REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Penízovka Cookeova

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá houba rostoucí od srpna až do listopadu na mumifikovaných zbytcích kloboukatých hub. Nalezneme ji i na zemi kde se staré plodnice rozložily.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Collybia cookei

Nejedlá ……………….. Penízovka Cookeova je nejedlý druh houby, v kuchyni zcela bez využití.

Doba výskytu: srpen až listopad

Roste hojně na mumifikovaných zbytcích kloboukatých hub, nejčastěji holubinek a ryzců, ale i na václavkách, penízovkách a choroších. Nalezneme ji i na zemi kde se staré plodnice rozložily.

Klobouk až 10 mm, bývá polokulovitý až plochý, bílý až bělavý, na středu nahnědlý. Lupeny jsou připojené a krátce zoubkem sbíhavé, bělavé až našedlé. Třeň až 45 mm, válcovitý, na vrcholu bělavý, k bázi světle žlutohnědý. Vyrůstá z kulovitého nebo nepravidelného sklerocia, okrově žluté barvy.

Možná záměna:

Velmi podobná je penízovka hlíznatá (Collybia tuberosa), která má sklerocium červenohnědé a liší se i mikroskopicky, také s ejí podobá penízovka řasnatá (Collybia cirrhata), která však nemá vyvinuté žádné sklerocium. Oba druhy rostou na stejných stanovištích jako penízovka Cookeova.

Vysvětlivky:

Sklerocium – je tvrdý útvar tvořený pevně spletenými hyfami z něhož vyrůstají plodnice hub, připomíná malé pecičky.

Hyfy – houbová vlákna, tvořené jednou buňkou nebo řadou buněk s kolmými přihrádkami. Hyfy tvoří vegetativní stádium všech hub, u vyšších tvoří podhoubí (mycelium) a plodnici hub.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy