REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Štítovka chlupatá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlý druh houby horší kvality, jako všechny druhy štítovek.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Pluteus villosus

Jedlá …………………. Štítovka chlupatá je jedlý druh houby horší kvality, jako všechny druhy štítovek. Využíváme ji spíše do směsí.

Doba výskytu: červen až říjen

V některé literatuře se tento proměnlivý druh uvádí jen jako štítovka jinošská a další české názvy chlupatá, myší, Pearsonova.

Roste nehojně samostatně nebo ve skupinách na zetlelém dřevě listnáčů nebo dřevě ponořeném v zemi. Velmi proměnlivý druh.

Klobouk až 70 mm, polokulovitý až zvoncovitý, později až plochý vláknitě plstnatý, šedohnědý až béžově hnědý. Lupeny jsou bílé, později růžové, špinavě růžové. Třeň až 90 mm, válcovitý, bílý až bělavý, na bázi rozšířený. Vůně příjemná houbová, nasládlá.

Možná záměna:

V rámci tohoto proměnlivého druhu se někdy rozlišují štítovka jinošská (Pluteus ephebeus), na středu klobouku červenohnědě šupinatý, štítovka myší (Pluteus murinus) klobouk tmavohnědý, místy rozpraskaný, výrazně hlízovitý třeň, štítovka Pearsonova (Pluteus personii) s šedohnědým až olivově hnědým kloboukem a na bázi výrazně šupinkatým třeněm. Všechny jmenované druhy se liší i mikroskopicky.

Zajímavost:

V období sucha bývají štítovky často jediný druh, kterými můžeme v lese najít, čerpají vláhu ze dřeva na kterém rostou.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: J. Malý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy