REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lidové zvyky a pověry pro Štědrý den

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Křesťanské vánoce, nejkrásnější svátky v roce, dny míru, lásky a pokoje zapustily v našich zemích v průběhu století pevné kořeny. Tentokrát se ale na den kdy se narodil Ježíšek podíváme z jiné stránky. V duchu starých a půvabných lidových tradic, zvyků i magických obřadů našich předků. Možná v nich objevíte něco zajímavého nebo podnětného i pro dnešní moderní dobu, kdo ví? A ti, kteří ani ve skrytu duše na čáry a pověry nevěří, je mohou aspoň jako pár tipů na zpestření a pobavení v době vánočních svátků. Co si ale myslet, když se potom některá z našich dnes už většinou zapomenutých rad splní, necháme na vaší úvaze.


Kouzelný ořech

Večer před Štědrým dnem si nachystáte k posteli vlašský ořech. Ráno, ihned po probuzení ho rozlousknete a nalačno sníte. Účinek je ohromující – celý rok vám dají pokoj blechy a štěnice!

Sníh pro krásu

Jestliže napadne čerstvá sněhová pokrývka, dívky a ženy neváhejte! Bosky vyběhněte ven – chodidly do vás vnikne síla a zdraví. Nezapomeňte se také sněhem pořádně umýt! Tato pohanská kosmetická procedura zaručí skvostný vzhled všech partií vašeho těla, kterých se sníh dotkl.

Mazání medem

Chcete být po celý rok oblíbení? Namažte si po ranním obřadném mytí skráně medem. Jak dlouho se má nechat med působit? To už lidové praktiky neříkají. Nezbývá, než vyzkoušet.

Kapří šupiny

Šupiny z vánočního kapra ukryté v peněžence vám zajistí dostatek peněz (dokud je neztratíte). Stejnou službu vykoná drobná mince ukrytá pod talířem (nebo ještě lépe držená v levé dlani) při štědrovečerní hostině. Účinek kouzla lze posílit, sníte-li mísu čočky. Do roka zbohatnete.

Pro vdavekchtivé

Déle přinášíme několik kouzel pro všechny, kteří usilovně touží po manželském svazku.

Vdavekchtivým dívkám např. dobře poslouží, když během večera tajně seberou devět patek od vánoček. Do roka se objeví ženich.

Třesení bezem

Obřad je vhodný pro osamělé dívky i chlapce a je nutno ho vykonat tajně! Po večeři se nepozorovaně vykradete k nejbližšímu bezu, pořádně s ním třesete a současně pronášíte zaklínadlo čili orakulum: “Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý (milá) dnes.”

Budete-li mít štěstí, z rasy a povahy štěkotu lze usuzovat na kvality příštího partnera. Odpoví-li vám jezevčík nebo podvraťák, díru do světa s ženichem asi neuděláte. Bernardýn může znamenat řezníka, kulturistu, ale také muže holdujícího alkoholu, pudlík nafintěnou nebo a ufňukanou ženušku. Fantazii ve výkladu se meze nekladou, naopak, nechte se unést svou intuicí. Také bedlivě naslouchejte odkud štěkot, kňučení či zoufalé vytí přichází. V tu stranu se pak můžete vydat partnera hledat.

Házení pantoflem

Dobře známé házení pantoflem prozradí budoucnost se zárukou pouze dívkám, které už mají známost. Dá se provádět dvojím způsobem. Začátečnice hází rukou, pokročilejší a odvážnější ho vykopnou přímo z nohy, jedno zda pravou nebo levou. Zásadou je ale stát vždy zády ke dveřím. Špička směřující ze dveří znamená do roka svatbu. V opačném případě máte zaručenou volnost a svobodu přinejmenším do dalších Vánoc.

Zdvihání štěstí

Připravte si sedm hrnečků a sedm symbolů. Například minci = bohatství, uhlí = problémy, prsten = svatba, kus hřebínku = nedostatek, šáteček = cesta, chléb = štěstí, figurka dítěte = dítě. Potom symboly přiklopíte hrnečky. Hadač musí mít zavázané oči a před hádáním mu hrnečky promícháte. Z jednoho naslepo vybraného hrnečku potom v okamžiku zjistí, co ho čeká napřesrok.

Autor: -mbr-, zdroj: z archivů pana Jaroslava Vašáka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy