REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Na grilovačku s plnou výbavou aneb na co nezapomenout

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pokud se chystáte grilovat jinde než na své zahradě či terase, dobře promyslete, co všechno si s sebou vzít a jak celou přípravu pojmout. Určitě není příjemné zjistit uprostřed Stromovky, že jste zapomněli maso, nůž nebo zápalky.


Kapitola první: Jaké zvolit maso

Na mase rozhodně nešetřete a pořiďte si kvalitní kousek. Předem naložená masa ze supermarketu chutnají tak nějak podobně a nepoznáte, jestli se jedná o kuřecí nebo vepřové. Marináda navíc mnohdy zakrývá nedostatky a horší kvalitu.

Potrpíte-li si na hovězí z farmy nebo jiného místa, kde garantují původ daného masa, vybírejte z býčka, volečka nebo jalovičky, v žádném případě nekupujte maso z krávy. Ta není určená na maso, a tak ho nikdy na grilu neuděláte měkké. Vepřové je na gril nejvhodnější, a to nejlépe tzv. mramorované. Maso lehce prorostlé tukem zkrátka zajistí chuťový zážitek jako žádné jiné.

 

 

Kapitola druhá: Jak připravit suroviny

Když máte opravdu dobré maso, ušetříte spoustu času. Kvalitní maso totiž nemusíte příliš dlouho marinovat, jednoduše ho připravíte několik hodin předem. Nakrájíte ho na souměrné tvary a přidáte trochu oleje, bylinek nebo dobře namíchaného koření. Naložit ho stačí jednu až šest hodin, ryby dokonce potřebují jen 20 minut. Méně hodnotná masa, jako jsou kližky nebo krky, je třeba marinovat pomalu a dlouho. Nechte je uležet klidně i den, a to v marinádě, která maso lehce „rozloží“. Maso změkčí a ke grilování skvěle připraví směs obsahující kyselinu octovou, citronovou šťávu, víno nebo tvrdý alkohol.

Marinády se nejvíce hodí ke kuřecímu masu, nicméně dobře doplňují i vepřové nebo divočinu. Avšak chuťově skvěle vyladí i další potraviny. Na grilu můžete připravovat také sýry, zeleninu nebo ovoce. I sýry a zelenina, která je u Čechů stále oblíbenější, vyžadují řádné dochucení, a to v dostatečném předstihu. Zrajícím sýrům neuškodí, pokud je ve směsi necháte naložené i několik dní. Plátky cukety, řepy či kedlubny v marinádě stačí jen lehce vykoupat.

V případě všech zmíněných surovin však platí, že koření by mělo být použito s mírou. Nejdůležitější je, aby vynikla hlavně jejich chuť.

 

Kapitola třetí: Co (ještě) nezapomenout?

Do piknikového koše si přibalte také nápoje, pečivo a steakové omáčky. Mezi další položky na grilovací seznam patří i talíře/tácky, kelímky, příbory, nebo alespoň kapesní nůž, ubrousky, deky, propriety ke grilu (pohrabáč, kleště), podpalovač, zápalky a topivo. Je dobré se informovat dopředu, zda si na vybraném grilovišti můžete zakoupit uhlí, musíte-li si donést vlastní, nebo jestli se můžete poohlédnout po dřevě v okolí (pokud je gril k topení dřevem uzpůsobený). Velkou výhodou jsou i toalety se zdrojem (pitné) vody nebo hřiště v okolí.

 

Kapitola čtvrtá: Kam vyrazit?

Maso máte naložené, piknikový koš narvaný k prasknutí a nevíte, kde ve svém okolí najít volně přístupné grilovací místo? Klikněte na www.grilujemevemeste.cz, kde najdete mapu grilovacích míst i s detailními informacemi, které usnadní přípravy. A pokud objevíte skvělé místo, které na mapě ještě není, můžete ho přidat!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy