíbená je tu hlavně domácí pálenka – o Velikonocích rozlévají Slováci svoji nejlepší.

 

Tradici nahrazuje klasika

V Rusku se slaví Velikonoce se zpožděním, protože se pravoslavná církev drží starého juliánského kalendáře. Kromě malovaných vajíček tu koledníci tradičně dostávají ještě tři políbení na tvář. Stejně jako v dalších zemích se i tady ale svátky nesou v duchu jídla a pití. Velikonoční pokrmy Rusové zapíjí silným sladkým vínem kagor, to ale stále častěji nahrazují pro ně typičtějším „drinkem“ vodkou.

 

PR - Rady a tipy profesionálůTip jak oslavit letošní Velikonoce stylově:

J&B Rare

Připijte si na Velikonoce jedinečnou a světově známou skotskou whisky, která se vyrábí již od roku 1742. J&B Rare je směsí čtyřiceti dvou vybraných whisky a její srdce tvoří hlavně jemné Single Malt whisky z oblasti Speyside. Tato whisky se vyznačuje jemnou a vyváženou chutí s nádechem vanilky a ovoce.

Tip na servírování: J&B Rare doporučujeme servírovat samotnou nebo v osvěžujícím drinku s ledovým čajem.

Maloobchodní cena: 389 Kč

 

PR - Rady a tipy profesionálůJ&B Urban Honey

Jestliže plánujete o svátcích trochu experimentovat a vaše hosty a přátelé příjemně překvapit, vsaďte na drink J&B Urban Honey. Tento drink, který představuje dokonalé propojení tradiční skotské a pravého medu, vás určitě nezklame.

Tip na servírování: J&B Urban Honey doporučujeme servírovat samotnou nebo v překvapujícím drinku s citronádou.

Maloobchodní cena: 389 Kč

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy