REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kukmák bělovlnný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nepříliš hojně rostoucí houby poměrně podřadné kvality. Roste na živých i mrtvých kmenech listnáčů, méně často na kořenech a pilinách.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Volvariella bombycina

Jedlý …………………. Kukmák bělovlnný je jedlý druh ovšem podřadné kvality. Raději se pokocháme jeho krásou, v mládí je kukmák opravdu nádherná houba.

Doba výskytu: červenec až listopad

Roste nepříliš hojně na živých i mrtvých kmenech listnáčů, méně často na kořenech a pilinách. Někdy vyrůstá až v několika metrové výšce nad zemí na kmenech stromů. Nejčastěji se s ním můžeme setkat na topolech, vrbách, javorech, lípách …

V mládí nádherná houba, celý klobouk je uzavřen v plachetce, která je spojená se třeněm, po roztržení plachetky zůstávají její zbytky na bázi třeně. Klobouk až 200 mm, zvoncovitý, později ploše vyklenutý, suchý nebo mírně slizský, bílý, žlutě okrový, hedvábně vláknitý. Lupeny jsou u třeně volné, vysoké, vyklenuté, v mládí bílé, později růžové až masově červenohnědé, se světlým ostřím. Třeň až 200 mm vysoký, válcovitý, bělavý až špinavě okrový na bázi kyjovitý, s velkou špinavě žlutou až hnědou pochvou. Dužnina bělavá, se zemitou vůní i chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Typický druh svojí ekologií, hedvábně vláknitým kloboukem a výraznou pochvou na bázi třeně.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy