REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kombuchový nápoj

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Kombuchový nápoj, který se také nazývá čajové víno, je lehce perlivý nápoj vzniklý z oslazeného černého nebo zeleného čaje, cukru, kombuchové kultury a pitné vody. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a pomáhá proti nejrůznějším nemocem a zdravotním obtížím.


Ingredience:
Na 1 l nápoje:
kombuchová kultura
70-100 gklasického bílého cukru
2 šáčkyčerného, případně zeleného čaje
1 lpitné vody
100 mlhotového kombuchového nápoje
Ostatní:
vyšší násoba ze skla (zavařovačka o objemu 3 l)
čistá gáza či plátýnko, poastačí však i papírový ubrousek, gumičky

Postup:

1. Sáčky černého nebo zeleného čaje zalijeme vařící vodou a necháme 10-15 minut vylouhovat
2. Z hotového čaje odstraníme sáčky, osladíme cukrem a necháme ho vychládnout na 25 °C
3. Vlažný čaj přelijeme do sklenice, přilijeme hotový kombuchový nápoj a na hladinu položíme kombuchovou kulturu hladkou stranou nahoru (pokud dáváme více kultur najednou, tak starší umístíme pod novější), kultura bude plavat, ale klidně může i klesnout na dno, což není na škodu!4. Nádobu překryjeme látkou nebo gázou, případně jen ubrouskem, zajistíme gumičkami
5. Kvasnou nádobu postavíme na teplé místo, kde cirkuluje čerstvý vzduch, může stát ve tmě, světlo není podstatné, kulturu necháme pracovat 7-10 dní
6. Čistýma rukama vyndáme houby, propláchneme je pod vlažnou tekoucí vodou, abychom odstranili všechny odumřelé části a položíme je na čistý talíř
7. Hotový nápoj scedíme přes sítko a nalijeme do lahví, stranou necháme 1 dcl hotového nápoje, kterým pak můžeme naočkovat novou várku
8. Proces takto můžeme pořád opakovat.

Doporučení:

Hotový nápoj uchováváme v ledničce.

Poznámka:

Nejdůležitější obsahové látky kvasného nápoje:Kyseliny: glukoronová, mléčná, octová, tříslová, glukonová, uhličitá, vinná, citrónová, oxalová, jantarová, malonová. Vitamíny: B1, B2, B3, B6, B12, kyselina listová, C, D, E, K. Enzymy: invertáza, amyláza, kataláza, syřidlový enzym, sacharáza, proteolytické enzymy. Prvky: Sodík, draslík, magnesium, vápník, mangan, železo, kobalt, měď, zinek. Další: kvasinky (cca 10 miliónů buněk na 1 mililitr kombuchy), polysacharidy, kofein, alkohol.Jeden ze zdrojů a možnost, kde koupit čajovou kulturu: Čajová houba kombucha.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

BistRAWveg má ambici být zdravým „mekáčem“

Budoucnost bez civilizačních nemocí a budoucnost plná energie. Živá syrová RAW strava, kterou nebudete jíst, protože je zdravá, ale protože bude chutnat. Tak představuje koncept bister bistRAWveg Stanislav Petříček, zakladatel a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti Tp Consulting.

číst dále ...

Nejlepší hovězí steak? Ten vyzrálý

Abyste si na steaku opravdu pochutnali, nemusíte chodit do luxusní restaurace. Výtečný kus hovězího připravíte i v pohodlí domova. Klíčem není tajný recept, ale především výběr správného masa a jeho vlastnosti. Prozradíme vám, na co si dát pozor. Až budete příště zvát přátele na podvečerní grilovačku, nemáte se čeho obávat.

číst dále ...

Večeře pod širým nebem s přáteli: V jednoduchosti je pohoda!

Setkávání v kruhu kamarádů a známých je skvělou příležitostí se uvolnit. Možná se s kamarády čas od času scházíte u karet, deskových her, filmů nebo prostě u něčeho dobrého k pití. Zkuste udělat změnu a pozvěte je na společnou domácí večeři pod širým nebem – a udělejte ji nekompromisně jednoduchou!

číst dále ...

Grilování hovězího z bio farmy? Nejen původ, ale i chuť vás přesvědčí

S letními měsíci je nerozlučně spjato grilování. K tomu, aby byl váš kulinářský výtvor opravdu stoprocentní, je ale třeba se soustředit zejména na výběr kvalitního kousku hovězího masa. Sázkou na jistotu jsou produkty ekologického zemědělství s garantovaným původem. Poradíme vám nejen s výběrem nejlepšího hovězího, ale podělíme se také o recept na lahodnou přílohu.

číst dále ...

Lahodné letní recepty bez výčitek

Hledáte inspiraci, co si rychle během letních veder připravit k snídani, svačině či hlavnímu jídlu, abyste zároveň nemuseli přemýšlet o tom, jestli to neohrozí vaši linii? Máme pro vás několik tipů na chutné recepty od výživové poradkyně programu Cambridge Weight Plan Hany Borkovcové. A jako přidanou hodnotu nabízíme rychlost přípravy a záruku pochutnání a přitom nehladovění!

číst dále ...

Bez bílkovin do plavek nezhubnete. Kde všude je najdete?

Mysleli jste si, že příjem proteinů je klíčový pouze pro sportovce? Tak to je velký omyl. Bílkoviny neboli proteiny jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku nás všech, a protože si je tělo neukládá do zásoby, je třeba ho pravidelně zásobit vhodnou stravou. Proteiny jsou důležité především k růstu a obnově buněk, k tvorbě svalů, k produkci hormonů a protilátek. Rovněž jsou naprosto stěžejní při redukci váhy. Jejich nedostatek se projevuje zvýšeným pocitem hladu či chutěmi na sladké. Kolik proteinu správně denně přijmout, aby se výsledek odrazil na postavě?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy