REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Stroček trubkovitý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… najdeme ji zejména na podzim v listnatých a smíšených lesích a to v početných skupinách …


Atlas hubLatinsky: Craterellus cornucopioides

Jedlý ……………… Stroček má v kuchyni minimální využití, kromě vánočního kuby se dá připravit právě jako husí krev, sušený se pak mele a používá jako koření do polévek a omáček.

Doba výskytu: září až listopad

Mezi houbaři již odpradávna velmi oblíbená houba. Najdeme ji zejména na podzim v listnatých a smíšených lesích a to v početných skupinách. Má jemně ovocné aroma a tvarem připomíná trubky, v dospělosti mírně nakadeřené. Černé plodnice mohou někoho odradit od sběru.

Stoček trubkovitý je možné zaměnit za jedlou lišku šedou, která má spodní straně plodnice lištiny, zatímco stroček je na vnější straně hladký.

Plodnice jsou nálevkovité a podobají se trumpetkám. Jsou vysoké 30—80 mm a široké 30-40 mm (většinou menší), duté, na okrajích podvinuté, zvlněné a někdy roztřepené. Na vnější straně jsou žilkované vrásčité, šedavé až modročerné, uvnitř tmavě hnědé až černé, jemně šupinkaté. Od výtrusného prachu bývají bíle nebo šedě ojíněné. Dužnina je tence masitá, dole dosti tuhá, tmavě hnědá až černá. Má příjemnou, ale nevýraznou chuť i vůni. Výtrusy jsou velké 12-14 x 7-9 n.

m, vejčitoelipsoidní, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý.

Dobře se suší, je vhodný do polévek a již od dávných dob se používá do jihočeského jídla kuby, které se jím barví do tmava. Mnozí houbaři si velmi cení houbového prášku z usušených a rozmělněných stročků jako koření k dochucování pokrmů. Stroček se může upravovat i nadrobno rozsekaný a usmažený jako tzv. husí krev.

Recepty ze stročka:

Stročky jako falešná husí krevJihočeský houbový kuba

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy