REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lysohlávka česká

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Lysohlávka česká je psychoaktivní houba obsahující psilocybin a psilocin. Nutné je varovat před požíváním této houby bez lékařského dozoru, neboť jde o rizikové látky s účinky podobnými LSD.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Psilocybe bohemica

Jedovatá ……………… Lysohlávka česká je psychoaktivní houba obsahující psilocybin a psilocin. Nutné je varovat před požíváním této houby bez lékařského dozoru, neboť jde o rizikové látky s účinky podobnými LSD. V dnešní době je používána pro své účinky jako halucinogenní droga. V kuchyni je zcela bez využití.

Doba výskytu: září až prosinec

Roste vzácně na vlhčích místech ve skupinách na rozkládajících se větvičkách a jejích zbytcích a opadu listnatých dřevin, podél cest, často v kopřivách na ruderálních stanovištích ale i listnatých a smíšených lesích.

Klobouk až 50 mm, v mládí tupě kuželovitý, později sklenutý až plochý, často uprostřed s hrbolkem, na okraji slabě rýhovaný, hygrofánní, za vlhka lepkavý, slizský, špinavě hnědý, karamelově hnědý, vysycháním přechází do špinavě bílé, někdy bývá celý klobouk tmavě zelený až modrozelený, po poranění a ve stáří má pokožka tendenci modrozelenat. Lupeny jsou přirostlé ke třeni, krátce sbíhavé nejprve světle šedé,béžové až zahnědlé, později tmavohnědé s fialovým nádechem.

Třeň až 100 mm, tence válcovitý, pružný, často různě pokroucený, hladký nebo lehce rýhovaný, lysý nebo s vláknitými zbytky vela, zbarvený nejčastěji béžově zaokrovělý s modrozelenými odstíny a skvrnami. Dužnina je tence masitá, pružná, vodnatě bělavá až béžově nahnědlá s tendencí modrozelenat při porušení. Voní houbově a po tlející trávě či nasládle trouchnivě až oříškově, zpočátku je vůně ostřejší a silnější. Chuť je mírná až zahořkle ředkvičková.

Možná záměna:

Velice podobná lysohlávce modrající (Psilocybe cyanescens) s níž bývá často spojována, liší se však na okraji slabě rýhovaným kloboukem, přirostlými až krátce sbíhavými lupeny, lysým třeněm a většími výtrusy.

Poznámka:

Tato lysohlávka je známá v ČR přes sedmdesát let, počátkem čtyřicátých let ji objevil J. Kubička v Poříčsku na Sázavě. Stala se předmětem studii několika českých mykologů další vlnu zájmu o tuto houbu přinesla až šedesátá léta a počátek sedmdesátých let, kdy u nás vešla ve známost práce manželů Wassonových o psychotoxických účincích lysohlávek. V roce 1975 ji popsal český mykolog Svatopluk Šebek jako Psilocybe bohemica Šebek spec. nova.

Autor textu: D. Marounek, autor fotografie: J. Borovička

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

U Galerie Vaňkovka se uskuteční Food Truck Festival. Gastronomický zážitek připraví 21 dodávek a 12metrový vagón

Na další várku dobrot se mohou od 11. do 13. října těšit návštěvníci Food Truck Festivalu, který se odehraje v prostorách vedle Galerie Vaňkovka. Na pultech občerstvovacích dodávek nebudou chybět například populární burgery s vyladěnými recepturami, roast beefy, kachní paličky, mexické tacos, ale i méně tradiční jídla jako kanadské hranolky poutine či čínské knedlíčky Dim Sum. Část výtěžku z prodeje občerstvení poputuje na konto Nadace Emil podporující mladé hendikepované sportovce.

číst dále ...

Rozdá se 300 žemlovek zdarma. Zachraň jídlo tím oslaví vznik kuchařky

Večer 16. října bude ve znamení “záchranářských” receptů. V Pražském kreativním centru oslaví iniciativa Zachraň jídlo vznik nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, která obsahuje 100 receptů, jak doma neplýtvat jídlem. Během happeningu rozdají dobrovolníci 300 porcí luxusních žemlovek ze surovin, které by se jinak nevyužily. Kromě křtu kuchařky a výdeje žemlovek bude na místě bohatý program: od workshopů na výrobu sušenek z dužiny, promítání filmu o plýtvání jídlem, výstavy až po drinky ze “zachráněného” ovoce. Vstup na akci je zdarma.

číst dále ...

Zajímejte se o původ ryb, které nakupujete

Výživoví poradci, lékaři i odborníci nám radí, že bychom měli jíst ryby dvakrát týdně. Jsou přece plné tělu prospěšných látek, lehce stravitelné a také skvěle chutnají. Jenže stále častěji se ozývají hlasy, že počet ryb v oceánech dramaticky klesá. Nadměrný rybolov devastuje bohatství modrých hlubin, a pokud se tento přístup nezmění, brzy nebudeme mít co servírovat na stůl. Pokud patříte k těm, co řeší původ a kvalitu potravin, začněte se zajímat i o rybí „rodokmen“.

číst dále ...

Proč nejíme luštěniny?

Všichni víme, že jsou luštěniny zdravé, plné vlákniny a bílkovin a v neposlední řadě také vitamínů a minerálů. Přitom jsou chutné a u mnoha národů obhajují dokonce první příčky mezi konzumovanými potravinami. Co tedy způsobuje naši nechuť ke konzumaci této jinde oblíbené součásti jídelníčku?

číst dále ...

Hurá do školy po pořádné snídani

Ráno nepřemýšlíme jen nad tím, jakou svačinu svým potomkům přibalit s sebou do školy. Hlavu nám často také zamotá rozhodování, co připravit k snídani. Pokud vám došla inspirace a chcete zkusit něco nového, určitě oceníte pár tipů na zdravé a hravé snídaně, které „dělají den“. Nezbývá-li vám na ně v každodenním shonu čas, pusťte se do jejich přípravy o víkendu, kdy můžete zapojit i děti. Jak vybírat suroviny a na co si dát pozor?

číst dále ...

Netradiční a moderní expozice Zahradní slavnost přilákala na podzimní Floru Olomouc 20 tisíc návštěvníků.

Olomouc opět po roce ožila tradiční podzimní přehlídkou ovoce a zeleniny Flora Olomouc. I přes sobotní deštivé počasí navštívilo podzimní Floru 20 tisíc návštěvníků. Ta letos představila neobvyklé a umělecké zpracování hlavní expozice Zahradní slavnost. Pavilon A se zahalil do barevného podzimu plného plodin oslavující celoroční práci, hojnost a sklizeň. Výstava připomněla také výročí sametové revoluce. Podzimní Flora Olomouc se konala od 3. do 6. října 2019 a byla doprovázena oblíbenými Zahradnickými trhy, festivalem Olima či projektem Rozkvetlé památky.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy