REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kukmák bělovlnný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nepříliš hojně rostoucí houby poměrně podřadné kvality. Roste na živých i mrtvých kmenech listnáčů, méně často na kořenech a pilinách.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Volvariella bombycina

Jedlý …………………. Kukmák bělovlnný je jedlý druh ovšem podřadné kvality. Raději se pokocháme jeho krásou, v mládí je kukmák opravdu nádherná houba.

Doba výskytu: červenec až listopad

Roste nepříliš hojně na živých i mrtvých kmenech listnáčů, méně často na kořenech a pilinách. Někdy vyrůstá až v několika metrové výšce nad zemí na kmenech stromů. Nejčastěji se s ním můžeme setkat na topolech, vrbách, javorech, lípách …

V mládí nádherná houba, celý klobouk je uzavřen v plachetce, která je spojená se třeněm, po roztržení plachetky zůstávají její zbytky na bázi třeně. Klobouk až 200 mm, zvoncovitý, později ploše vyklenutý, suchý nebo mírně slizský, bílý, žlutě okrový, hedvábně vláknitý. Lupeny jsou u třeně volné, vysoké, vyklenuté, v mládí bílé, později růžové až masově červenohnědé, se světlým ostřím. Třeň až 200 mm vysoký, válcovitý, bělavý až špinavě okrový na bázi kyjovitý, s velkou špinavě žlutou až hnědou pochvou. Dužnina bělavá, se zemitou vůní i chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Typický druh svojí ekologií, hedvábně vláknitým kloboukem a výraznou pochvou na bázi třeně.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy