REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

O vitamínech

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vitamín A, vitamín B, B2, B5, B6, B12 …


Vitamin A

– je nutný ke správnému vidění a k uchování zdravých sliznic. Nejbohatším zdrojem je rybí tuk, mléko, sýry a zelenina. Některé druhy zelenin obsahují i tzv. provitamin A. ten se nachází především v mrkvi, rajských jablíčkách, šípkách, hlávkovém salátu. Oba vitaminy jsou vysoce citlivé na vysoké teploty, při kterých se ničí.

Vitamin B1 (thiamin)

– pomáhá udržovat správnou činnost naší nervové soustavy. Jeho nedostatek se projevuje nechutenstvím, nespavostí, bolestmi hlavy a lýtek. Nejvíce se vyskytuje v kvasnicích ( droždí ), luštěninách, mase a tmavé í mouce.

Vitamin B 2 (riboflovin)

– má vliv na vzhled naší kůže. Nedostatek tohoto vitaminu zvláště způsobuje trhlinky v ústních koutcích. je obsažen v mléce, luštěninách, vejcích a kvasnicích.

Vitamin B 5 (kyselina pantothenová)

– se nejvíce vyskytuje v kvasnicích, obilních klíčcích, luštěninách, vejcích a játrech.

Vitamin B 6 (pyidoxin)

– je důležitý pro růst vlasů, je-li ho nedostatek objevují se poruchy růstu vlasů a snižuje se i tvorba červených krvinek. Nejvíce je obsažen v mléce, luštěninách a droždí.

Vitamin B 12 (kobalamin)

– jeho nedostatek zapřičiňuje chudokrevnost. Hojně se vyskytuje v luštěninách a tvrdých sýrech.

Vitamin PP (nikotinamid)

– nedostatek se projevuje záněty v trávicím ústrojí. Pokud je ho ale nadbytek, šedivějí nám prý méně vlasy. Nejvíce je obsažen v mléce, hovězím mase a rajčatech.

Vitamin C (kyselina askorbová)

– jeho nedostatek se projevuje únavou a špatnou náladou. Nejvíce je obsažen v citrusových plodech, šípkách, zelí, rajčatech, v paprikách, kde se nalézá ve velkém množství. Nesmí ale přijít do styku se železem a mědí. Také vysoké teploty, louhování a dlouhodobé skladování mu nesvědčí.

Vitamin D (kalciferly)

– jeho nedostatek způsobuje řídnutí kostí. Je-li kůže ozářena slunečními paprsky, dokáže si lidské tělo vitamin D vyrobit samo. Proto je vhodné mírné opalování a to v místech, kde není smog a popílek. Vitamin D je nejvíce obsažen v mléce, mléčných výrobcích a rybím tuku.

Vitamin E (totkoferoly)

– u těhotných žen se tento nedostatek vitaminu projevuje sníženou schopností donosit plod. U mužů a žen zvyšuje svalovou sílu. Nejbohatším zdrojem vitaminu E jsou ořechy, semínka a obilné klíčky

Vitamin K (fylochinon)

– jeho nedostatek se v lidském těle projevuje špatnou srážlivostí krve. je hlavně obsažen v bramborách, mrkvi a rajských jablíčkách.

Vitamin H (biotin)

– jeho nedostatek vede k některým kožním onemocněním. Jeho největším zdrojem je mléko a droždí.

Vitaminizace

– přidávání a obohacování potravin, jež jsou v běžné technologii ochuzovány o přirozené vitaminy. Obvykle se používají syntetické preparáty.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Víte, jak správně opékat špekáčky?

Že opékání buřtů není žádná věda? Na první pohled by to tak mohlo vypadat. V Česku jsme se za těch pár generací na tuhle oblíbenou letní večeři stali profíky. Jestli chcete zažít tak chutný táborák jako kdysi, držte se našeho návodu. Podíváme se na rozdíl mezi špekáčkem a buřtem, ukážeme si, jak na správné naříznutí a poradíme, kde se vám špekáček nejlépe opeče.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

Hořkokyselý ledový čaj (nejen) pro hejtry v Bageterii Boulevard

Vítězství ve výzvě o nejlepší bagetu v soutěži MasterChef Česko nemohou Pavlíně Lubojatzky někteří internetoví diskutéři zapomenout. (Nejen) pro hejtry si připravila Bageterie Boulevard odpověď v podobě limitované edice hořkokyselého čaje, určeného pro všechny „zahořklé a vykyslé“, kteří by se jím měli zchladit a s čistou hlavou dát šanci Vítězné bagetě.

číst dále ...

Letos na gril: jedině mleté kuřecí maso

Kuřecí maso patří mezi nejoblíbenější druh masa. Je chutné, lehce stravitelné a obsahuje mnoho tělu prospěšných látek. Drůbežářský závod Klatovy nabízí Kuřecí mleté maso stehenní 100% masa, které nyní můžete zakoupit v obchodech Lidl, Tesco Kaufland. Díky kvalitnímu zpracování a dodržování přesných zásad při zpracování výrobku se jedná o jedno z nejkvalitnějších mletých mas na českém trhu. Šťavnatý, chutný a přitom lehký hamburger z Drůbežářského závodu Klatovy je vrcholem každé grilovací sezony. A navíc: najdete zde i tipy na veřejná grilovací místa ve vybraných městech České republiky!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy